אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נתניהו יודע למה הוא ממנה את מיכל הלפרין

פרשנות

נתניהו יודע למה הוא ממנה את מיכל הלפרין

הבחירה בהלפרין לתפקיד הממונה על הגבלים עסקיים היא בעיקר הבעת חוסר אמון מוחלט של ראש הממשלה ושר הכלכלה בנימין נתניהו במערכת ההגבלים העסקיים הקיימת בישראל, ולאו דווקא בצדק

28.01.2016, 08:11 | נעמה סיקולר
1. הבחירה במיכל הלפרין לתפקיד הממונה על הגבלים עסקיים היא בעיקר הבעת חוסר אמון מוחלט של ראש הממשלה ושר הכלכלה בנימין נתניהו במערכת ההגבלים העסקיים הקיימת בישראל, ולאו דווקא בצדק. היועץ המשפטי של הרשות אורי שוורץ והכלכלן הראשי אסף אילת, שגם התמודדו על התפקיד, הם אנשים ראויים. כל אחד מהם יכול היה בסיטואציה אחרת למלא את התפקיד בהצלחה. שוורץ ואילת חלקו על דיויד גילה בשורה של סוגיות, בהן אופן טיפולו במתווה הגז. אבל בסיטואציה הזאת לנתניהו זה לא ממש שינה — הכוויה שהשאיר גילה היתה צורבת מדי.

קראו עוד בכלכליסט

2. אילת הגיש מועמדות לתפקיד, שוורץ לא הגיש אך נקרא לוועדה, הגיע לקו הסיום ולא נבחר. ועדת האיתור התרשמה מאילת אך חשבה שאינו בשל דיו, ובבחירה בין שוורץ להלפרין הכריעו את הכף ניסיונה של האחרונה, הגם שהוא מלווה בשורה של ניגודי עניינים. התוצאה של משחק הכיסאות הזה היא שאילת, אף שהוועדה לא בחרה בו, יכהן על פי חוק כממונה בפועל בשורה ארוכה של נושאים שבהם יש להלפרין ניגודי עניינים. ושוורץ? אחרי שזומן לוועדה ולראש הממשלה ניטעה בו התקווה לקבל את התפקיד. בסיומה של הסאגה הזו, בין היתר משום שבחירת הממונה התעכבה כל כך, הוא עשוי למצוא עצמו מחוץ לרשות מבחירה.

מיכל הלפרין מיכל הלפרין מיכל הלפרין

3. גם לגילה, שהגיע מעולם האקדמיה ולא מהפרקטיקה הפרטית, היו לא מעט ניגודי עניינים כתוצאה מחוות דעת שנתן בעברו. רק אדם שגדל בתוך המערכת לא סוחב איתו רשימה של איסורים הנוגעים לנושאים שבהם מותר לו לעסוק — לכן למערכת ציבורית שרוצה להתרענן באמצעות מינויים חיצוניים אין ברירה אלא לשלם את מחיר ניגודי העניינים. ואחרי שאמרנו את כל זה, בתור מי שכיהנה כמנהלת מחלקת הגבלים עסקיים בפירמת עורכי דין גדולה, רשימת ניגודי העניינים של מיכל הלפרין אכן ארוכה ודי חריגה. אבל זו כשלעצמה אינה הבעיה במינוי הזה.

4. הבעיה העיקרית במינוי ניתנת להמחשה באמצעות הסיפור הבא: בחודשים האחרונים מסתובב בעיר יחצן שמנסה להוביל לבחירתה של הלפרין. היא לא שכרה את שירותיו, ולדברי השניים ההיכרות ביניהם מסתכמת בכמה שיחות התייעצות. ובכל זאת, בשבועות האחרונים הציף היחצן את מערכות העיתונים במידע נגד מתמודדים

אחרים, תוך שהוא מנסה להוביל בגלוי להד ציבורי מפרגן עבור הלפרין. גם אם נניח שרשימת ניגודי העניינים שלה היא דבר בלי נמנע, אי אפשר לדלג על השבועות האחרונים שבמהלכם כבר היה ידוע שהיא מועמדת מובילה, ובכל זאת המשיכה לבוא במגע עם אנשים שלעניינם היא עשויה להידרש בעתיד. לתקופה הזו במיוחד יש פוטנציאל משחית עבורה ועבור המערכת הציבורית כולה.

5. ועוד הערה לגבי החודשים האחרונים, שבהם בחירת הממונה התעכבה. הלפרין, גם אם לא באמצעות אותו יחצן, ניסתה להעביר לא מעט מסרים ללשכת נתניהו - למשל באירועים שבהם לקחה חלק ודיברה על תפיסת עולמה המצמצמת יחסית מבחינת הגבלים עסקיים. התפיסה שלה, שמתוארת בהרחבה בציטוטים שמופיעים כאן מתוך אירוע שבו השתתפה באוקטובר האחרון, אומרת שעל הממונה להתערב רק במקום של הפרות בוטות נגד התחרות. זו בדיוק תפיסת העולם שקרצה לנתניהו ושהובילה לבחירתה. רק הזמן ילמד אם תישאר נאמנה לה ואם תגשים את ציפיות ראש הממשלה. האם המינוי שלה ידמה יותר למבקר המדינה יוסף שפירא, שגם לגביו היו לנתניהו ציפיות אבל בחר שוב ושוב לאתגר את שולחו, או דווקא ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, שיסיים בשבוע הבא את כהונתו שכמעט כולה נוהלה בדיוק לפי ציפיות הבוס.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות