אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מתכוננים לנחיתה: השפעת הדלק הזול דועכת ובענף התעופה מהדקים חגורות

מתכוננים לנחיתה: השפעת הדלק הזול דועכת ובענף התעופה מהדקים חגורות

אחרי רווחי שיא של חברות התעופה אשתקד, ארגון חברות התעופה הבינלאומי צפוי לעדכן כלפי מטה את התחזית האופטימית שפרסם בדצמבר. בלופטהנזה הודיעו על קרקוע של שלושה מטוסים הקיץ ואיירבוס מודה כי כמות ההזמנות צנחה בחדות

31.05.2016, 22:32 | שירות כלכליסט

בארגון חברות התעופה הבינלאומי (יאט"א) כבר רואים את סוף עידן הרווחיות הגבוהה שהביאה עמה הירידה במחיר הנפט.

קראו עוד בכלכליסט

הארגון, שהכנס השנתי שלו נפתח אתמול בדבלין בירת אירלנד, מזהיר מפני האטה בביקוש לטיסות, לאחר שבאפריל נרשמה צמיחה בשיעור של 4.6% בלבד בתנועת הנוסעים לעומת התקופה המקבילה אשתקד. מדובר בשיעור הצמיחה הנמוך ביותר מאז ינואר 2015. במקביל, מספר המושבים הממוצע במטוסים עלה ב־4.9%, כך שהם טסו עם יותר מושבים פנויים.יאט"א ייחסה חלק מההאטה להתקפות הטרור במרץ בנמל התעופה של בריסל, אך גם אם לא מחשיבים את השלכות הפיגועים, הצמיחה בענף באפריל עמדה על 5% בלבד. "התמריץ ממחירי הנפט הנמוכים מתפוגג", אמר ל"פייננשל טיימס" טוני טיילר, מנכ"ל הארגון. "הביקוש עדיין גדל, אך נראה שאנחנו מורידים הילוך".

תגבור אבטחה בשדות התעופה, צילום: אי פי איי תגבור אבטחה בשדות התעופה | צילום: אי פי איי תגבור אבטחה בשדות התעופה, צילום: אי פי איי

יאט"א מייצג 260 חברות תעופה המהוות 83% מהתחבורה האווירית העולמית. הטון הפסימי מהווה שינוי כיוון לעומת התחזית שפורסמה בדצמבר, אז העריכו בארגון כי הרווח הנקי המצרפי של חברות התעופה יזנק השנה ב־10% לסכום שיא של 36.3 מיליארד דולר, על רקע מחירי הדלק הנמוכים והתרחבות הכלכלה האמריקאית. הארגון צפוי לפרסם ביום חמישי תחזית מעודכנת. על פי ההערכות של יאט"א, הרווח הנקי ב־2015 הוכפל ל־33 מיליארד דולר על רקע עלייה של 6.5% בתנועת הנוסעים, השיעור הגבוה מאז 2010.

ביטוי נוסף לירידה הצפויה במספר הנוסעים הוא ההחלטה של כמה חברות תעופה באירופה ובארה"ב לצמצם טיסות בנתיבים מסוימים, לאחר שנים של התרחבות. אינטרנשיונל איירליינס גרופ, החברה־האם של בריטיש איירווייס, איבריה ואייר לינגוס וכן אייר פראנס ודלתא איירליינס הודיעו כולן כי בכוונתן למתן את הקצב שבו הן מוסיפות מושבים לטיסות. חברת התעופה הגרמנית לופטהנזה דיווחה כי תקרקע בקיץ שלושה מטוסי איירבוס A340 בגלל ירידה בביקוש.

יצרניות המטוסים חשות על בשרן את החששות, ואיירבוס הודתה היום (ג') כי היעדר ההזמנות עד כה השנה מייצג ככל הנראה מגמה רחבה יותר; אם כי יצרנית המטוסים האירופית הדגישה כי מגמה זו היתה בלתי נמנעת בהתחשב בהיקף ההזמנות בשנים האחרונות.

למרות האזהרה, הכלכלן הראשי של יאט"א בריאן פירס טרח להדגיש כי הצמיחה שנרשמה בשנים האחרונות בתנועת הנוסעים לא בהכרח תיבלם. "היא ככל הנראה לא תגדל יותר, אך זה לא אומר שהיא תצנח לפתע", הסביר. סיבה עיקרית להסתייגות הזו היא שתעריפי הטיסות בירידה ובשנה האחרונה נפלו ב־6%, הודות למחירי הדלק הנמוכים. פירס אף ציין כי עתודות דלק סילוני גדולות באירופה ובאסיה יסייעו לחברות התעופה באזורים הללו ליהנות מיתרונות הדלק הזול לאורך השנה הבאה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות