אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לא רק נתניהו: כבל יגיש תצהיר שיסתור את נימוקי רה"מ לאישור מתווה הגז

לא רק נתניהו: כבל יגיש תצהיר שיסתור את נימוקי רה"מ לאישור מתווה הגז

בית המשפט העליון אישר את בקשתו של יו"ר ועדת הכלכלה להגיש תצהיר מטעמו בנושא מתווה הגז הממשלתי. כבל נימק את בקשתו בכך שהתצהיר של נתניהו "מלא בחצאי אמיתות"

10.02.2016, 20:58 | ליאור גוטמן

יו"ר ועדת הכלכלה איתן כבל פנה היום (ד') לבית המשפט העליון וביקש להגיש תצהיר מטעמו בנושא מתווה הגז הממשלתי. הבקשה, שהוגשה באמצעות עו"ד גלעד ברנע שמייצג את המחנה הציוני בעתירות בנושא מתווה הגז, מנומקת בכך ש"יש להעמיד דברים על דיוקם", כלומר שתצהיר ראש הממשלה נתניהו, שהוגש ב-8 בפברואר, "מלא חצאי אמיתות".

קראו עוד בכלכליסט

  בתפקידו כיו"ר ועדת הכלכלה ניהל כבל עשר ישיבות בהן בחן את מתווה הגז מכל זווית אפשרית. בפני הוועדה הופיעו מומחים שונים מתחומי המשפט, האנרגיה, הכלכלה והביטחון, רובם ככולם ניסו לנמק מדוע יש לקבל או לדחות את מתווה הגז הממשלתי. בסיום שורת הישיבות הוציא כבל סיכום, ועליו הוא ינסה לבסס את התצהיר שיוגש לבית המשפט, זאת בהנחה שבקשתו תאושר.  

נתניהו בוועדת הכלכלה, בעת הדיון על מתווה הגז, צילום: עומר מסינגר נתניהו בוועדת הכלכלה, בעת הדיון על מתווה הגז | צילום: עומר מסינגר נתניהו בוועדת הכלכלה, בעת הדיון על מתווה הגז, צילום: עומר מסינגר

עיון בסיכום שהוגש בזמנו לנתניהו, מתאריך ה-12 בדצמבר 2015, מעלה שורה תחתונה עם המלצה חד משמעית לדחות את מתווה הגז. "לדעת רוב חברי הוועדה הפגיעה בערכים המוגנים בחוק ההגבלים העסקיים ובתחרות כתוצאה מיישום המתווה גדולה מדי, ולעומת זאת לא השתכנענו כי אכן קיימים שיקולי ביטחון או מדיניות חוץ כבדי משקל".  

המסקנה של כבל הייתה ש"לא שוכנענו שקיימים נימוקים כבדי משקל, מהותיים ואמיתיים של ביטחון המדינה או יחסי החוץ שלה המצדיקים עקיפה של הוראות חוק ההגבלים העסקיים והמצדיקים הוראות המגבילות את סמכויות הממשלה, ובעקיפין גם פוגעות בריבונות הכנסת. המלצתנו לראש הממשלה ושר הכלכלה לחשב מסלול מחדש. המתווה הזה אינו נכון ואינו ראוי ואין מקום להפעיל את סמכותו לפי סעיף 52, עד כדי שאף אם המתווה המוצע יאושר, נראה ששר הכלכלה והכנסת הבאה, יאלצו לבטלו. מתווה שאינו נשען על התפיסה של "זה נהנה וזה לא חסר", אלא מחזק את הגישה של "זה נהנה ועוד יותר נהנה" – דינו להיפסל. השורה שמסיימת את המכתב היא ש"לעניות דעתנו, יש לבטל לאלתר את המתווה ולפעול בדרך המלך, שמשמעותה היא נקיטת הליך סדור לפי חוק ההגבלים העסקיים או חקיקה", כתב אז כבל.

בית המשפט אישר את בקשתו של כבל והוא יעביר את התצהיר שלו עד מחר (ה') בשעה 15:00.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות