אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הקאמבק של הנפט האיראני לאיחוד האירופי יתחיל ביוון צילום: בלומברג ורויטרס

הקאמבק של הנפט האיראני לאיחוד האירופי יתחיל ביוון

בכוונת יוון לייבא מאיראן 25% מתצרוכת הנפט שלה, ולפי הערכות, איטליה וספרד עשויות להיות הבאות בתור. כדי להחזיר לעצמה את נתח השוק האירופי הודיעה איראן על הנחה של 6.85 דולר לחבית לעומת 4.85 דולר שמציעה סעודיה

24.01.2016, 19:43 | דורון פסקין

יוון היא המדינה הראשונה באיחוד האירופי שתחזור לייבא נפט מאיראן. האספקה תתבצע באמצעות חברת הזיקוק הגדולה במדינה הלניק פטרוליום, כשיוסרו באופן רשמי הסנקציות הקשורות בכך במהלך החודש הבא. 

קראו עוד בכלכליסט

שרי האנרגיה של שתי המדינות חתמו על ההסכם לחידוש אספקת הנפט מאיראן, לאחר שבשבוע שעבר סוכמו פרטיו במהלך ביקור של משלחת איראנית באתונה. בכוונת יוון לייבא מאיראן 25% מתצרוכת הנפט שלה. בעבר, בטרם הוטלו הסנקציות על איראן, יוון יבאה כ־35% מתצרוכת הנפט שלה מאיראן, אך מאז היא פנתה למקורות יבוא אחרים, ובראשם סעודיה. 

בתי הזיקוק של הלניק פטרוליום באתונה, צילום: רויטרס בתי הזיקוק של הלניק פטרוליום באתונה | צילום: רויטרס בתי הזיקוק של הלניק פטרוליום באתונה, צילום: רויטרס

לפי הערכות אנליסטים, הלניק פטרוליום היוונית חייבת כ־600 מיליון יורו לאיראן עבור נפט שרכשה לפני שהושתו הסנקציות המערביות. יוון היתה יבואנית מסורתית של נפט מאיראן, אך נאלצה "ליישר קו" עם החרם שהטיל האיחוד האירופי על הנפט האיראני ב־2012. לפני כארבע שנים ניהלו מדינות האיחוד האירופי דיונים בנושא החרמת הנפט האיראני, אך יוון לא שותפה בהם בשל התנגדותה לצעד זה.

בשבוע שעבר, עת הוכרז על עמידתה של איראן בתנאי הסכם הגרעין עם המעצמות, צוטטו בכירים בטהראן כאומרים שחברת הנפט הלאומית מתכננת להגביר את הייצור שלה בכ־500 אלף חביות ביום ובהמשך להכפיל את היקף היצוא. חלק ניכר מהגברת היצוא מיועד למדינות אירופה והשאר למדינות במזרח אסיה, אזור הנחשב אף הוא לשוק מסורתי של הנפט האיראני.

כדי להחזיר לעצמה את נתח השוק באירופה הודיעה איראן בשבוע שעבר על הנחה של 6.85 דולר לחבית. זהו צעד נוסף במסגרת "מלחמת הנפט" מול היריבה המושבעת סעודיה שמציעה הנחה של 4.85 דולר לחבית.

אף שהאיראנים לא מסרו מי יהיו המדינות הבאות באיחוד האירופי שייבאו נפט, הרי שבחשאי מתנהל מו"מ עם יבואניות פוטנציאליות ביבשת. היקף הסחר בין איראן לאיחוד הגיע לשיא שנתי של כ־25 מיליארד דולר לפני כעשור. במהלך 2006, לפני החמרת הסנקציות, כ־40% מיצוא הנפט האיראני יועדו לשווקים במדינות האיחוד האירופי. לפני האמברגו האירופי שהוטל על הנפט האיראני ב־2012 ייצאה איראן לאיחוד כ־450 אלף חביות ביום מתוך כ־2.6 מיליון חביות ביום, נתון המדגיש את חשיבות השוק האירופי לתעשיית הנפט האיראנית. בעבר רק השוק הסיני קלט יותר נפט איראני מאשר השוק האירופי.

ניתן להעריך שמדינות אחרות באירופה, כולל איטליה וספרד, ישאפו לחדש את יבוא הנפט מאיראן בקרוב, זאת בשל קשרי הסחר המסורתיים בין הצדדים. כך, למשל, לפני הטלת האמברגו האירופי, ייבאה איטליה כ־7% מכלל תפוקת הנפט האיראנית היומית. זה מסביר את הלהיטות של בתי זיקוק באיטליה לחדש את היבוא מאיראן, כולל הודעות במהלך השנה האחרונה של אחד מבתי הזיקוק הגדולים באיטליה על הכוונה לעשות זאת. למשוואה זאת יש להכניס גם את ההתעניינות המחודשת של חברת eni האיטלקית, כמו גם חברות אנרגיה צרפתיות, במגזר הגז האיראני.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות