אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גרף הייאוש במדינת נתניהו צילום: אוראל כהן

גרף הייאוש במדינת נתניהו

אם יש ישראלים שמחים, הם כנראה אלה שקיבלו דירה בירושה או טלפון מאראלה. כל היתר מקבלים בהכנעה את הזינוק המטורלל במחירי הדירות כאילו זו גזירה משמים

03.02.2016, 07:09 | יואל אסתרון
הדו"ח השנתי של ה־OECD שייך לז'אנר הידוע של החדשות הלא מחדשות. כמעט כמו הדו"חות של מבקר המדינה, הוא זוכה לתהילה קצרה במיוחד - יום אחד של כותרות עגומות - ונמוג. אנחנו צריכים שאנחל גורייה יגלה לנו שיוקר המחיה בישראל מעיק, מחירי הדיור בשמים, שעות העבודה ארוכות מדי והאוויר מזוהם? היי, אנחנו חיים כאן.

הדו"ח שפורסם בתחילת השבוע לא היה שונה מקודמיו. צפוף נתונים, קשה לעיכול, מכה קטנה בכנף של מחזור החדשות הריטואלי - פיגוע ותגובה נוקבת של ראש הממשלה, הסתה והתנערות מגומגמת של ראש הממשלה, ואיילת זורר זו או אחרת.

קראו עוד בכלכליסט

ובכל זאת, אני מבקש להחזיר אתכם לעוד דקה אל גרף אחד בדו"ח המייגע. תישארו איתי. הגרף מתאר את המחלה בשוק הדיור מאז 2003, אבל מה שמעניין במיוחד זה מה קרה למחירי הדירות מאז 2009, תחילת כהונתו של בנימין נתניהו לנצח נצחים. באירופה מחירי הדיור ירדו קצת בשבע השנים האחרונות. בארצות הברית הם דרכו במקום. הממוצע של מדינות ה־OECD - עלייה צנועה של אחוזים אחדים. ואילו במדינת נתניהו - זינוק חד, מטורף, כמעט לא ייאמן של כ־60%.

דירות חדשות. התקווה של הזוגות הצעירים חוסלה, צילום: כרמית פלר דירות חדשות. התקווה של הזוגות הצעירים חוסלה | צילום: כרמית פלר דירות חדשות. התקווה של הזוגות הצעירים חוסלה, צילום: כרמית פלר

חוסר אונים כרוני

לפעמים אחוזים נשארים בתחום האבסטרקטי. אז בואו נדבר בשקלים. זוג צעיר צריך להוסיף עוד כ־600 אלף שקל בשביל הדירה הממוצעת שלו, כלומר להקפיץ את שכרו בעוד מיליון שקל ברוטו כדי לממן את ההפרש בין מחיר דירה ממוצעת ב־2009 לבין המחיר כיום. יש אולי כמה בני מזל ששכרם המריא במיליון שקל, אבל השכר הריאלי הממוצע בשבע השנים האחרונות כמעט לא זז.

 , צילום: חיים צח צילום: חיים צח  , צילום: חיים צח

העיתונים כותבים על הזינוק במחירי הדיור כבר שנים, שרי אוצר התחלפו בקצב, שרי שיכון או בינוי תיזזו את שם המשרד הלוך וחזור, אבל ראש הממשלה הוא ראש הממשלה מאז 2009. הוא היה הראשון לא לזהות את המשבר, אבל גם ב־2011 כשהגרפים כבר השתוללו באין מפריע, גם כשמאות אלפי צעירים מתוסכלים הקימו אוהלים בכיכרות, גם כשהיה ברור מי חולל את המשבר ומי חייב לפתור אותו, נתניהו עשה מה שהוא יודע לעשות הכי טוב - פיזר הבטחות חסרות כיסוי, ניסח תגובה נוקבת או מגומגמת לפי מצב הרוח. בקיצור, עשה אפס ושום דבר.

חוסר האונים הכרוני של ראש הממשלה הגרוע ביותר מאז קום המדינה לא מפתיע ולא חדש. גם הניסיון הזה למקד את המבט אל מחדל הדיור איננו מקורי. מה שמפתיע שוב ושוב זו קהות החושים המוזרה שבה אנחנו מקבלים את מחדלי נתניהו כאילו זו גזירה משמים. בשבע השנים האחרונות נתניהו, במו אוזלת ידו, חיסל את התקווה של מאות אלפי זוגות צעירים, הם והוריהם, לקנות דירה במחיר סביר ומוטט את הבסיס הכלכלי של מעמד הביניים. על כישלונות קטנים יותר ראשי ממשלה שילמו בכיסאם, כאן, שם ובכל מקום. למה נתניהו הוא עדיין ראש הממשלה?

איבדו את התקווה

ה־OECD פרסם גם מדדי שביעות רצון תמוהים למיניהם, והם העניקו לעורכים משועממים הזדמנות להריץ דחקות נוגות. אם יש ישראלים שמחים, הם כנראה אלה שקיבלו דירה בירושה או טלפון מאראלה. כל היתר כנראה מקבלים בהכנעה את גורלם משום שאיבדו כל תקווה לשינוי בעתיד הנראה לעין. אם כך, הגרף למעלה מתאר לא רק את הזינוק המטורלל במחירי הדירות. זה כנראה גם גרף הייאוש של הישראלים במדינת נתניהו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

230 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

230.
יש לפעול לשינוי - הסתה לא
חלק מהתגובות כאן הן הסתה לכל דבר. אנשים צריכים להיזהר יותר בדברים אותם כותבים בטוקבקים וגם האתר צריך לצנזר חלק. ביבי כאן הוא טרוריסט, דיקטטור, עוכר ישראל ומה לא. מעניין כמה זמן של מנטרות כאלה ועד לשלב בו זה יהפוך למעשה של קיצוני שטוף מוח. די כבר עם ההתלהמות המגעילה הזאת. יש לפעול בצורה חיובית, יש לפעול לשינוי אבל כל השיטה הזו של הייאוש והכל ביבי אשם, בשביל זה לא צריך מדינה או ביבי בשביל זה אפשר ללכת לחיות בחו"ל ולהיות מיעוט בארצות של אחרים.
אלי  |  08.02.16
229.
אירופה וארה"ב מדפיסות כסף בסיטונות
ומפתחות גרעונות עתק.הקריסה שלהן בלתי נמנעת.ישראל לא יכולה לעשות את שני הדברים האלה אז בועת הנדלן היא האופציה היחידה. יש בארה"ב ואירופה עשרות בועות אחרות. ההצגה שלך כאילו המצב באירופה וארה"ב יותר טוב,היא שקר ציני חסר כל אחיזה במציאות. וגם אם זה היה המצב,ישראל לעולם לא תוכל להציע לתושביה רמת חיים או איכות חיים כמו האיחוד האירופי או ארה"ב. וזה לא קשור לשאלה מי ראש הממשלה. אתה קובע כי בועת הנדלן היא לא גזירה משמיים.על סמך מה ? יש לך אלטרנטיבה לבעיות שהבועה הזו פתרה ? עוד כתבה מהסוג שהביאה את הליכוד ל 30 מנדטים. מעניין שרוב האוכלוסיה במה שהיה פעם מערב חושבת שהתקשורת ,האקדמיה ומערכת המשפט במדינות הללו הרבה יותר מגמתיות משהיו בברה"מ.
אאא  |  05.02.16
226.
מעורר רחמים ממש
אנשים גרים ברחובות בהמוניהם וברור שישארו שם. ולא. אין לי דירות להוריש לילדי אבל כנראה שגם הם לא יגורו ברחוב. אין כמו לקחת אייטם ולהסתכל דרכו על כל העולם ומשפחתו. מי מתאים לו להיות מיואש, ימצא את הדרך עם נתניהו ובלעדיו. רק אתמו נהרגה כאן שוטרת מג"ב (הי"ד) ואפשרי להוסיף לייאוש של הדירות גם את היאוש של צעירים שנהרגים במלחמה ובכלל יייייאוששששששש!! אין לאן לברוח... אין כמו להיותמיואש וקודר. נסו ותהנו. סליחה, התכוונתי נסו ותתיאשו.
יורם ברט , תל אביב  |  04.02.16
לכל התגובות