אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עלייה חדה ברווחי אורקל מעסקי מחשוב ענן צילום:cc by Håkan Dahlström

עלייה חדה ברווחי אורקל מעסקי מחשוב ענן

הדוח האחרון של ענקית התוכנה מראה גידול של 66% ביחס לשנה שעברה. עם זאת אורקל צריכה להתמודד עם טענות של ניפוח מספרים שהועלו על ידי בכירה לשעבר בחברה

22.06.2016, 16:10 | רפאל קאהאן

אורקל יכולה להיות מרוצה, הדוח האחרון של החברה מראה על עלייה חדה בהכנסותיה מעסקי מחשוב הענן שלה. על פי הנתונים היא אף היכתה את תחזיות האנליסטים. הכנסותיה מהענן הסתכמו בכ-690 מיליון דולר, עלייה של 66% ביחס לשנה שעברה, זאת כאשר בוול סטריט ציפו לעלייה של 57% עד 61%.

קראו עוד בכלכליסט

עסקי התוכנה כשירות (SaaS) גייסו כ-1,600 לקוחות חדשים ועסקי הפלטפורמה כשירות (PaaS) גדלו בכ-2,000 לקוחות חדשים. אורקל זקוקה לגידול מהיר בעסקי הענן אם היא רוצה להתחרות באמזון ומיקרוסופט שמובילות כרגע את השוק. בנוסף נושפות בעורפה סיילספורס ו-וורקדיי שמספקות תוכנות כשירות שמתחרות באלה של אורקל.

ספרה כץ מרוצה מביצועי אורקל, צילום: אוראל כהן ספרה כץ מרוצה מביצועי אורקל | צילום: אוראל כהן ספרה כץ מרוצה מביצועי אורקל, צילום: אוראל כהן

גם SAP רואה את עצמה כמתחרה ישירה של אורקל והיא מקדמת מצידה את הענן שלה שמבוסס על פלטפורמת HANA. עם זאת ספרה כץ הסבירה ל"כלכליסט" במהלך ביקורה בישראל לפני כחודשיים שהיא לא רואה את SAP כיריבה משמעותית ושעסקי הענן של אורקל מספקים פתרון רחב יותר מאשר אלו של ענקית התוכנה הגרמנית.

אורקל הודיעה כבר שהיא מעלה את תחזיותיה ומתכננת על גידול של כ-75% עד 80% עבור עסקי הענן שלה ברבעון הראשון של 2016. אלו תחזיות אופטימיות ביותר, אך בחברה משוכנעים שהם יעמדו ביעדים האלה.

אליה וקוץ בה

עם זאת, אורקל נמצאת במצב עדין - בכירה לשעבר בחברה שהייתה אחראית על רישום של עסקאות ושפוטרה לאחרונה, הגישה עתירה לבית המשפט בה טענה שהפיטורים שלה נבעו מסירובה לרשום עסקאות עתידיות ספרי החברה כעסקאות שנסגרו. אם טענה זו תתברר כנכונה, הנתונים שאורקל הציגה עשויים להצטמצם ולגרום לירידה חדה בערך המניה.

עסקי התוכנה המסורתיים של אורקל לעומת זאת חווים ירידה מתמשכת בהכנסות - אם כי מדובר בנתון שבחברה ציפו לו. הכנסותיה ממכירת רישיונות תוכנה חדשים הסתכמו בכ-2.77 מיליארד דולר, ירידה של 12% ביחס לשנה הקודמת כך על פי דיווח של הוול סטריט ג'ורנל.

תחזוקה ושירות של לקוחות תוכנה קיימים סיפקו לחברה את החלק הארי בהכנסותיה עם 4.81 מיליארד דולר, ואלה אף הראו גידול קל של כ-4%. הסיבה לירידה ברישוי התוכנה נובע בעיקר מהמעבר של מכירות רישיונות תוכנה מסורתיים להתמקדות במכירת שירותי מחשוב ענן. 

בסך הכל לאורקל יש את כל הסיבות להיות מרוצה מביצועיה השנה, בייחוד לאחר הדוחות של שנה שעברה שאיכזבו לא מעט משקיעים. השלב הבא של אורקל צפוי להיות כניסה חזקה לעסקי התשתית כשירות (IaaS), שם היא תיאלץ להתחרות ראש בראש עם המובילה אמזון וכן עם מיקרוסופט, גוגל ו-IBM שכרגע מובילות את דירוג ספקיות התשתית כשירות.

ירידה בהשקעות ב-Java ומדיניות צמצום הוצאות אגרסיבית

אורקל הציגה נתונים מצוינים אך אלה לא מספרים את כל הסיפור. הכנסותיה הכוללות של החברה ירדו במספרים מוחלטים, אך עם זאת היא הצליחה להגדיל את הרווח שלה. כיצד היא עשתה זאת? בעיקר על ידי צמצומים בתחומים שונים. זאת אומרת פיטורים, הסטת משאבים והידוק של עסקים.

אחד התחומים העיקריים בו אורקל חותכת את השקעותיה היא פלטפורמת Java שמהווה בסיס ללא מעט תוכנות ארגוניות. אורקל ירשה את ג'אווה בעת רכישתה של סאן, אך היא מעולם לא הצליחה להוון אותה כהלכה, והיא אף נקלעה לסכסוך מתמשך עם גוגל על שימוש של האחרונה בג'אווה במסגרת מערכת ההפעלה אנדרואיד.

צמצום ההשקעות שלה מראה על שינוי כיוון ונטישה של כל תחום בו היא לא יכולה לייצר הכנסות מיידיות. עבור אורקל מדובר בהיגיון ככלי, אך עבור לא מעט מפתחים ועסקים המתבססים על ג'אווה מדובר בהחלטה שעשויה לגרום להם ללא מעט נזק.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות