אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
7 חברות מחשוב הוזמנו לשימוע לפני כתבי אישום על תיאום מכרזים בעשרות מיליוני ש' צילום: תומריקו

7 חברות מחשוב הוזמנו לשימוע לפני כתבי אישום על תיאום מכרזים בעשרות מיליוני ש'

רשות ההגבלים זימנה את החברות החשדות - מטריקס, ווי, הראל, טריפל סי, חיון, א.מ.ת ובינת. כן זומנו לשימוע 15 נושאי משרה. על פי החשד החברות תיאמו 22 מכרזים בהיקף כולל של עשרות מיליוני שקלים, בין היתר מול חברת חשמל והתע"א

09.05.2016, 15:33 | תומר גנון

רשות ההגבלים העסקיים הודיעה היום (ב') על כוונתה להגיש כתבי אישום נגד 7 חברות מחשוב ו-15 נושאי משרה בהן על תיאום מכרזים והצעות מחיר בתחום המחשוב, וזאת בכפוף לשימוע שייערך לצדדים. בין נושאי המשרה שזומנו לשימוע נמצאים: יואב וינברג, מנכ"ל א.מ.ת מחשוב; רמי נחום, מנכ"ל טריפל סי; דן מועלם, מנכ"ל הראל טכנולוגיות; אושרי שרון, מנכ"ל ווי לשעבר; חיים שוחט, מנהל תיקי לקוחות במטריקס; ושמעון בראל, מנהל תחום תעשיות ביטחוניות בחברת בינת תקשורת.

קראו עוד בכלכליסט

החברות זומנו לשימוע הן מטריקס, ווי, הראל, טריפל סי, חיון, א.מ.ת ובינת. הנפגעות העיקריות מהתיאום, על פי הרשות, היו חברת חשמל, התעשייה האווירית וגופים ממשלתיים נוספים.

החקירה נפתחה בחודש מאי 2012 על ידי מחלקת החקירות של הרשות. כפי שנחשף ב"כלכליסט", בסוף שנת 2014 החומר הועבר למחלקה המשפטית ששקלה להגיש כתבי אישום.

אילוסטרציה אילוסטרציה אילוסטרציה

מכתבי החשדות עולה כי החברות ביצעו ביניהן תיאומים כעניין שבשגרה ב-22 מכרזים שונים במהלך השנים 2009-2012, בהיקף כספי כולל של עשרות מיליוני שקלים. בכתבי החשדות נטען כי בפגישה שהתקיימה בין נושאי משרה

בחברות הראל, ווי וטריפל סי הסכימו ביניהן החברות המתחרות לחלק את הפרויקטים של התעשייה האווירית, ולאזן את סכומי הזכייה במכרזים על ידי רכישת ציוד אחת מהשנייה (על מנת שחברה שלא זכתה במכרז תרוויח גם היא מהתיאום).

דוגמא נוספת היא ממכרז בשנת 2011, חברות המחשוב התקשרו ביניהן בזמן אמת – בעת ההתמחרות במכרז - בהודעות אי-מייל והודעות טקסט בנייד, על מנת להשיג את התוצאה שהן הסכימו עליה, שאחת החברות תזכה במכרז.

יואב וינברג, מנכ"ל א.מ.ת מיחשוב, צילום: עינת לברון יואב וינברג, מנכ"ל א.מ.ת מיחשוב | צילום: עינת לברון יואב וינברג, מנכ"ל א.מ.ת מיחשוב, צילום: עינת לברון

חשד נוסף שעולה הוא בנוגע להשמדת ראיות מפלילות. בחודש מאי 2012 הפכה החקירה נגד חברות ווי והראל לגלויה, ונושאי משרה בכירים זומנו לחקירה. על פי כתב החשדות, לאחר שנודע למנהלי חברת ווי על החקירה של חברת הראל, ביקש לכאורה מנכ"ל החברה מאחד מעובדיו למחוק את ההתכתבויות המפלילות. חוקרי הרשות הצליחו לשחזר את החומרים המפלילים, שכללו ראיות לכאורה לתיאומי מחירים ולחלוקת שוק בין הצדדים.

ממטריקס נמסר: "במהלך ארבע שנות החקירה לא נחקר איש מנושאי המשרה של מטריקס או של מי מחברות הבנות שלה, וכפועל יוצא לא זומן איש מנושאי המשרה בחברה או בחברות הבנות שלה לשימוע לפני הגשת כתב אישום. יובהר כי העובד הזוטר של חברת הבת מטריקס אי.טי. אינטגרציה ותשתיות שזומן לשימוע נחשד בהיותו צד להסדר כובל (בעסקה אחת מתוך 22 המוזכרות בידיעה ) בהיקף של כ-360 אלף דולר. מטריקס וחברות הבנות שלה מקפידות על קיום כל הוראות החוק ובמיוחד בקיום חוק ההגבלים העסקיים".

תגיות