אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"המערכת כולה בהלם, אם כחלון רוצה לנהל את הבנקים, שיבוא" צילום: המכללה האקדמית נתניה

"המערכת כולה בהלם, אם כחלון רוצה לנהל את הבנקים, שיבוא"

גורמים שונים במערכת הבנקאית הגיבו בחריפות להמלצות הוועדה לתחרותיות בבנקים; הביעו אכזבה מההחלטה להגביל את הנפקת כרטיסי האשראי ע"י הבנקים

13.06.2016, 22:09 | רעות שפיגלמן
גורמים שונים במערכת הבנקאית הגיבו היום (ב') בחריפות להמלצות הועדה לתחרותיות בבנקים. "אנחנו בהלם. אם שר האוצר משה כחלון רוצה לנהל את הבנקים, שיבוא", אמר גורם בכיר במערכת הבנקאית.

קראו עוד בכלכליסט

"הבנקים המומים ומרגישים שכחלון ניצח", אמר גורם אחר שהתייחס ליחסי הכוחות בין שר האוצר משה כחלון ונגידת בנק ישראל קרנית פלוג ביחס להמלצות.

במערכת הבנקאית הביעו אכזבה מההחלטה להגביל את הנפקת כרטיסי האשראי על ידי הבנקים, כאשר בנקאים מסויימים טוענים שרצוי היה לנקוט במהלך שנעשה לפני מספר שנים בענף הסלולר - להתיר כניסתם של מתחרים חדשים ולמקסם את הרווח ללקוח ללא הגבלות או הגנות ינוקא למניהן.

מאיר סלייטר, צילום: Yossi Zwecker מאיר סלייטר | צילום: Yossi Zwecker מאיר סלייטר, צילום: Yossi Zwecker

אלא שהיו גם בנקאים שהביעו ספק בנוגע לשאלה האם באמת חברות כרטיסי אשראי שיופרדו יהפכו לבנקים. לדבריהם לא בטוח שלגוף חדש, באווירה הציבורית העוינת וכשיש מגבלות כה כבדות על פעילותם יש בכלל תמריץ להפוך לבנק.

מאיר סלייטר, מנהל מחלקת המחקר של ירושלים בראוקראז' הסביר כי חברת כרטיסי אשראי היא רווחית לכשעצמה מפעילות הליבה שלה ולכן מדוע שתרצה לקחת סיכון ולהיות בנק? עוד הדגיש סלייטר כי למרות כל ההקלות עליהן מדובר בהמלצות הוועדה, בנוגע לגופים שירצו להפוך לבנקים, הרי שקיים אולי סיכוי קטן שחברת כרטיסי אשראי תרים את הכפפה ותנסה להפוך לבנק אבל "אני לא רואה לזה סיכוי גדול" אומר סלייטר. הסיבה היא שישראל היא שוק קטן והבנקים הקיימים נהנים מיתרונות לגודל ולכן כל גוף שינסה להיות בנק לא רק שיפסיד בשנים הראשונות אלא בכלל לא בטוח שיצליח להציע אשראי זול יותר ולמשוך אליו לקוחות.

ביחס להקמתן של אגודות אשראי מסביר סלייטר כי להבנתו אגודות אשראי אם יקומו יענו על צורך ריגשי בציבור אבל ספק רב מאוד אם יהיה ביכולתן לספק אשראי זול ולהרוויח לרמה של כיסוי ההוצאות השוטפות. זאת מכיוון שהן מחלקות את הרווח בין החברים ולא ינסו לגזור קופונים שמנים כמו הבנקים הקיימים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

33 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

30.
"רפורמה" למראית עין..אני משלם על העו"ש 15 ש"ח,
"רפורמה" למראית עין..אני משלם על העו"ש 15 ש"ח, לכמה תוריד ל10 ש"ח? אולי תטפל במה שחשוב? או שיש לך בעיה כלשהי להתעמת עם הנמלים? להגיד לא! לפנסיה תקציבית לאוכלי החינם בקריה, להתעמת עם ההסתדרות..אבל מה? את העמלה של הכרטיס אשראי אתה תוזיל מ15 ש"ח ל5 ש"ח (ואח"כ נקבל בהפוכה מחיר של 20 ש"ח, כי מי ישלם 3 מיליארד שקל על חברת כרטיסי אשראי? בטוח לא מישהו שהולך להוזיל את מחיר כרטיסי האשראי)-ראו רפורמת בכר הנוראית (גם ב2006 היה כחלון כלשהו שהעביר את קופות הגמל וקרנות הפנסיה מהבנקים לבתי ההשקעות, מזמין אתכם להשוות עמלות ששילמת לפני הרפורמה ואחרי..) אז חלאס לחרטט את אלו שיש להם משהו בקודקוד!!
Coathanger  |  14.06.16
לכל התגובות