אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השכר של עוזי לנדאו בקק"ל עוד יעלה ביוקר צילום: עמית שעל

השכר של עוזי לנדאו בקק"ל עוד יעלה ביוקר

בקואליציה הבטיחו לעוזי לנדאו שכר כיו"ר־עמית בקק"ל, אבל אם לא ייענו דרישות הרפורמים והקונסרבטיבים לתוספת תקציב שהובטחה להם, ייאלץ לנדאו למלא את התפקיד המיותר בהתנדבות

17.04.2016, 06:56 | רוני זינגר

ההחלטה על החזרת המשכורת ליו"ר־עמית קק"ל מביאה לשיא את המתח בתוך הארגון בימים אלה. ביום רביעי תתכנס האסיפה הכללית של קק"ל לדון באישור החזרת המשכורת ליו"ר־עמית - כיום עוזי לנדאו מטעם כולנו - משכורת של 40 אלף שקל ותנאים נוספים. הקרבות הפוליטיים שמתנהלים בימים האחרונים מאחורי הקלעים הוגדרו על ידי מי שנחשף אליהם "מלחמת עולם". מצד אחד, פועלות מפלגות הקואליציה, ובראשן הליכוד, לקדם כבר את אישור התשלום, ואילו מצד שני, נאבקות מפלגות האופוזיציה כמו יש עתיד, העבודה ומרצ לעצור את המהלך.

קראו עוד בכלכליסט

לשון המאזניים במערך הכוחות של קק"ל היא הזרמים הדתיים, בעיקר הקונסרבטיבים והרפורמים. אלה הכניסו טוויסט נוסף לעלילה כשהציגו לאחרונה תנאי: נתמוך בשכר ללנדאו תמורת תוספת תקציבית יפה.

הזדמנות לסחוט הישגים

מחר צפויה להתכנס בירושלים ישיבת הנהלה של ההסתדרות הציונית העולמית (הצ"ע), הגוף שאחראי על קק"ל, החטיבה להתיישבות, קרן היסוד והסוכנות היהודית. החלטות שמקבלת הנהלת הצ"ע משפיעות על ההחלטות שיתקבלו במוסדות שתחת אחריותן כמו זו בקק"ל בעניין שכרו של לנדאו. אלא שהיה מי שניצל את ההזדמנות לנסות לסחוט הישגים נוספים. כל צד הצליח לקשור את "פרשת לנדאו" לענייניו. בעיקר הזרם הקונסרבטיבי והזרם הרפורמי שחשים שקופחו בהסכמים הקואליציוניים מבחינה תקציבית, וכעת מבקשים לערוך תיקון ולהעלות את התקציב לכלל הזרמים הדתיים מ־6 מיליון שקל ל־20 מיליון שקל, או שלא יתמכו בהחזרת השכר ללנדאו.

דבי בן עמי לחץ במפלגת העבודה לקבל עוד ג'וב בקק"ל באמת צריכים "מתאם בין ההסתדרות לקק"ל"? רוני זינגרלכתבה המלאה

"הדרישה של הרפורמים והקונסרבטיבים לא באה משום מקום", מסביר גורם בקק"ל. "הכל מתחיל בכלל מההסכמים הקואליציוניים שמעניינים את נציגי הליכוד". בהסכמים שנחתמו רק באוקטובר האחרון במהלך הקונגרס הציוני בירושלים, סוכמה רשימה של נושאים שקק"ל תתקצב. למשל, ש־22 מיליון דולר יועברו להסתדרות הציונית (קק"ל מתקצבת את הצ"ע כדבר שבשגרה - ר"ז) ועוד 9 מיליון שקל יועברו למועצה הציונית, זרוע נוספת של ההסתדרות הציונית. עוד נכתב בהסכם שיוגדל התקציב לתנועות הנוער בחו"ל ויוגדל תקציב הזרמים הדתיים בקק"ל. אלא שבשני המקרים האחרונים לא נכתב סכום ולא ניתנה התחייבות בכמה יגדל התקציב.

מימין: יו"ר קק"ל דני עטר והיו"ר־העמית עוזי לנדאו. היחסים רחוקים מלהיות הרמוניים, צילום: עומר מסינגר, עמית שאבי מימין: יו"ר קק"ל דני עטר והיו"ר־העמית עוזי לנדאו. היחסים רחוקים מלהיות הרמוניים | צילום: עומר מסינגר, עמית שאבי מימין: יו"ר קק"ל דני עטר והיו"ר־העמית עוזי לנדאו. היחסים רחוקים מלהיות הרמוניים, צילום: עומר מסינגר, עמית שאבי

לאחרונה החליט יו"ר ועדת הכספים בקק"ל ארנן פלמן (הליכוד) להביא לאישור הדירקטוריון רק את העברת הכסף להצ"ע ולמועצה הציונית. אז שאלו נציגי הזרמים, ומה איתנו? ושאלו נציגי האופוזיציה, ומה עם תנועות הנוער?

בודקים בקרוב יפורסם דו"ח חמור על אלימות בקק"ל הדו"ח מתייחס לפחות לשני מקרים של אלימות ותקיפה, וידוע גם על תלונות בעניין הטרדות מיניות רוני זינגרלכתבה המלאה

התשובה המפתיעה של הנהלת קק"ל היתה שאין תקציב. "אומרים לנו: 'את זה נשאיר לפעם אחרת'. מסבירים שבגלל ההסכם עם המדינה (לראשונה תעביר קק"ל כמיליארד שקל לפרויקטים לאומיים משותפים - ר"ז) צריך לקצץ. בפועל החליטו לייבש את השמאל, כי לדברים אחרים מוצאים תקציב", אומר ל"כלכליסט" גורם בקק"ל. גורם בקק"ל אמר: "הדרישה לתקציב לגיטימית. זה לא עבור ג'ובים כמו כל האחרים, אלא לפעילות חשובה בתפוצות". גורם אחר אומר בנחרצות כי "אם זה לא קורה והכסף לא עובר לזרמים ולתנועות הנוער כפי שהתחייבו בהסכמים הקואלציוניים - גם ה־9 מיליון וה־22 מיליון לא יעברו". ובעיקר אם הפלונטר הזה לא נפתר, לא תהיה תמיכה גם בשכר ליו״ר־עמית. הרב צבי גרץ, מנציגי הקונסטרבטיבים במוסדות הלאומיים, מסר כי ״הקונסרבטיביים מחוייבים לקיים את ההסכם הקואלציוני במלואו, על כל צדדיו״.

עד לפני כשנה וחצי קיבל יו"ר־עמית בקק"ל שכר כמו היו"ר המכהן, צמוד לשכר שר, קצת יותר מ־40 אלף שקל, רכב ותנאים. למה צריך בכלל יו"ר־עמית? התשובה: פוליטיקה. היו"ר הפעיל הוא נציג העבודה. העמית הצמוד הוא נציג כולנו. לנדאו היה שר מטעם ישראל ביתנו, אך בפליק־פלאק מקצועי ופוליטי והפך לנציגו של משה כחלון בקק"ל.

לנדאו נהנה מתדמית נקייה יחסית לשנותיו הרבות בפוליטיקה, אך כניסתו לקק"ל הריחה יותר מכל כג'וב פוליטי שהעניק לו כחלון. לנדאו נכנס לתפקיד באוקטובר לאחר שתפקיד יו"ר־עמית הוגדר כהתנדבותי, הודות לשרת המשפטים לשעבר ציפי לבני. לבני הצליחה להפוך את קק"ל לחברה לתועלת הציבור (חל"צ) ויחד עם הגדרה זו בוטלה השכר ליו"ר־עמית. אבל כשלנדאו נבחר לתפקיד, הוא קיבל הבטחה שסיעות הקואליציה יפעלו להחזרת המשכורת. ואכן שרת המשפטים הנוכחית איילת שקד מימשה זאת. לפני כשבועיים, כפי שנחשף ב"כלכליסט", העבירה ועדת החוקה בכנסת מתחת לרדאר את התקנות המחזירות ליו״ר־עמית בקק"ל את שכרו, וגם תשלום בדיעבד לשני סגני היו״ר שכיהנו עד נובמבר האחרון.

לנדאו עצמו משקיף מהצד על המהומה שהתפתחה בקק"ל סביב שכרו. אסיפת הדירקטוריון בעניין לפני כשבוע היתה רווית צעקות. כאילו בלי קשר הוציא לנדאו מכתב שבו מתח ביקורת על עטר בשל "התנהלות בניגוד לכללי מינהל תקין" בנוגע לשקיפות בארגון. אפשר לומר שהיחסים בין השניים רחוקים מלהיות הרמוניים.

"לנקות את הבית לחג"

בימים האחרונים, על רקע קושי לגייס רוב לאישור שכרו של לנדאו, נעשו ניסיונות לדחות את האסיפה. בתכתובות מיילים בין חברי הדירקטוריון התירוץ לכך היה צורך לפנות זמן "לניקיונות הבתים לפני החג". בפועל נועדה הדחייה לאפשר לקואליציה לגבש רוב להחלטה להחזיר את התפקיד המיותר לרשימת מקבלי השכר בקק"ל. אם יצליחו סיעות הקואליציה לרצות את הזרמים הדתיים ולהעביר להם את התקציבים, הרי שגם לנדאו יהיה מרוצה עם פנסיה נאה של שר ומשכורת נאה עוד יותר של יו"ר־עמית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות