אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

פרסום ראשון

חשיפה: כך תתנהל תוכנית הפיטורים הענקית באינטל

על פי הדלפות שהגיעו לבכירים בחברה תהליך הפיטורים בארה"ב כבר יצא לדרך וצפוי להגיע לישראל לאחר החג. אילו עובדים נכללים בקבוצה המיועדת ל"פרידה הלא רצונית"? מי יוכל לפרוש מרצון ולקבל 8 משכורות ובונוס? ומי זכאי לתוכנית פרישה מורחבת?

25.04.2016, 18:27 | אסף גלעד
אינטל הודיעה בשבוע שעבר כי תפטר כ-12 אלף עובדים או 11% מכח העבודה שלה, אך לא פירטה את אופי התהליך, באילו חטיבות תפגע ובאילו סוגים של עובדים. מנכ"ל אינטל, בריאן קרזניץ', אף אמר כי התכנית עדיין בשלבי התגבשות וכי סגנו, ונקטה רנדושינטלה, עשוי להכריע באילו פרויקטים לקצץ לאחר תהליך תכנון ממושך. עוד אמר קרזניץ' כי תכנית הפיטורים לגבי אירופה וישראל טרם גובשה. עתה נודע כי אינטל החלה כבר היום (ב') את תהליך הפיטורים בארה"ב. בנוסף קיבלו עובדים בכירים בחברה העולמית ובישראל הדלפות מתוך חדרי ההנהלה של מחלקת משאבי האנוש בחברה על הליך קיצוצים ראשוני שיצא לדרך היום ויסתיים בסוף יוני.

קראו עוד בכלכליסט

ההדלפה משרטטת הליך קיצוצים מהיר שכולל פיטורים (המכונים בחברה "פרידה לא רצונית") שתתקיים עוד השבוע ותכנית נרחבת יותר של פרישה מרצון שתצא לפועל בחודש יוני. ההערכה היא כי תכנית זו רלוונטית לכל מחלקות אינטל, אך היא טרם הגיעה לישראל בגלל ימי החג. בנוסף, ייתכן כי תכנית הקיצוצים תגיע לישראל בתצורה שונה לחלוטין, והיא תלויה גם בביצוע של המנהלים המקומיים. מקור בכיר בענף אף מסר כי התכנית בישראל צפויה להיות שונה מהתכנית המפורטת כאן הרלוונטית בעיקר לארה"ב.

ההערכה היא כי תוכנית הקיצוצים לחודשים מאי ויוני היא שלב ראשון בתוכנית העולמית שנועדה להוציא מהחברה את העובדים בעלי ההערכה הנמוכה ביותר ולרכז כמה שיותר פורשים מרצון. בתום התהליך תוכל אינטל לדעת את כמות וזהות העובדים שמהם תוכל לקצץ בפעימות הנוספות. מאינטל נמסר: "איננו מתייחסים לשמועות".

ונקטה רנדושינטלה, סגן נשיא בכיר באינטל. תוכנית ה"פרידה הבלתי רצונית" כבר יצאה לדרך, צילום: בלומברג ונקטה רנדושינטלה, סגן נשיא בכיר באינטל. תוכנית ה"פרידה הבלתי רצונית" כבר יצאה לדרך | צילום: בלומברג ונקטה רנדושינטלה, סגן נשיא בכיר באינטל. תוכנית ה"פרידה הבלתי רצונית" כבר יצאה לדרך, צילום: בלומברג

 

מי יקבל מה?

"פרידה לא רצונית" בגלל תפוקה נמוכה (ISP): בקבוצה זו יפוטרו עובדים באופן מיידי במסגרת שיחה שתיערך עם מנהל כח האדם המקומי החל מהיום (ב') ועד יום שישי, וילוו החוצה משערי החברה מיד לאחר מכן.

על קבוצה זו נמנים העובדים שקיבלו את ההערכות הנמוכות ביותר במסגרת סקר ההערכה השנתי לשנת 2016 (IR, הציון הגרוע ביותר ועד SL4, הציון השישי הטוב ביותר), אלא אם קיבלו את הציונים הגבוהים ביותר (O - 'יוצא מן הכלל' או EE - 'מעל לציפיות') בשנת 2015. בנוסף, עובדים שגוייסו לחברה לאחר תחילת 2015 לא ייכללו בתכנית הפיטורים.

עובדים אלה יקבלו כפיצוי 8 שבועות תשלום ועוד ביטוח רפואי במשך ששה חודשים, ולאחר מכן לא יוכלו עוד לחזור לעבוד באינטל לעולם. במדינות אירופה, כמו באירלנד ובישראל, יוכלו המנהלים המקומיים להמתיק את הפיטורים בתכנית פרישה מרצון.

פרישה מרצון (VSP): את תוכנית הפרישה מרצון מכירים היטב עובדי אינטל הישראלים, לאחר שלפני כשנתיים עשו בו שימוש 800 עובדים בעקבות האיחוד עם מפעל מיקרון ומינויו של בריאן קרניץ' לתפקיד המנכ"ל.

ברשימת הפורשים ייכללו העובדים שקיבלו במהלך ארבעת מבדקי ההערכה החל מ-2013 ציון שאינו עולה על בינוני (SL3). הם יקבלו 8 משכורות, בונוס שנתי, חלק מתוך בונוס רבעוני ושנת ביטוח רפואי תמימה. עובדים שמועסקים בחברה יותר מ-20 שנה יקבלו משכורת וביטוח רפואי לשנה מלאה.

בכדי לקבל את חבילת הפרישה מרצון על העובדים לפנות להנהלה החל מהשני ביוני ועד ה-24 בחודש. בניגוד לעובדים המפוטרים, יוכלו הפורשים מרצון בעתיד לחזור ולעבוד באינטל אך ייאלצו להחזיר חלק מחבילת הפרישה שלהם.

בהוראות למנהלים הם נדרשים לספר לעובדים שמדובר בחבילה אטרקטיבית, ובהתחשב בביצועים ובתכניות הקיצוצים העתידיות ,עליהם לשקול זאת ברצינות.

חבילת פרישה מורחבת (ERP): מיועדת לבני מעל 60, או בני 55 ומעלה שעובדים בחברה לפחות 15 שנים. פורשים אלה יקבלו כמה מהאלמנטים של חבילת הפרישה הרגילה בהתאם לבחירת המנהל, שנת משכורת מלאה, בונוס שנתי מלא ועד שנה וחצי של ביטוח רפואי. גם לחבילה זו יוכלו לגשת החל מהשני ביוני עד ה-24 ביוני.

תגיות

32 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

29.
מעכשיו יהיו הרבה יותר תגים ירוקים חדשים
לא כיף להיות ירוק. כשנגמרה התקופה ששכרו אותי, הביאו עו"ד עם מלא מסמכים שאחתום ואמשיך להיות עובד סוג ב' לעוד כמה חודשים ואולי יום אחד אני אקבל תג כחול. העדפתי ללכת למיקרוסופט, עוד 2 דק' הליכה מהרכבת, כל השאר עדיף.
תג ירוק לשעבר ועכשיו מיקרוסופט  |  26.04.16
28.
הערכת עובדים באינטל
כמי שעבד בעבר באינטל שנים רבות. תהליך הערכת העובדים באינטל הוא היסודי ביותר בשוק. התהליך מאפשר לקדם במהירות ולתגמל בהתאם את המוכשרים שבין העובדים הצעירים. בחברות היי טק ישראליות אין הערכת עובדים אמיתית. אין קידום לפי הישגים, תפוקה או כשרון. מי שלא יודע להלחם על התנאים שלו נתקע. בנוסף אין באינטל מכסת פיטורים כמו שהיה בזמנו במיקרוסופט. תהליך הערכת העובדים משמש בד"כ על מנת לזהות בעית התאמה וליצור פעולת תיקון. אבל ... בדרגים הגבוהים יותר התהליך הופך להיות יותר ויותר פוליטי. מנהלים מסוימים מקצים סביבם קבוצת מקורבים. המנהלים דואגים לקדם את המקורבים בדירוג והמקורבים מקפידים לפאר את שמו של המנהל ולטייח כל סימן לפאשלות ניהוליות. עובדים שלא זכו להכנס לקבוצת המקורבים נתקעים עם הערכות ממוצעות. כל זה פחות רלוונטי למצב הנוכחי בו פשוט הוחלט לקצץ. הבחירה לקצץ לפי הערכות עובדים היא סבירה אבל לא מושלמת, ישנם תחומים שלמים שאינטל צריכה לקצץ ולא להסתפק בדילול רוחבי.
א  |  26.04.16
לכל התגובות