אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דרוש מנהיג: השבוע המכונן בספורט הישראלי צילום:גיל נחושתן

דרוש מנהיג: השבוע המכונן בספורט הישראלי

"חגיגות" הגביע של מכבי חיפה חשפו את הנתק הענק בין הבעלים יעקב שחר, הקבוצה והאוהדיה, וגם מבליטות עד כמה המנהיגות של אלונה ברקת בהפועל ב"ש שונה וחיובית

26.05.2016, 12:52 | ניב נחליאלי

"חגיגות" הגביע של מכבי חיפה אתמול ממחישות את עומק הקרע בין הקהל לבין המועדון והבעלים, יעקב שחר - שירד אתמול מהבמה כשהוא זועם על קולות המחאה מהקהל. השחקנים בחרו להיעלם מהחגיגות ביחד עם הבוס. 

קראו עוד בכלכליסט

שלטי מחאה נגד יעקב שחר של אוהדי מכבי חיפה. לא מדובר בקומץ אלא באוהדים רבים שחשים ניתוק מהנהלת הקבוצה, צילום: ראובן שורץ שלטי מחאה נגד יעקב שחר של אוהדי מכבי חיפה. לא מדובר בקומץ אלא באוהדים רבים שחשים ניתוק מהנהלת הקבוצה | צילום: ראובן שורץ שלטי מחאה נגד יעקב שחר של אוהדי מכבי חיפה. לא מדובר בקומץ אלא באוהדים רבים שחשים ניתוק מהנהלת הקבוצה, צילום: ראובן שורץ

נראה שהנתק לא קיים רק בין הקהל להנהלה אלא בתוך המועדון עצמו. חן עזרא אמר אתמול: "בתקופה שלא שיחקתי יענקלה וההנהלה לא באמת באו ודיברו איתי", יוסי בניון אמר: "ברגעים קשים שאתה רוצה לראות מי מחבק ותומך בך, כשזה לא קורה זה מאכזב".

הנתק הזה יכול להסביר גם את התוצאות על כר הדשא. שורש הבעיה הוא לא מקצועי או טקטי אלא טמון בהיעדר שיח, מחסור חמור בתקשורת פתוחה ובגובה העיניים. הכוח הגובר של הקהל בתקשורת המודרנית מייצר שני סגנונות הובלה לא אפקטיביים של הבעלים והעומדים בהנהגת הקבוצות - הפופוליסט, שאומר את מה שהקהל רוצה לשמוע אך בעצם מאבד את ה"אני מאמין" שלו, והלוחמני שקץ בדיונים ועסוק להלחם ב"קומץ" שלא סר למרותו אבל מתוסכל מכפיות הטובה של הקהל.

בניון. האוהדים לא סומכים עליו ולא אוהבים את התנהגותו, צילום: גיל נחושתן בניון. האוהדים לא סומכים עליו ולא אוהבים את התנהגותו | צילום: גיל נחושתן בניון. האוהדים לא סומכים עליו ולא אוהבים את התנהגותו, צילום: גיל נחושתן

אפשר להניח שיעקב שחר מתוסכל זמן רב לאור ההשקעה שלו במועדון. העצוב הוא שחלק מהקהל חווה אותו כמחנך, בא מגישה פטרונית ולכן מתוסכל אף הוא.

אבל- יש גם עמדה מנהיגותית אחרת, כזו שמקיימת דיאלוג בגובה העיניים עם הקהל. שבאה עם קו וחזון אבל גם קשובה לאחר. זוהי המנהיגות של אלונה ברקת, שיודעת ששחקנים הם מקצוענים שצריכים להצדיק את השכר שלהם אבל גם חבר'ה צעירים שזקוקים מדי פעם לליטוף והכוונה. שיודעת לשים גבולות ברורים לקהל אבל גם מחבקת, באה מאהבה וזוכה באהבה רבה חזרה.

בין חיפה לבאר שבע מפרידים 200 ק"מ אבל השבוע הזה ממחיש שהמרחק בין סגנונות המנהיגות של הבעלים בקבוצות אלו רחוק הרבה יותר ומייצר מציאות כה שונה.

  

הכותב הנו יועץ ארגוני בספורט ובארגונים עסקיים ומוביל תכנית לפיתוח מנהלים ספורטיביים מטעם וינגייט

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
שחקן מכבי חיפה לשעבר - דוד ג.
אוהדי מכבי חיפה צריכים 5 פעמים ביום - כמו המוסלמים- להתרחץ לקוד קידה לכיוון ביתו של יעקב שחר ולהודות לו על כל מה שעשה למען מכבי חיפה !!!!!!!!!!!!! כל שאר הפרשנויות וההסברים הם קשקושים בעלמא ! מי שסוגר מזה 30 שנה גרעונות במליונים כל שנה זה יעקב שחר ולא אותם פרחחים צרחנים ביציע שעושים הפגנות כשמעלים להם את מחיר כרטיס הכניסה ב10 שקלים. אין שום הצדקה להתנהגות הבזויה של האוהדים, 200 פרחחים עושים רעש יותר משאר עשרות או מאות אלפי אוהדים שמעריכים בליבם ולא בצעקות או הפגנות את הערכתם ליעקב שחר !!!! לחבק שחקנים...? מה הבדיחה הזו ? הם צריכים לחבק את שחר על מה שהם מקבלים ממנו.
121212 , צפון  |  27.05.16
6.
הגישה הילדותית היא בדיוק הבעיה, זה המרחק בין אירופה לישראל.
יעקב שחר מנהל ומנהיג מיושן אך מצוין, הוא איש עסקים ולכן כל עניין ה״חיבוק החם״ הוא מבחינתו פשוט בדיחה! ספורטאים במעמד של בניון מקבלים שכר עצום ותנאים שאין בשום מקום עבודה אחר, התלונות הילדותיות על חום, הבנה, תמיכה וחיבוק הן פשוט אנטי על מה שקשור למקצועיות. בניון מעולם לא התלונן כששיחק בחו״ל ואם הוא התלונן זה כנראה היה מאוחר בלילה כשאף אחד לא שומע. יוסי הוא שחקן גדול אבל בכיין עוד יותר גדול, בליברפול, צ׳לסי וארסנל הוא היה במעמד ששם אותו בפרופורציות הנכונות לכן הוא קיבל כל החלטה לגביו בלי להתלונן. בישראל צמאים לכוכבים, צמאים לאישור שגם אנחנו יכולים, גם אנחנו גדולים ומצליחים, לכן יוסי (״היהלום״) מצליח לעשות מה שהוא רוצה. יענקלה שחר הבין (מאוחר מדי) שאין למועדון רציני צורך בבניון, ובניון לא אהב את זה ושבר את הכלים. כל מי שמערב ספורט עם מילים כמו לב, סמל, נשמה וכו׳ עושה טעות גדולה, שם המשחק הוא כסף וכמה שיותר יותר טוב, זה עסק לכל דבר ועניין.
ניק , LA  |  27.05.16
5.
ל 2 , אתה צודק. אבל אולי שחר נהנה מהעשייה היום יומית ?
לפי מה שאתה כותב (וכתבת מאד יפה) שחר צריך להיות פשוט כספומט. כנראה שהוא רוצה יותר... נראה שהוא מחובר מאד לכדורגל, מתרגש מנצחונות , לוקח קשה הפסדים. נכון, אין הרבה בעלים כאלו. ויכול להיות שלא יהיו... כי למנות מנהל טכני זה קל אבל זה אומר להתנתק מקצועית. היום זו הגישה בהרבה קבוצות, יש בעלים מאד עשיר - הוא פותח את הארנק ובשלב מסויים הוא הולך. (ע"ע מכבי, שאני מקווה בשבילם שגולדהר ישאר שנים רבות .. לפני היה את שניידר ... ראה את נתניה בעידן יאמר, או את בית"ר בעידן גידמאק) שחר לא דומה לבעלים האלו מפני שהוא בראש ובראשונה אוהד של הקבוצה. מותר לאוהדים לעשות מה שהם רוצים (כמובן כל עוד מדובר במחאה לגיטימית) אבל בלי שחר קשה לראות עדיד ורוד לחיפה. ואם רוצים ששחר יהיה רק כספומט - יכול להיות שזה לא יתאים לו. (כמובן אני לא יודע כלום ..סתם ניתוח מצב לפי מה שנראה לי)
ם  |  26.05.16
4.
מחזק את דברי מספר 2
שחר חייב לפנות את הבמה ,דמותו ונוכחותו משפיעה לרעה על הקבוצה כבר תקופה ארוכה. ודבר נווסף אוהדי מכבי כנראה התרגלו לטוב שהם מרשים לעצמם להתנהג ככה בחגיגות שלהם. אני רוצה לראות את כל אוהדי מכבי נעלמים אחד אחד אם שחר ילך. הם לא יודעים להעריך את המועדון את הקבוצה ואת שחר .
חיפאי אדום  |  26.05.16
3.
ממש לא נכון
אני חושב שהכתבה הזו ממש לא נכונה ולו מהסיבה הפשוטה ששתי הקבוצות שונות במהותן. כאוהד וותיק של מכבי חיפה, אני יכול להעיד וכך גם אחרים שעד לפני כארבע שלוש שנים הכל היה בסדר, ההנהלה יצרה דאלוג עם הקהל, עזרה לו במימון אביזרי עידוד, וכו והראייה לכך היא מספר הצופים בעונה הראשונה בסמי עופר שלא ירד לאורך כל השנה אף על פי השגי הקבוצה. הבעיה היא במספר השנים בצמרת. הפועל באר שבע מגיעה מלמטה, כל מה שאלונה תעשה והקבוצה תמשיך להאבק על תארים יהיה בסדר בעוד מספר שנים שב"ש יתחילו לדשדש (מה שקורה בס"הכ לכל קבוצה) גם שם יהיו תלונות, גם שם יהיו מאבקי כוח. כשאייל ברקוביץ בקש לשחק בחיפה ויעקב שחר הראה לו את הדרך החוצה לא היתה שום מרירות כי חיפה קבעה את השיח הציבורי , חיפה היתה בראש הפרמידה ואז ת"א ספגה את כל האש.
אליהו , תל אביב  |  26.05.16
לכל התגובות