אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הקמת רשות עצמאית שתפקח על שוק ההון: "עידן חדש של תחרות אמיתית" צילום: לע"מ

הקמת רשות עצמאית שתפקח על שוק ההון: "עידן חדש של תחרות אמיתית"

ביום ראשון הקרוב תדון הממשלה בהצעת החוק של שר האוצר משה כחלון להקמתה של רשות עצמאית, מחוץ למשרד האוצר, שתפעל לקידום התחרות בשוק ההון, עידוד חדשנות טכנולוגית ועסקית

10.03.2016, 12:38 | רעות שפיגלמן

שר האוצר, משה כחלון, מכנה את המהלך להקמת הרשות העצמאית שתפקח על השירותים הפיננסיים כ"עידן חדש של תחרות אמיתית".  ביום ראשון הקרוב תדון הממשלה בהצעת החוק של כחלון ושל סגנו יצחק כהן, להקמתה של הרשות ששמה הפורמאלי הוא "רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון".

קראו עוד בכלכליסט

הרשות תפעל כיחידה ממשלתית עצמאית ונפרדת, כאשר השר הממונה יהיה שר האוצר. זאת בשונה מהמצב היום שהאגף האמון על הפיקוח בשוק ההון, החסכון ארוך הטווח והביטוח, הוא אגף בתוך משרד האוצר, לכן עצמאותו מוגבלת. בראש האגף עומדת היום הממונה דורית סלינגר.

שמירה על המבוטחים

תפקידיה של הרשות העצמאית יהיו: שמירה על עניינם של המבוטחים, העמיתים ולקוחות הגופים המפוקחים. הבטחת יציבותם וניהולם התקין של הגופים המפוקחים, על מנת לקיים את התחייבויותיהם ללקוחותיהם; קידום התחרות בשוק ההון, הביטוח והחיסכון ובמערכת הפיננסית; ועידוד חדשנות טכנולוגית ועסקית.

משה כחלון שר האוצר, צילום: נמרוד גליקמן משה כחלון שר האוצר | צילום: נמרוד גליקמן משה כחלון שר האוצר, צילום: נמרוד גליקמן

שר האוצר, באישור הממשלה, ימנה את הממונה על רשות זו לתקופת כהונה של חמש שנים כאשר אופן מינוי ומשך תקופת הכהונה נועדו לבסס את עצמאותו של הממונה.

הרשות תתוקצב בסעיף תקציבי נפרד בתקציב המדינה בדומה למשרד ממשלתי, זאת במטרה לאפשר לה שיקול דעת מיטבי וחופש פעולה בקביעת סדר עדיפויותיה. בנוסף, כל עובדי אגף שוק ההון יעברו לרשות החדשה.

על חשיבות עצמאותה של רשות פיקוח פיננסית עמדו ארגונים בין לאומיים, כגון ה-OECD וקרן המטבע הבין לאומית. כאשר הם הדגישו בהמלצותיהם את החשיבות ביצירת רגולטור עצמאי בישראל אשר ישמור על ציבור המבוטחים והחוסכים.

שר האוצר, משה כחלון: "זה הוא צעד ראשון לעברו של עידן תחרותי חדש כשהאזרח נמצא במרכז".

סגן שר האוצר, יצחק כהן: "הרגולטור החדש יהווה זרוע מרכזית בשוק ההון של מדינת ישראל לעשורים הבאים. הרגולטור החדש יהיה עצמאי, יבטיח יציבות מערכתית ויבצע פיקוח הנוגע להגנת הצרכן".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות