אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפניקס תשלם פרמיה גבוהה על אקסלנס בגלל דרישות הון צילום: נמרוד גליקמן

הפניקס תשלם פרמיה גבוהה על אקסלנס בגלל דרישות הון

חברת הביטוח פרסמה הצעת רכש ל־10% ממניות בית ההשקעות שבשליטתה בפרמיה של 32% על שווי השוק. זאת, בין היתר, משום שהפניקס לא רוצה לבצע מחיקה של שווי אקסלנס בספרים, שתעמיק את הפער בין דרישות ההון העצמי ממנה והונה כיום

18.05.2016, 07:20 | רחלי בינדמן

האם בית ההשקעות הגדול האחרון שבשליטת חברת ביטוח בדרך להיעלם? חברת הביטוח הפניקס פרסמה הצעת רכש למניות הסחירות (כ־10%) של אקסלנס בתמורה ל־104.4 מיליון שקל ובתמחור של 6.02 אגורות למניה. 

קראו עוד בכלכליסט

מחיר זה גבוה ב־32.38% משער הנעילה של מניית אקסלנס בבורסה ב־15 במאי, וגבוה ב־31.63% מממוצע מחירי מניית אקסלנס בששת החודשים שקדמו להצעת הרכש.

שווי אקסלנס בספרי הפניקס עומד על כמיליארד שקל, לאחר מחיקת ערך של כ־23 מיליון שקל, שבוצעה בסוף 2015 בשל פעילות הגמל. שווי השוק של אקסלנס עומד על 774 מיליון שקל, ומניית בית ההשקעות זינקה אתמול בכ־32% בעקבות פרסום הצעת הרכש.

הנהלת הפניקס, בשליטת קבוצת דלק של יצחק תשובה, מעוניינת כבר כמה שנים למחוק את אקסלנס מהמסחר. אין לה שום יתרון בהיותו של בית ההשקעות ציבורי, והדבר מקשה מאוד על הסינרגיה בין פעילויות חברת הביטוח ובית ההשקעות. כל עסקה בין שני הגופים מחייבת אישור עסקאות בעלי עניין, ובנוסף עצם היות החברה ציבורית כרוך בעלויות כבדות. מעבר לכך, במסגרת חוק הריכוזיות חייבת דלק ממילא לפעול להשטחת הפירמידה.

אך עולה השאלה מדוע הפניקס מוכנה לשלם פרמיה כה גבוהה. לפי גורמים בסביבת הפניקס, הסיבה לכך נעוצה ברצון שבעלי מניות המיעוט יאשרו את הצעת הרכש, ובהתבסס על שיחות מקדימות איתם, שהבהירו כי הם לא ייענו להצעה אם לא תכלול פרמיה משמעותית.

אלא שלהפניקס היתה סיבה נוספת להציע את המחיר הגבוה: לו היה המחיר נמוך משמעותית מהשווי בספרים, הפניקס עלולה היתה להידרש לביצוע מחיקה של שווי אקסלנס בספרים שלה, דבר שהיה שוחק את ההון העצמי של חברת הביטוח, שמתמודדת בימים אלה עם הדרישה לחיזוק ההון עד 2017 במסגרת תקנות סולבנסי 2.

מאז רכשה הפניקס את השליטה בבית ההשקעות, הקפידו מנהליו לשמור על עצמאות. כעת, לפי הערכות, תבצע הפניקס שינויים באקסלנס, והראשון יהיה העברת פעילות הגמל, בהיקף של כ־20 מיליארד שקל, לתוכה. מצב זה ישאיר את אקסלנס עם פעילות תעודות הסל, הקרנות וניהול התיקים, ולפי הערכות, פעילות חבר הבורסה תיסגר או תימכר בשלב מסוים. המותג "אקסלנס נשואה" ייבלע בהפניקס.

אייל לפידות מנכ"ל הפניקס, צילום: אוראל כהן אייל לפידות מנכ"ל הפניקס | צילום: אוראל כהן אייל לפידות מנכ"ל הפניקס, צילום: אוראל כהן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות