אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הסכם הפירוד נחשף: קובי מימון החזיק מניות ישראמקו אינק בעת גירושיו צילום: אוראל כהן

הסכם הפירוד נחשף: קובי מימון החזיק מניות ישראמקו אינק בעת גירושיו

בית המשפט לענייני משפחה בת"א התיר לפרסם חלקים מהסכם הפירוד בעקבות עתירת "כלכליסט"; ישראמקו אינק שבה החזיק מימון ב-2010 על פי הסכם גירושיו, זכאית לתמלוגים ממאגר הגז הטבעי תמר

13.06.2016, 18:25 | תומר גנון

הסכם הפירוד שעליו חתם קובי מימון עם גרושתו כרמלה וילנסקי חושף כי איש העסקים החזיק באוקטובר 2010 מניות בחברת ישראמקו אינק, אשר מחזיקה בבארות נפט בארצות הברית וזכאית לתמלוגים ממאגר הגז הטבעי תמר (28.8%) מול חופי ישראל, כך הותר היום (ב') לפרסום בעקבות עתירת "כלכליסט".

קראו עוד בכלכליסט

מימון ומקורביו הכחישו בשנים האחרונות לא מעט פעמים כי הוא בעל השליטה בקבוצת אקויטל, שעליה נמנות חברות האנרגיה בקבוצת נפטא (וביניהן ישראמקו אינק) וחברות הנדל”ן בקבוצת אירפורט סיטי. על פי דיווחיה לבורסה, ישראמקו מוחזקת בשרשור על ידי קבוצת אקויטל שבראשה נמצאת חברה זרה בשם יונייטד קינגסוויי הנשלטת (100%) על ידי חברו של מימון, איש העסקים חיים צוף.

עוד הותר לפרסום בעקבות עתירת “כלכליסט” כי במסגרת הסכם הפירוד נקבע שמימון ימשיך להחזיק במניות ישראמקו אינק. מדובר בהסכם פירוד שעמד במרכזו של סכסוך משפטי ארוך בין מימון לוילנסקי, שנידון בבית הדין למשפחה בתל אביב. בפסק הדין שניתן בחודש אפריל השנה, דחה השופט יורם שקד את תביעתה של וילנסקי לביטול ההסכם עם מימון, וחייב אותה לשלם לו הוצאות משפט של 120 אלף שקל.

"זכות הציבור לדעת גוברת על זכות המשיב לפרטיות"

בשל העובדה שפסקי דין הניתנים בבית הדין למשפחה אסורים בפרסום, עתר “כלכליסט” לבית המשפט וביקש להתיר לפרסום את פסק הדין, בדגש על העובדה כי מימון החזיק במניות של קבוצת ישראמקו נכון לחתימת הסכם הפירוד ב-2010. הבקשה להתיר לפרסום את כל פסק הדין נדחתה על ידי השופט, אולם הבקשה להתיר לפרסום את אחזקתו במניות נכון ל-2010 אושרה.

 
מאגר הגז תמר, צילום: יח"צ מאגר הגז תמר | צילום: יח"צ מאגר הגז תמר, צילום: יח"צ

במסגרת הבקשה להתרת הפרסום, שהוגשה באמצעות עורכות הדין טלי ליבליך וליטל רבינוביץ’ ממשרד ליבליך-מוזר, נטען כי הסכם הפירוד בין מימון לוילנסקי כלל סעיף לפיו "מניות המוחזקות על ידי מימון בשתי חברות (ישראמקו ו־worldtec) יישארו בידיו". "כלכליסט" ביקש מבית המשפט להתיר לפרסום עובדה זו, עתירה שכאמור התקבלה.

"לא נעלמה מעיני הדרישה להתיר פרסום חלק קטן מההסכם שנחתם בין מימון לבין וילנסקי ב-17.10.10, לפיו מניות המוחזרות על ידי מימון בשתי חברות (ישראמקו ו-worldtec) יישארו בידו, הסכם אשר קיבל תוקף של פסק דין”, כתב בשופט שקד בתשובתו. "לעניין זה, אני סבור כי זכות הציבור לדעת גוברת על זכותו של המשיב לפרטיות, מה גם שלהבנתי זוהי זכותו המוחלטת של הציבור לדעת מי מחזיק במניות של חברה ציבורית, להבדיל מ’זכות’ של אותו ציבור להיכנס לקרביו של בעל המניות ולהיחשף להתנהלותו המשפחתית, תהא אשר תהא".

החברות עם השר כחלון: מטוסקנה ועד הפריימריז

במהלך ספטמבר 2015 נעתר השופט שקד לבקשת "כלכליסט" להתיר לפרסום חלק אחר מהליך משפטי זה, בו העיד שר האוצר משה כחלון. קטעי העדות שהותרו לפרסום עסקו בשני נושאים עיקריים: הראשון הוא מידת הקרבה בין כחלון למימון, וההשלכה שלה על החלטתו של שר האוצר למדר את עצמו מטיפול במשק הגז שבו פועל מימון; והשני עסק בעסקיו של מימון ומעורבותו בקבוצת אקויטל שלה, בין היתר, אחזקות בחברת ישראמקו הציבורית.

 

 

 

קובי מימון (ראשון מימין), שר האוצר משה כחלון (שלישי מימין), ראש עיריית חדרה לשעבר חיים אביטן (רביעי מימין) והיועץ הפיננסי מוטי בן ארי (ראשון משמאל) בביקור באסדת תמר קובי מימון (ראשון מימין), שר האוצר משה כחלון (שלישי מימין), ראש עיריית חדרה לשעבר חיים אביטן (רביעי מימין) והיועץ הפיננסי מוטי בן ארי (ראשון משמאל) בביקור באסדת תמר קובי מימון (ראשון מימין), שר האוצר משה כחלון (שלישי מימין), ראש עיריית חדרה לשעבר חיים אביטן (רביעי מימין) והיועץ הפיננסי מוטי בן ארי (ראשון משמאל) בביקור באסדת תמר

כחלון העיד שהוא ומימון חברים טובים מזה 15 שנים, וכן שמשפחותיהם נמצאות בקשרים הדוקים והם אף נסעו עם בנות זוגם לחופשה משותפת בטוסקנה שבאיטליה. על פי כחלון, מימון סייע לגייס עבורו מתפקדים שיבחרו בו בעת שהתמודד בפריימריס בליכוד ב-2003 וב-2006. בנוסף, הוא סיפר כי מטהו שכר משרדים במשרדי איירפורט סיטי, השייכים לקבוצת החברות בתחום הנדל"ן והאנרגיה שבה פועל מימון.

“אני יודע שקובי מאוד דומיננטי, ואני יודע שהוא עומד בראש קבוצה של הרבה מאוד חברות שאני לא בקיא בהן, אבל אני יודע שהן חברות גדולות”, העיד כחלון בבית המשפט. הוא סיפר שמימון החליט לעזוב את ישראל בשנת 2010, משום שטען כי הרגולציה והתקשורות הכבידו עליו. למשל בנושא הנחת נקודות קליטה לגז. לגבי המידע על חקירות נגד מימון של רשות המסים, העיד כחלון כי לא ידע על קיומן וכן שמימון לא סיפר ולא דיבר איתו על כאלה.

כחודש לאחר מתן העדות, הודיע כחלון באמצעות דוברות משרד האוצר על כוונתו להימנע מעיסוק בנושא הגז בשל קשריו האישיים עם מימון. בהודעה נמסר כי "מיד עם כניסתו לתפקיד הודיע שר האוצר הנכנס, משה כחלון, כי הוא גוזר על עצמו שלא לעסוק בנושא משק הגז. נציין, כי גם בעבר נמנע השר כחלון לעסוק בכל נושא הקשור למשק האנרגיה ובכלל זה גם בוועדת ששינסקי. זאת עקב קרבתו האישית לנושא (יחסי חברות עם קובי מימון, שהינו אחד מראשי הקבוצות שלהן אחזקות בתחום”.

מעורכי הדין המייצגים את מימון נמסר בתגובה לדברים כי “הסכם הממון התייחס ל- 16,159 מניות של חברת Isramco Inc., וכן למניות של חברת Worldtec Inc, חברה פרטית שהחזיקה בכ-10% ממניות החברה הציבורית פוליגון נדל”ן בע”מ. החזקותיו של מר מימון בחברות הללו דווחו בדיווחים פומביים של החברות הציבוריות הרלבנטיות כפי שנדרש על פי חוק”.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות