אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בוטלה השביתה במעונות היום צילום: גיא אסיאג

בוטלה השביתה במעונות היום

על פי ההסכמות בין משרדי האוצר והכלכלה עם הארגונים החברתיים, יועבר תקציב חירום של 60 יליון שקל, וכן יוקם צוות שידון בחודשים הקרובים בנושאים המהותיים ובכלל זה מעמד המטפלות, שיפור הבטיחות והתקינה, הגדלת היצע מעונות היום ועוד

26.05.2016, 07:26 | ספי קרופסקי ועמרי מילמן

משרדי האוצר והכלכלה והארגונים המפעילים את מעונות היום הגיעו במהלך הלילה להבנות והשביתה שתוכננה להיום בוטלה. המעונות צפויים לפעול כסדרם וההרשמה שהוקפאה במסגרת העיצומים נפתחה שוב. בין הצדדים סוכם על תקציב חירום של 60 מיליון שקלים ל-2016 וכן גיבש מתווה להעמדת תקציב נוסף של עד 50 מיליון שקלים נוספים בשנים 2016-17.

קראו עוד בכלכליסט

בהודעה משותפת שיצאה מטעם המשרדים והארגונים, בהם ויצו ונעמת, נמסר הבוקר כי במסגרת ההסכמות שהושגו הלילה יוקם צוות משימה שיורכב מנציגי כל הצדדים, שידון בשלושת החודשים הקרובים בנושאים המהותיים לקידום מערך מעונות היום לגיל הרך, ובכלל זה מעמד המטפלות, שיפור הבטיחות והתקינה, הגדלת היצע מעונות היום ונושאים נוספים.

גן ילדים (אילוסטרציה), צילום: נמרוד גליקמן גן ילדים (אילוסטרציה) | צילום: נמרוד גליקמן גן ילדים (אילוסטרציה), צילום: נמרוד גליקמן

ראש הממשלה ושר הכלכלה, בנימין נתניהו, התייחס הבוקר להסכמות ואמר כי מעונות היום הן הבוקר כי "מערך מעונות היום הנו נדבך משמעותי במדיניות התעסוקה המעודדת ומסייעת לאימהות להשתלב ולהתקדם בשוק העבודה. הדאגה לחינוכם ולשלומם של הפעוטות מוטלת על המטפלות המסורות במעונות היום, והסיכום שהושג יאפשר תוספת משאבים וקידום הנושאים המהותיים לשיפור וביסוס מערך הגיל הרך בישראל".

שר האוצר, משה כחלון מסר כי "נמשיך להשקיע במעונות היום מתוך דאגה לעתיד ילדינו ובמטרה להעלות את שיעורי התעסוקה בקרב נשים״.

במהלך השבוע נערכו בכנסת שני דיונים בעניין המשבר במעונות – אמש במליאת הכנסת וביום שלישי בוועדת העבודה והרווחה. שר התיירות יריב לוין התייחס מטעם הקואליציה למשבר אמש ואמר כי "יש פה מצוקה אמתית שצריך להביא לפתרון" והוסיף כי "ההתייחסות שקיבלתי ממשרד הכלכלה אומרת שהם מקיימים דיונים אינטנסיביים ומנסים להביא פתרון בין סוגיות מקצועיות לתקציביות".

לארגונים המפעילים את המעונות הנמצאים תחת פיקוח וסבסוד משרד הכלכלה יש שלוש טענות מרכזיות: מחסור חמור במעונות שמונע לדבריהם מ־75% מילדי ישראל להתקבל; מצוקה של המטפלות במעונות, שלדבריהם נאלצות לעבוד בשכר נמוך ובתנאי העסקה קשים; תקצוב חסר לאורך שנים שלא מאפשר הפעלה תקינה, לדברי הארגונים, של המעונות ועמידה בדרישות משרד הכלכלה. מגעים שהחלו בתחילת החודש שעבר בין נציגי משרדי הכלכלה והאוצר לארגונים טרם הובילו לפריצת דרך.

ראשי הארגונים המפעילים את מעונות היום – ויצו, נעמ"ת, אמונה, נאות מרגלית, נשי חרות, המועצה האזורית מטה בנימין, מעונות היום בית יעקב והמועצה האזורית הר חברון - אמרו כי "ההסכמות שהושגו מייצרות מתווה טוב לשיפור וקידום מערך מעונות היום לגיל הרך ומהווה בשורה להורים ולמטפלות. עם זאת הוסיפו ראשי הארגונים כי כעת חייבת הממשלה להשלים רפורמה מקיפה בחינוך לגיל הרך כדי לאפשר למאות אלפי הורים וילדיהם חינוך איכותי ונגיש במחיר השווה לכל נפש".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות