אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סוף לפערים במחירי הירקות? משרדי האוצר והחקלאות המליצו להכניס את המחירים תחת פיקוח צילום: יובל חן

סוף לפערים במחירי הירקות? משרדי האוצר והחקלאות המליצו להכניס את המחירים תחת פיקוח

המהלך צפוי להתקיים לזמן מוגבל - עד סוף 2017 - על מנת לבחון את פערי התיווך בענף, שגוררים לעתים עלייה של מאות אחוזים במחיר לצרכן

17.05.2016, 16:50 | עמרי מילמן

ועדת המחירים המשותפת למשרדי החקלאות והאוצר המליצה להכניס מחירי הפירות והירקות תחת פיקוח. על פי ההמלצה, רשתות השיווק, הסיטונאים הגדולים ויתר העוסקים בתחום יחויבו לדווח את נתוני הרווחיות על פירות וירקות למפקח על המחירים.

קראו עוד בכלכליסט

הועדה תצא לשימוע ציבורי שלאחריו יגובש הצו שיובא לחתימת שרי האוצר והחקלאות בקרוב. המהלך צפוי לאפשר לוועדה לנתח בצורה מעמיקה את סוגיית פערי התיווך בשוק הפירות והירקות. אם יאושר הפיקוח הוא יופעל לזמן מוגבל - עד לסוף 2017 - אז תבחן הועדה צעדים נוספים להפחתת המחירים.

ההמלצה גובשה לאחר שהועדה מצאה בבדיקה מדגמית שערכה כי הרווח הגולמי והתפעולי במחלקת הפירות והירקות ברשתות הינו גבוה במידה ניכרת מהרווח הכללי של הרשת. באוצר מציינים כי בשנים האחרונות ישנה מגמת עלייה בנתח השוק של רשתות השיווק לעומת השווקים הפתוחים וחנויות הירקות והפירות הפרטיות. כך, לפי נתוני הלמ"ס, בעשור האחרון גדל נתח השוק של הרשתות ב- 15% ל- 50% מהקמעונאות בפירות בירקות טריים.

דוכן ירקות בשוק הכרמל בתל אביב (ארכיון). נתח השוק של השווקים יורד לעומת רשתות השיווק, צילום: דוד הכהן דוכן ירקות בשוק הכרמל בתל אביב (ארכיון). נתח השוק של השווקים יורד לעומת רשתות השיווק | צילום: דוד הכהן דוכן ירקות בשוק הכרמל בתל אביב (ארכיון). נתח השוק של השווקים יורד לעומת רשתות השיווק, צילום: דוד הכהן

כמו כן ציינו באוצר כי כיום מעט סיטונאים גדולים שולטים ביותר ממחצית מכמות הקנייה מהחקלאים. בשימוע ציבורי שערך משרד החקלאות בנושא רישוי סיטונאים נשמעו טענות רבות על פרקטיקות מסחר לא הוגן בסחר בפירות וירקות, כגון: שינוי תנאי העסקה בדיעבד ובאופן חד-צדדי, עסקאות ללא מחיר (ללא שקיפות כלפי החקלאי לגבי אופן קביעת התמורה), הפחתת פחת מובנה, המעידות על ניצול לא הוגן של כוח שוק.

למרות הציפייה מצד משרדי האוצר והחקלאות כי המהלך יגביל עם הפערים במחירי הפירות והירקות, שעומדים לעיתים על מאות אחוזים, התגובות להודעה היו צוננות. כך, ח"כ חיים ילין מיש עתיד מסר כי משרדי האוצר והחקלאות, יחד עם משרד המשפטים, קבעו בעבר כי פיקוח עלול להיות לא יעיל ולגרום לעיוותים.

לעומתו נשיא התאחדות האיכרים והחקלאים, דובי אמיתי, מסר בתגובה: "אני שמח שמאבקינו הצודק בפערי התיווך מצליח לבקוע את עקשנותה של הממשלה, וכל פעם במהלכים קטנים אנחנו מורידים עוד עז מהחקלאים. אמנם הפיקוח באמצעות ועדת המחירים יהיה כרגע ברמת הדיווח, אך אני סמוך ובטוח שרשתות השיווק יתחילו להבין לבד שכדאי להם להוריד את הרגל מהגז".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות