אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ילנה איסינבייבה: "יש צריכת סמים שיטתית במערב" צילום: איי פי

ילנה איסינבייבה: "יש צריכת סמים שיטתית במערב"

הקופצת במוט האגדית מאשימה את ארה"ב, בריטניה, גרמניה וקניה ב"צריכת סמים סיסטמטית", כחלק מהמאמצים של רוסיה להגן על זכותה לשלוח נבחרת אתלטיקה לאולימפיאדה בריו

01.06.2016, 14:01 | שירות כלכליסט
הקופצת במוט ילנה איסינבייבה מאשימה את ארה"ב, בריטניה, גרמניה וקניה ב"צריכת סמים סיסטמטית", כחלק מהמאמצים של רוסיה להגן על זכותה לשלוח נבחרת אתלטיקה לאולימפיאדה בריו.

קראו עוד בכלכליסט

 "התאמנתי במשך חמש שנים מחוץ למדינה עם מאמן אחר", אמרה איסינבייבה (33), ששימשה כראש העיר של כפר הספורטאים באולימפיאדת החורף שנערכה בסוצ "התאמנתי במשך חמש שנים מחוץ למדינה עם מאמן אחר", אמרה איסינבייבה (33), ששימשה כראש העיר של כפר הספורטאים באולימפיאדת החורף שנערכה בסוצ'י ב-2014. "הם באו אלי לעשות בדיקת סמים, והבדיקות תמיד יצאו שליליות. אז מדוע שאני אשאר בבית ולא אקבע שיאי עולם?" | צילום: איי פי  "התאמנתי במשך חמש שנים מחוץ למדינה עם מאמן אחר", אמרה איסינבייבה (33), ששימשה כראש העיר של כפר הספורטאים באולימפיאדת החורף שנערכה בסוצ

ההתאחדות האתלטיקה הבינלאומית (IAAF) השעתה בנובמבר את פדרציית האתלטיקה הרוסית, בעקבות ההאשמות על צריכת סמים במימון הממשלה, שפורסמו בדו"ח של הסוכנות העולמית נגד סמים בספורט (WADA).

ברגע פייסני נדיר, שר הספורט, ויטאלי מוטקו, אמר ביום שני כי הוא לוקח אחריות מלאה על שרשרת ההאשמות האחרונה בנוגע לצריכת סמים, שבהן היו מעורבים ספורטאי המדינה, והוא לא מתכוון להסתתר, במקרה שהממצאים יתגלו כנכונים.

אולם הוא גם העביר ביקורת על התזמון המתוכנן של שידור סרט דוקומנטרי חדש על שערוריית הסמים הרוסית ברשת הטלוויזיה הגרמנית ARD ב-8 ביוני.

השבוע תתקיים בלוזאן בשוויץ פגישה של דירקטוריון הוועד האולימפי הבינלאומי, שנחשבת כצעד מרכזי, גם אם לא רשמי, לקראת פגישת IAAF בוינה ב-17 ביוני, שבה תתקבל ההחלטה הסופית בנושא המשלחת הרוסית.

איסינבייבה, הנחשבת לדמות בעלת השפעה המעוניינת להיבחר לוועדת האתלטיקה של הוועד האולימפי, טוענת שבמדינות אחרות השימוש בסמים חמור כמו ברוסיה.

הדברים מגיעים לאחר שנשבעה לתבוע בגין "הפרה של זכויות האדם שלה" אם לא תורשה להתחרות. "איני אחראית על המעשים של אנשים אחרים. אני לא מפרה את החוקים", אמרה איסינבייבה, פעמיים אלופה אולימפית, שמעולם לא הואשמה בשימוש בסמים. "תמיד פעלתי ביושרה, ואני אדבר בכנות – לא ארשה לאף אחד למנוע ממני את הזכויות שמגיעות לי. אנחנו יודעים שבמדינות אחרות, כמו ארה"ב, בריטניה, גרמניה וקניה, נפסלו ספורטאים. הם ישבו בקווים בשקט למשך שנתיים, לא הפסיקו להתאמן, ואז חזרו לנצח ולשבור שיאים. אנחנו יודעים שיש צריכת סמים סיסטמטית".

חוסר העקביות הזה "לא נתפס" ו"לא הוגן". "התאמנתי במשך חמש שנים מחוץ למדינה עם מאמן אחר", אמרה איסינבייבה (33), ששימשה כראש העיר של כפר הספורטאים באולימפיאדת החורף שנערכה בסוצ'י ב-2014. "הם באו אלי לעשות בדיקת סמים, והבדיקות תמיד יצאו שליליות. אז מדוע שאני אשאר בבית ולא אקבע שיאי עולם?"

מוטקו מצידו התראיין בטלוויזיה הרוסית, ושילב בין חרטה והגנה על רוסיה. "מעולם לא התחמקתי בלקיחת אשמה, ואני לוקח אחריות על ההתפתחות והיישום של מדיניות הספורט", אמר. "במקרה שמשהו ישתבש, אני לוקח על עצמי אחריות מלאה ולא אחפש מקום מסתור".

ריו דה ז ריו דה ז'נרו. יש חוסר וודאות בקשר לזיקה | צילום: רויטרס ריו דה ז

בתוך כך, כוכב הכדורסל פול גאסול מצטרף לרשימה של ספורטאים ידועים ששוקלים לפרוש מהאולימפיאדה בשל החשש מווירוס זיקה.

גאסול, שזכה פעמיים במדליית הכסף ונבחר שש פעמים למשחק האולסטאר ב-NBA, טוען שכל מי שישתתף במשחקים צריך "לשקול" האם לשנות את התכניות בשל "חוסר הוודאות" סביב הווירוס. "זה לא יפתיע אותי שחלק מהספורטאים יבחרו לא להשתתף באולימפיאדה, כדי לא להעמיד את עצמם ואת המשפחות שלהם בסכנה", אמר כוכב השיקגו בולס. "אני שוקל לא לנסוע לריו בגלל הזיקה. אני מרגיש אחראי לעדכן ולייצר מודעות ציבורית לנושא שלא זוכה למספיק פרסום".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות