אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אלשטיין נשאר עם השקעה של יותר מ־2 מיליארד שקל ומצוקת נזילות צילום: בועז אופנהיים

דעה

אלשטיין נשאר עם השקעה של יותר מ־2 מיליארד שקל ומצוקת נזילות

גם לאחר ההזרמה של בעל השליטה השווי הנכסי הנקי של אי.די.בי פתוח יישאר שלילי, ויעמוד על 370 מיליון שקל

25.02.2016, 07:59 | אורי טל טנא

הסחרחרה באי.די.בי פתוח לא נעצרת. האיום של בעל השליטה אדוארדו אלשטיין לבצע הנפקת ענק שתדלל את הזכויות של מחזיקי מניות המיעוט להצעת הרכש - עבד. כעת הצדדים צפויים לחתום על הסכם שלפיו אלשטיין ירכוש ממחזיקי מניות המיעוט את כל מניות אי.די.בי פתוח.

קראו עוד בכלכליסט

על פי ההסכם המסתמן, התמורה עבור כל מניה תהיה 1.25 שקלים, אג"ח ט' ששווייה 1.2 שקלים ותמורה עתידית של עד 1.05 שקלים למניה אם כלל ביטוח תימכר לפי ערך שיעלה על 0.75 כפול הונה העצמי. התמורה תינתן בסוף חודש מרץ או בסמוך לכך.

אג"ח ט' נסחרות לפי מחיר של כ־60% מערך הפארי שלהן (ערכן לו היו נפדות כעת), ולכן השווי של רכיב האג"ח הוא 72 אגורות. יחד עם רכיב המזומן מגיעה התמורה ל־1.97 שקלים למניה - מחיר גבוה מהותית ממחיר המניה ערב פרסום ההסכם. לסכום זה צריך להוסיף ערך לא גבוה שינבע מהאופציה על האפשרות למכירה בפרמיה של כלל ביטוח.

עדיין קיים סיכון ממשי שההסכם לא יתממש. ראשית, עיקרי ההסכמות טרם נחתמו סופית. שנית, ההסכם זקוק לאישור של גורמים שונים, בהם מחזיקי מניות המיעוט ובית המשפט.

אדוארדו אלשטיין , צילום: נמרוד גליקמן אדוארדו אלשטיין | צילום: נמרוד גליקמן אדוארדו אלשטיין , צילום: נמרוד גליקמן

מי שעלולים לנסות להפיל את ההסכם הם מחזיקי האג"ח הארוכות של אי.די.בי פתוח, אג"ח ט'. אלה היו מעדיפים לראות הנפקת ענק לתוך החברה, שהיתה משפרת יותר את מצבה.

עבור מחזיקי מניות המיעוט התמורה הצפויה בהסכם תהיה כפולה מזו שהיו עלולים לקבל אם אי.די.בי פתוח היתה יוצאת להנפקת הענק שתכננה (וכעת מבוטלת). שווי התמורה המיידית שהם יקבלו, כ־250 מיליון שקל, הוא קרוב למחצית מהערך של הצעות הרכש המקוריות. נוכח ההידרדרות החדה במצבה של אי.די.בי פתוח, קשה לצפות מאלשטיין לתמורה גבוהה יותר.

כדי לקבל את אישור מחזיקי החוב להסדר, אלשטיין יזרים חצי מיליארד שקל לתוך אי.די.בי פתוח. זאת בנוסף למזומן שיעביר לידי מחזיקי המניות כ־160 מיליון שקל. מנגד, ההתחייבויות של החברה יצמחו אף הן בכ־180-165 מיליון שקל. זאת משום שאי.די.בי פתוח תנפיק במיוחד אג"ח ט' לאלשטיין, שיעביר אותן לידי מחזיקי מניות המיעוט.

השווי הנכסי הנקי של אי.די.בי פתוח הוא שלילי - מינוס 700 מיליון שקל. שווי זה מחשב את הערך של כלל ביטוח לפי שווי השוק של המניה. ללא מכירה של כלל ביטוח בפרמיה מהותית לעומת ערך השוק שלה, קשה לראות כיצד השווי של אי.די.בי פתוח יחזור להיות חיובי. לכן, השווי הנכסי הנקי של החברה, גם לאחר הזרמה זו, יישאר שלילי, ויעמוד על 370 מיליון שקל.

גם הנזילות של החברה לאחר ההזרמה צפויה להספיק רק עד לרבעון הרביעי של 2016. לכן הסדר זה מהווה חילוץ למחזיקי המניות של אי.די.בי פתוח, אך מחזיקי האג"ח ימשיכו לחשוש לגורל ההשקעה שלהם בחברה המקרטעת.

בהסכם זה, בהנחה שיתממש, אלשטיין יגדיל את השקעתו באי.די.בי פתוח ב־660 מיליון שקל נוספים. בכך תסתכם זו ביותר מ־2 מיליארד שקל. אמנם לאחר השלמת ההסכם אלשטיין יהיה בעל השליטה היחיד באי.די.בי פתוח, אבל השווי הנכסי הנקי של החברה יישאר שלילי, וגם מצוקת הנזילות לא תלך לשום מקום.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות