אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הצלחה לשרי אריסון: שיכון ובינוי קיבלה 85% מהחוב שלה מממשלת ניגריה צילום: אורן אגמון

הצלחה לשרי אריסון: שיכון ובינוי קיבלה 85% מהחוב שלה מממשלת ניגריה

חברת התשתיות והנדל"ן של אריסון תקבל 65 מיליון דולר לאחר חצי שנה של אי וודאות בנוגע לתשלומים העתידיים של החברה מניגריה. זאת לאור אי היציבות הפוליטית במדינה

20.06.2016, 16:08 | אורן פרוינד

חדשות טובות לשרי אריסון מניגריה. חברת שיכון ובינוי שבשליטתה (47%) קיבלה היום (ב')  צ'ק של 17 מיליארד ניירה (65 מיליון דולר) מהממשלה הניגרית עבור עבודות שביצעה והתשלום בגינן טרם בוצע. מדובר בחדשות טובות מאוד עבור חברת התשתיות של אריסון לאחר חצי שנה של אי וודאות בנוגע לתשלומים העתידיים של החברה מניגריה. זאת לאור אי היציבות הפוליטית במדינה שעצרה בחצי השנה האחרונה את כל עבודות התשתיות עד להודעה חדשה.

קראו עוד בכלכליסט

המשמעות עבור שיכון ובינוי, מעבר לכך שקיבלה בניגוד להערכות השוק את מרבית החוב שלה מהממשלה הניגרית, הוא שהשוק הניגרי חוזר לפעולה. לשיכון ובינוי צבר הזמנות אדיר של 1.3-1.5 מיליארד דולר (תלוי בשער הניירה שנמצא כעת בתנודתיות) בניגריה והיא צפויה להמשיך לבצע את העבודות בחודשים הקרובים. מניית שיכון ובינוי מגיבה כעת לדיווח בעליות שערים חדות בבורסת תל אביב.

בניית גשר לוקו על ידי שיכון ובינוי בניגריה, צילום: יוטיוב בניית גשר לוקו על ידי שיכון ובינוי בניגריה | צילום: יוטיוב בניית גשר לוקו על ידי שיכון ובינוי בניגריה, צילום: יוטיוב

הכסף שהועבר לשיכון ובינוי מהווה 85% מיתרת החוב שלה בניגריה שמסתכמת בכ-20 מיליארד ניירה שהם כ- 75 מיליון דולר. בשיכון ובינוי מעריכים כי יתרת התשלום בהיקף של 10 מיליון דולר תתקבל בימים הקרובים.

ההזרמה של הממשלה הניגרית בוצעה בעיתוי בעייתי עבור שיכון ובינוי. הבנק המרכזי של ניגריה הכריז בתחילת השבוע על ביטול הקיבוע בשער החליפין של הניירה שייכנס לתוקף החל מהלילה שבין שני לשלישי.

בהודעתה של שיכון ובינוי למשקיעים בתל אביב היא תרגמה את הניירה לדולר לפי שער של 260 ניירה לדולר (לעומת השער הרשמי שעומד על 200 ניירה לדולר). בשיכון ובינוי הסבירו כי החליטו לתרגם את הניירה לדולר לפי שער של 260 נייירה כיוון שזה השער שנסחר כעת בין הבנקים. בתרחיש לא קיצוני, הניירה עשויה להיחלש יותר מההערכות של שיכון ובינוי, ושוויה של ההזרמה עבור שיכון ובינוי עשויה לרדת.

במקרה של פיחות חד יתקבל פיצוי

למרות כל אלו, בשיכון ובינוי מעריכים כי צבר ההזמנות של החברה יגדל ביחס לרבעון המקביל כתוצאה מפעילויות נוספות של החברה. בהודעה ששחררו למשקיעים בשבוע שעבר נכתב כי, "צבר העבודות הכולל של החברה, בהשוואה לזה שבמועד הדיווח התקופתי האחרון, אף צפוי לעלות לאור קבלת עבודות ופרוייקטים נוספים ברחבי העולם, שנכנסו לצבר העבודות לאחר מועד הדיווח התקופתי האחרון, כדוגמת פרויקטים בישראל, בארה"ב ובקולומביה, שאודותיהם דיווחה החברה לאחרונה".

עוד נכתב כי "השלכות אלו לרעה על החברה מוגבלות בהיקפן וטבען. זאת, היות שמרבית התשומות של החברה בפעילות הביצוע בניגריה נקובות אף הן בניירה. בנוסף, כוללים מרביתם של הסכמי הביצוע של החברה בניגריה רכיב של הצמדה למחירן של תשומות עיקריות. היה ומחירן היחסי של תשומות אלו יעלה בשל פיחות בשער הניירה, תתקבל בגין התייקרות כאמור תמורה נוספת ממזמיני העבודה על פי הסכמי הביצוע. כן מעריכה החברה כי בקרות פיחות בשער הניירה סביר שיתקבל בידה פיצוי, ולו חלקי, בגין פיחות כאמור ממזמיני העבודה בניגריה".

שרי אריסון שרי אריסון שרי אריסון

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות