אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חאלד כבוב: "המשקיעים באים בטענות לבעלי שליטה - אך גם לרו"ח ולעו"ד" צילום: אוראל כהן

חאלד כבוב: "המשקיעים באים בטענות לבעלי שליטה - אך גם לרו"ח ולעו"ד"

שופט המחוזי בכנס לשכת רואי החשבון: "אתם אלה שיושבים בצומת המרכזי שיכול לסכל כל פעילות לא תקינה בחברה ציבורית"

06.07.2016, 19:46 | עמרי מילמן

חאלד כבוב, שופט בית המשפט המחוזי שניהל את משפטו של נוחי דנקנר השבוע והרשיע אותו בהרצת מניות אי.די.בי, דיבר היום (ד') בכנס השנתי של לשכת רואי החשבון על האחריות של שומרי הסף. "מה שקרה בחמש שנים האחרונות זה שהביקורת הציבורית כלפי שומרי הסף הלכה והתעצמה באופן בלתי מבוטל", אמר כבוב.

קראו עוד בכלכליסט

לדבריו, "כולנו משקיעים בשוק ההון, משקיעים את כספינו בידי חברות ציבוריות, כאשר הגורם שמכווין את פעילותן הוא בעל שליטה. אנחנו רוצים לוודא שאותם גורמים שמנהלים את הכספים שלנו ינהגו באופן כזה שישמור על הכספים שלנו, לבטח לא לנהוג בו כאילו הוא כספם הפרטי ולנהוג בו באופן לא שקוף, ובמבחן התוצאה פוגעים בציבור המושקע. אנחנו מצפים לשקיפות והגינות.

"מה אנחנו מצפים מרואי החשבון? הם אלא שיושבים בצומת המרכזי שיכול לסכל כל פעילות לא תקינה של החברה הציבורית. הוויכוח הוא אם אתם 'כלבי שמירה' או 'כלבי ציד' האם אתם אמורים לבדוק נתונים שמגיעים אליכם?

השופט חאלד כבוב. לא הזכיר את נוחי דנקנר, צילום: אוראל כהן השופט חאלד כבוב. לא הזכיר את נוחי דנקנר | צילום: אוראל כהן השופט חאלד כבוב. לא הזכיר את נוחי דנקנר, צילום: אוראל כהן

כבוב פנה לרואי החשבון ואמר "צאו וראו מה קורה בשנים האחרונות, חברות מתפרקות לאחר שהייתה לנו את התחושה שהן בעלות איתנות ויציבות פיננסית. ציבור המשקיעים בא בטענות לבעל השליטה, אך גם לאותם הגורמים שאמורים לדאוג לאינטרסים של הציבור - דירקטוריון, דח"צים, רואי חשבון, עורכי דין. אליהם מופנים כל החצים".

לדברי כבוב, "אכיפה מנהלית אפשרה לבית המשפט להתמקד במקרים של הפרה בוטה של חובות הנאמנות. לצערי הרב הופיעו בפני כל כך הרבה רואי חשבון כנאשמים. כעשרה, אמנם זה השוליים, אך זה לא היה בישראל לפני כן. אם תבחנו את מצבת כתבי האישום שהיו בשנים האחרונות, תתפלאו לדעת שהיא גדלה ביחס למה שהיא הייתה לפני חמש שנים. זו תולדה להתייחסות אחרת של מערכת המשפט לגבי החשיבות שיש לייחס לחובה של קיום ממשל תאגידי תקין. ההבנה חלחלה והיא מקבלת ביטוי בהגשת כתבי אישום, לעיתים אני מצטער לומר, אך גם על הפרת חובת דיווח".

"אנחנו מתריעים ועוד איך"

רו"ח איריס שטרק, סגנית נשיא לשכת רואי החשבון התייחסה בפאנל לאחריות רואי החשבון לקריסת החברות ואמרה "קריסת חברות והיעדרה של הערת עסק חי במקרים מסוימים, העלתה ביקורת כלפי תפקוד רואי חשבון כשומרי סף - האם רואי החשבון מתריעים בזמן על הסכנות ומה מידת האחריות כאשר הבעלים מסתירים בתרמית את העובדות האמיתיות. האם פעלו האורות האדומים ?העובדות מלמדות ש-12% מהחברות בבורסה צירפו הערת "עסק חי" לדוחות הכספיים של 2015 וביניהן: אלון רבוע הכחול, אפריקה השקעות, גבעות וכדומה. המסקנה - אנחנו מתריעים ועוד איך".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
לעיתים קרובות גם שומרי הסף הופכים להיות קורבנות
לעיתים קרובות גם שומרי הסף הופכים להיות קורבנות של בעלי שליטה תחת פעולות התרמית ומצגי השווא.  כך שיכולתם להגביל, מוגבלת. נדרשת רגולציה מחריפה שמחד מעודדת ומכבדת את השוק ואת התאגידים ואת האינטרס של בעלי השליטה, ומאידך,מאזנת באופן  בלתי מתפשר כאשר ישנן סטיות מהנורמות ופגיעה בציבור המשקיעים. 
Car  |  17.07.16
5.
מגיב 3- תתבייש לך. בגלל אנשים כמוך האנטישמיות מרימה אף.
איך אתר כלכליסט מתיר פרסום תגובה שהיתה נפסלת אפילו במדינות חשוכות. במקום לפרסם דברי השנאה הגזענים שלו,היה ראוי להעמיד אותו לדין. זו התגלמות הפשיזם והשנאה הגזענית. אינני מכיר את השופט ואינני מביע דעה מקצועית.
נועם  |  10.07.16
2.
כולם נוהגים בחוסר תום לב רואי חשבון שמאשרים
כולם נוהגים בחוסר תום לב רואי חשבון שמאשרים משיכת דיודנד חריג שלחברה יש הלוואות ואג"ח לפירעון עתידי אבל בזכות רישומים של רואי חשבון בעלי שליטה מושכים דיוודנד  למרות שישי לחברה חובות. בעלי שליטה באי די בי היו צריכים להשאיר את הדיוודנד בקופה לימים קשים ואז היו בקופה 4-5 מליארד ש"ח 
Glasses  |  06.07.16
לכל התגובות