אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ילן: "להחלטה על ברקזיט יהיו השלכות מרחיקות לכת" צילום: בלומברג

ילן: "להחלטה על ברקזיט יהיו השלכות מרחיקות לכת"

בעדותה החצי שנתית בפני ועדת הבנקאת של הסנאט אמר יו"ר הפד כי המשקיעים בעולם לחוצים והתיאבון לסיכונים עשוי לעלות בחדות

21.06.2016, 17:48 | שירות כלכליסט

יו"ר הבנק הפדראלי המרכזי ג'נט ילן מזהירה כי ניצחון של המחנה בעד עזיבת בריטניה את האיחוד האירופי במשאל העם יכלול סיכונים משמעותיים לכלכלה האמריקאית ויערער על היציבות של שוקי ההון. "להצבעה לעזוב את האיחוד האירופי יהיו השלכות כלכליות מרחיקות לכת", כך הצהירה ילן היום (ג') בפני וועדת הבנקאות של הסנאט.

בהמשך העדות, במסגרת המענה לשאלות הוועדה הדגישה ילן כי אינה בוחרת צד במחלוקת הבריטית.  

קראו עוד בכלכליסט

ילן הוסיפה וציינה כי המשקיעים ברחבי העולם לחוצים וה"תיאבון לסיכונים עשוי לעלות בחדות", זאת בהתחשב בסביבה העולמית הנוכחית המאופיינת ב"צמיחה מקרטעת, אינפלציה נמוכה ומדיניות ההקלה המוניטארית שאומצה במדינות רבות". 

אשר למצב הכלכלי הנתון של ארה"ב אמרה היו"ר כי הסיכון שארה"ב תיכנס למיתון השנה הוא נמוך מאד. "ביצועי הכלכלה טובים, על אף ההאטה האחרונה בשוק התעסוקה. הכלכלה באופן כללי מתקדמת, על אף ההשפעה השלילית של הדולר החזק ומחירי הסחורות הנמוכים", אמרה ילן.  

 ילן פסלה את האפשרות לעשות שימוש בריבית שלילית במקרה משברי, על אף שלפני כמה חודשים אמרה כי האפשרות נבחנת. "לפד יש סמכות להעביר את הריבית לרמה שלילית, אך לאחר בחינת הנושא, איננו בעד השימוש באמצעי החריג".

במסגרת מענה לשאלות קראה ילן למחוקקים ליזום פעולות שיסייעו להגדלת רמות התפוקה של ארה"ב. "אני לא מתכוונת לתת לכם הוראות מדויקות כיצד לעשות זאת, זה נתון להכרעת הקונגרס, אך השקעה ציבורית, פיתוח מרחב הייצור וקידום טכנולוגי הם האמצעים הנתפקסים על ידי הכלכלנים כבעלי השפעה אפשרית על רמות התפוקה", אמרה היו"ר.

בדו"ח נפרד, שפורסם היום ומלווה את העדות מציינים כי עזיבת בריטניה את האיחוד היא אחד מגורמי הסיכון העיקריים ליציבות הפיננסית. בשבוע שעבר בפגישת קובעי המדיניות של הבנק המרכזי הוחלט שוב להשאיר את הריבית ללא שינוי, זו הפעם הרביעית מאז העלאה של דצמבר. במסיבת עיתונאים שקיימה ילן לאחר הפגישה אמרה כי משאל העם המתקרב, שיערך מחרתיים, היה אחת הסיבות להחלטה לא להעלות בינתיים את הריבית.

בהצהרה לסנאט מציינת ילן כי יש לנקוט בגישה זהירה בהעלאת הריבית בארה"ב. "הגישה הזהירה שלנו נותרה הולמת", אמרה. סיכון נוסף, לדבריה, בא מכיוון סין, "שממשיכה לעמוד בפני אתגרים רציניים" במאמציה להתרחק מצמיחה המתבססת על יצוא, סיכמה ילן.

ג ג'נט ילן יו"ר הפד | צילום: אי פי איי ג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות