אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חלם במכון האנרגיה - הפיקוח הוא דווקא על אנרגיה סולארית צילום: יח"צ

חלם במכון האנרגיה - הפיקוח הוא דווקא על אנרגיה סולארית

בניגוד לטענות מנכ"ל מכון האנרגיה, כי משק הנפט והגז סובל מעודף רגולציה, ראוי שהחסמים יוסרו דווקא מתחומי האנרגיות המתחדשות

08.04.2016, 08:03 | יונתן אייקנבאום

מנכ"ל המכון הישראלי לאנרגיה וסביבה יוסי אריה התלונן על הרגולציה בתחום האנרגיה ככזו שמייצרת "קשיים בלתי סבירים בכל תוכנית לתכנון ופיתוח של תחבורה או תעשייה". אריה מייחס זאת ללחץ מ"פרסום נתונים על זיהום אוויר ותחלואה בכמה אזורים בישראל, שמקורם במחקרים חלקיים או לא מבוססים מטעם קבוצות לחץ מסוימות". דברים אלה פורסמו בטור ב"כלכליסט" ערב ועידת האנרגיה ה- 8 שארגן המכון. 

קראו עוד בכלכליסט

המכון אמנם קרוי מכון "האנרגיה והסביבה", אך נאמנותו שמורה לתאגידי האנרגיות המזהמות - כמו דלק, נפט וגז. שמו המקורי של המכון הוא בכלל "מכון הנפט". בשנים האחרונות הוא עבר שינוי תדמיתי, אך נותר נאמן למקורותיו. אנרגיה וסביבה אמרתם? הוא אינו עוסק ככלל באנרגיות מתחדשות, שמש או רוח.

המכון מתעקש על הורדת חסמים מתעשייה שאחראית שני שליש מפליטות גזי חממה בעולם, ולזיהום אוויר אשר גורם למותם בטרם עת של כ-2,500 ישראלים בשנה. מנגד, ראשי תאגידי האנרגיות המזהמות מתאמצים להעמיד בסתירה את תמימות הדעים בקרב הקהילה המדעית בדבר אחריות האדם לשינוי האקלים, בין היתר על ידי מימון של "מחקרים חלקיים או לא מבוססים", כפי שחשף ארגון גרינפיס השנה ופורסם בגארדיאן הבריטי.

 אלא שהעולם אמר את דברו. בוועידת האקלים פריז, החליטו מנהיגי המדינות – בהם נתניהו –שבעשורים הבאים, העולם יעבור מנפט, מפחם ומגז לאנרגיות מתחדשות, בראשן שמש ורוח. הפעילות האנכרוניסטית של המכון, שנחשבה פעם לתנאי הכרחי לחיים המודרנים השתנתה. התוצרים הישירים של פעילות זאת הפכו אותה למכשול העיקרי לקיומם; מפגעי זיהום אוויר, שינויי האקלים וחלוקה בלתי הוגנת ברווחים.

שדה סולארי. בניגוד להיגיון, הענף סובל מסחבת בירוקרטית בלתי פוסקת, צילום: רויטרס שדה סולארי. בניגוד להיגיון, הענף סובל מסחבת בירוקרטית בלתי פוסקת | צילום: רויטרס שדה סולארי. בניגוד להיגיון, הענף סובל מסחבת בירוקרטית בלתי פוסקת, צילום: רויטרס

למעשה, מי שצריך לקונן על חסמים בתחום האנרגיה בישראל הוא לא אחר מהתחום האנרגיות המתחדשות. בניגוד לכל היגיון שמחייב להסיר מכשולים דווקא מייצור אנרגיית שמש זולה יותר ונקייה לאין שיעור מדלקי עידן האבן, הענף סובל מסחבת בירוקרטית בלתי פוסקת. שיאה בדרישת רשויות המס לפתוח עסק כדי להקים מתקן סולארי ביתי, המשמש לצריכה עצמית.

מדובר בדרישה שאין לה אח ורע בהסדרות דומות בעולם, ורשות המסים התחייבה לבטלה לפני שלוש שנים. אנרגיה סולארית עושה כל מה שמקורות האנרגיה שתומכים בהן במכון לא יודעים לעשות: להוזיל את חשבון החשמל, להפחית את זיהום האוויר, התחלואה והתמותה הנלווים אליו, לחזק את הביטחון האנרגטי ולייצר מקומות עבודה: על כל משרה שנעלמת בתחום של אנרגיות מזהמות, המעבר לאנרגיות מתחדשות מייצר שתי משרות, כפי שפורסם על-ידי חוקרים מאוניברסיטאות נחשבות בעולם.

אכן, המדינה צריכה להסיר חסמים. לא בתחום של אנרגיות עידן האבן, אלא על מאגר השמש הבלתי-נדלה העומד מיותם. בראש ובראשונה, על שר האוצר משה הכחלון ומנהל רשות המסים משה אשר להעניק פטור מלא ממס הכנסה לאזרחים שיתחברו לאנרגיה סולארית. הפוטנציאל הוא עצום, וההכנסות מהשמש ממתינות לכולנו.

הכותב הוא מנהל הקמפיינים של ארגון גרינפיס ישראל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות