אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הישראלי שנעצר בעקבות חקירה של ה-FBI יוסגר לארה"ב בהסכמתו צילום: אוהד צויגנברג

הישראלי שנעצר בעקבות חקירה של ה-FBI יוסגר לארה"ב בהסכמתו

זיו אורנשטיין וגארי שאלון נעצרו ביולי אשתקד בישראל והוגש נגדם כתב אישום בביהמ"ש הפדרלי בניו יורק בשל הונאת משקיעים בהיקף מיליוני דולרים והרצת מניות. מעצרו הוארך עד שיוכרז בר הסגרה. עורך דינו: "הוא החליט להתמודד עם הראיות בתיק בפורום הנכון בארה"ב"

12.04.2016, 19:05 | זוהר שחר לוי

זיו אורנשטיין, שהואשם בארצות הברית בהונאת משקיעים בהיקף של מיליוני דולרים, יוסגר בקרוב לארצות הברית לאחר שהסכים לך. בית המשפט המחוזי בירושלים האריך היום (ג') את מעצרו עד שיוכרז בר הסגרה.

אורנשטיין נעצר ביחד עם גארי שאלון ביולי אשתקד בעקבות חקירה של ה-FBI שעניינה הונאת משקיעים בהיקף של מיליוני דולרים. במקביל למעצרם, הוגשה בקשה של המחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה להסגרתם לארצות הברית, שם הוגש נגדם כתב אישום. שאלון נמצא עדיין במעצר ולא הסכים מרצונו להסגרה עד כה.

כתב האישום נגד אורנשטיין ושאלון הוגש לבית המשפט הפדרלי בניו יורק והוא מייחס להם הונאת משקיעים, הרצת מניות, גניבת זהויות והלבנת הון. ההונאה התאפיינה בשיטת פעולה המכונה "נפח וזרוק", המתוכננת לעשות מניפולציות בערך ובנפח של מניות שנסחרו בארה"ב. השניים, כך נטען, פעלו להרצת מניות בארבע השנים האחרונות – משנת 2011 ועד מעצרם.

קראו עוד בכלכליסט

כחלק מההונאה, השותפים זיהו חברות דלות סחירות כיעד להרצה. שאלון הקים במקביל שתי חברות קש. אורנשטיין מצידו פתח עבור החברות חשבונות ברוקרים בארה"ב שנוהלו על ידו תחת הנחיותיו של שאלון. חשבונות הברוקרים, נטען בכתב האישום, נפתחו באמצעות השמות הבדויים והדרכונים מזויפים ממדינות כגון צרפת ואנגליה. שותף שלישי בשם ג'ושוע אהרון, שעזב לרוסיה בטרם נעצר, הקים במקביל חברת קש ששימשה את השלושה להלבנת הרווחים שצברו.

גארי שאלון (מימין) וזיו אורנשטיין, צילום: בראל אפרים גארי שאלון (מימין) וזיו אורנשטיין | צילום: בראל אפרים גארי שאלון (מימין) וזיו אורנשטיין, צילום: בראל אפרים

בדיון שהתקיים היום (ג') בבית המשפט המחוזי בירושלים, אמרו באי כוחו של אורנשטיין, עוה"ד רונן רוזנבלום ודניאל קליין, כי הוא "קיבל החלטה להסכים מרצונו להיות מוסגר לארצות הברית".

"אורנשטיין", הוסיף עו"ד רוזנבלום, "קיבל החלטה שהוא מתכוון להתמודד עם הראיות בתיק בפורום הנכון בארצות הברית והוא בוחר להסכים לבקשת ההסגרה". הסנגור ביקש עוד לשחרר את אורנשטיין למעצר בית למספר ימים בטרם יוסגר על מנת לשהות עם אשתו ושלושת בנותיו.

השופט משה סובל האריך את מעצרו של אורנשטיין עד להכרעה בעתירה שתוגש להכריז עליו בר הסגרה. בשל הסכמתו של אורנשטיין, עתירה זו, על פי חוק ההסגרה, עתידה להיות מוגשת בזמן הקרוב לבית המשפט. הדיון אם לשחררו למספר ימים בטרם יוסגר, יתקיים רק לאחר שתוגש בקשה זו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות