אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קבינט הדיור ידון בהגדלת היצע הדירות צילום: אוראל כהן

קבינט הדיור ידון בהגדלת היצע הדירות

בין הנושאים שעל הפרק ביום שני: הקלות במיסוי בפינוי-בינוי, 25 אלף יח"ד במתחמים מועדפים ועדכונים בתמ"א 35 בהתיישבות הכפרית

19.05.2016, 21:24 | אביב גוטר
קבינט הדיור בראשות שר האוצר משה כחלון צפוי להתכנס ביום שני הקרוב על מנת לדון בהצעות להגדלת היצע יחידות הדיור במתחמי פינוי בינוי ובוותמ"ל (הוועדה הארצית לתכנון ובנייה לקידום מתחמים מועדפים לדיור).

קראו עוד בכלכליסט

לאחר שהוחלט להרחיב את סמכויות הוותמ"ל ולאפשר לה בין היתר לדון ולאשר פרויקטים גדולים של התחדשות עירונית (פינוי-בינוי), שר הבינוי והשיכון יואב גלנט מציע להכריז בשתי הצעות על 18 מתחמים במסלול מיסוי שנועד לתמרץ תהליכים של התחדשות עירונית המתבצעים בשוק הפרטי.

על פי ההצעה המסלול מזכה את היזמים והמוכרים בהקלות מס (שבח ורכישה) בתקווה לקצר את לוח הזמנים. שתי ההחלטות מתייחסות ללא מעט מתחמים, רובם באזורי הביקוש. בין המתחמים - מתחם הרב קוק בנתניה לבניית 992 יח"ד במקום 257 יח"ד כיום, מתחם כצנלסון בבית ים לבניית 470 יח"ד במקום 104 יח"ד במצב הקיים, בניית 617 יח"ד במתחם בר יהודה בקרית אונו שיחליפו את 216 יח"ד הקיימות היום, ותכניות נוספות שצפויות להוסיף עוד אלפי יחידות דיור בערים: ת"א, ר"ג, קרית אונו, קרית גת, אור עקיבא, אזור, רעננה ובת ים.

קבינט הדיור צפוי לדון גם במתחמים להכרזה לטיפול הוותמ"ל לבניית כ-25 אלף יחידות דיור. מדובר במתחמים בלוד (7,800 יח"ד), מג'ד אל כרום (1,000 יח"ד), חדרה-בית אליעזר (6,000 יח"ד), עפולה (7,000 יח"ד), מעלות (1,837 יח"ד) וטירה (1,550 יח"ד).

שר האוצר משה כחלון, צילום: אלכס קולומויסקי שר האוצר משה כחלון | צילום: אלכס קולומויסקי שר האוצר משה כחלון, צילום: אלכס קולומויסקי

על פי הוראות החוק לטיפול בוותמ"ל, 30% מסך יחידות הדיור שנקבעו בתכנית יוקצו לטובת דיור להשכרה לטווח ארוך שמחציתן במחיר מופחת, אך תנאי זה אינו כולל ישובי מיעוטים. עם זאת, במעלות רק 15% מיחידות הדיור יוקצו לשכירות ארוכת טווח, משום החוק מתיר לממשלה לחרוג מהוראה זו במקרים חריגים אם התכנית אינה כדאית כלכלית מספיק והיא עלולה לפגוע בשיווק הקרקעות ליזמים.

בהמשך ידונו בוועדה על עדכון תכנית תמ"א 35, תכנית המתאר הארצית שנועדה להגדיר את מדיניות התכנון ופריסת היישובים בישראל עד 2020. בין השינויים המתייחסים להתיישבות הכפרית נכללים מתן אפשרות לבניית יחידת דיור נוספת במושבים, עדכון כמות יחידות הדיור בקיבוצים והוספת גמישות במחוז צפון.

בחברה להגנת הטבע מרוצים

מהחברה להגנת הטבע נמסר: "בהצעה שמובאת לאישור, נשמרו העקרונות המרכזיים של תמ"א 35, שנועדו להבטיח שמירה על איכות חיים בישראל, כמו הקפדה על חיסכון במשאב הקרקע, שמירת שטחים פתוחים בין מטרופוליניים ובין יישובים, חיזוק העירוניות וצמצום הפיתוח הפרברי, ולשמחתנו יצאו מתוכה יוזמות אגרסיביות של רמ"י, משרד הבינוי והשיכון ומשרד האוצר, ובראשן הפשרת קרקע חקלאית במרכז הארץ, בהיקף פוטנציאלי של 100,000 דונם.

"במהלך השנים בהן נדון העדכון, בוצעו שינויים מרחיקי לכת בתחום התכנון ובהם הקמת הוותמ"ל - ועדת תכנון העוקפת את הליכי התכנון המקובלים ומובילה להמשך מגמת הפרבור ולהקמת "שכונות שינה", על חשבון שטחים פתוחים בשולי הערים - רחוקות מתעסוקה, וללא תשתית תחבורה. אנו מקווים כי מדינת ישראל תשקיע בשנים הקרובות במתן מענה אמיתי למשבר הדיור, באמצעות פתרון משולב, הכולל הקמת מערכות הסעת המונים וקידום ההתחדשות העירונית. פתרונות אלה, ברוח תמ"א 35, אשר קיבלו תוקף מחודש בעדכון הנוכחי, ישפיעו על איכות החיים במדינה, הן בטווח הקצר והן בטווח הארוך".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

14 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

13.
תמא 38 - גאלאנט הרי הצעה לשיפור
חידוש עירוני הוא צו השעה על זה כולם מסכימים. העיקוב האמיתי הוא באחוז ההסכמה הנידרש להחלטה. הבניינים האלה ישנים ובכל אחד מהם יש קשישה החוששת משינוי ודייר חמדן. לכל ברור שזה החסם האמיתי של פריחת התמא 38 חובה להוריד את אחוז החותמים ל50-60 אחוז
אני פה להישאר  |  23.05.16
12.
הזהרו מיזמים שעובדים בכפר סבא!
שימו לב! חיפשנו דירה חדשה באחד מפרויקטים של תמא 38 בעיר, ולאחר בדיקת עורך הדין שלנו הבנו שיש סיכוי גבוה לאבד את הכסף מאחר ואין שום סיכוי שאותו יזם יוכל להוציא את הפרוייקט לפועל! הקפידו לרכוש דירות מיזמים מנוסים בתחום שיש להם גב כלכלי חזק והכי חשוב לדבר עם דיירים שעבדו עם אותו יזם ולקבל את חוות דעתם!!
יובל  |  23.05.16
10.
יש לי רעיון פשוט - הורדת מיסוי על קנית ו השכרת נכסים מסחרים
אם היו משווים את המיסוי על נכסים מסחרים למיסוי על בתים (גם מבחינת מס הכנסה וגם מבחינת ביטול לאומי ומעמ) עד נגיד תקרה של 30 אלף שקל לחודש, אז יש סיכוי טוב שהרבה משקיעים יוותרו על קנית דירות המגורים, ויקנו במקום נדלן מסחרי. יש סיכוי שזה יתרום לירידת ביקושים מצד משקיעים, ומצד שני יאפשר לאותם משקיעים מקום חלופי לשים את הכסף שלהם.
ארז  |  22.05.16
לכל התגובות