אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עתירה: לחשוף את ההסכם על תקציב הביטחון לשנים 2020-2015 צילום: אי פי איי

עתירה: לחשוף את ההסכם על תקציב הביטחון לשנים 2020-2015

בהסכם בין האוצר והביטחון נקבע שתקציב הביטחון יעמוד על 60 מיליארד שקל בשנה לפחות. עמותת "הצלחה" דורשת לחשוף אותו במלואו

19.07.2016, 14:47 | עמרי מילמן

עמותת "הצלחה - התנועה הצרכנית לקידום חברה כלכלית הוגנת", עתרה היום (ג') לבית המשפט לעניינים מינהליים בתל אביב, נגד משרד הביטחון ומשרד האוצר, בדרישה שיחשפו את מסמך הסיכום התקציבי שנחתם בין מנכ"ל האוצר שי באב"ד למנכ"ל משרד הביטחון לשעבר דן הראל בנוגע לתקציב הביטחון לשנים 2015 עד 2020. העתירה, שהוגשה באמצעות עו"ד יובל יועז ועו"ד אלעד מן, מבוססת על חוק חופש המידע.

קראו עוד בכלכליסט

ההסכם בין המשרדים קובע כי משרד הביטחון יקבל תוספת תקציבית כך שסך תקציבו יעמוד על 60 מיליארד שקל בשנה, כאשר החלטות ממשלה חדשות וכן החלטות כמו הקמת הגדר המזרחית או העתקת בסיסי צה"ל יתוקצבו בנפרד. "בתמורה", משרד הביטחון אמור לבצע מספר מהלכי התייעלות ושקיפות, וכן לאמץ את מסקנות ועדת גורן בנוגע לאגף השיקום של צה"ל. כעת אמורים צעדים אלה לעבור בחקיקה, אולם למרות שההסכם נחתם כבר בנובמבר, הנושאים טרם עלו לאישור הממשלה.

ההסכם מעולם לא נחשף לציבור. מיד לאחר החתימה כינסו המשרדים מסיבת עיתונאים שבה סיפרו על ההסכם אך סירבו לחשוף את המסמך עצמו. בעקבות בקשה שהוגשה לפי חוק חופש המידע על ידי עמותת "הצלחה" לקבלת המסמך המלא, פרסמו המשרדים תמצית של ההסכם, זאת לאחר חודשים ארוכים של דחיות.

מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד, צילום: שאול גולן מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד | צילום: שאול גולן מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד, צילום: שאול גולן

המשרדים טענו כי גילוי המסמך המלא עלול לפגוע בביטחון המדינה, ביחסי החוץ שלה או בביטחון הציבור, אולם לא פורט באיזה אופן. עוד טענו, כי גילוי המסמך השלם "עלול לפגוע במו"מ" בין הצדדים - למרות שההסכם כבר נחתם.

בעתירתה לבית המשפט טוענת "הצלחה" כי על משרדי הממשלה חלה חובה לגלות את המסמך המדובר, וכי אין בחוק חופש המידע כל חריג החל במקרה זה ופוטר את הרשויות מחובת הגילוי. עוד טוענת "הצלחה", כי "על החשיבות שבשקיפות החלטות תקציביות אין ולא יכול להימצא חולק. אחד הכללים המכוננים של ההכרעות התקציביות של המדינה, הוא שהכרעות אלה נעשות בפומבי, באופן הנתון לביקורת ובקרה ציבוריים - הן מצד הרשות המחוקקת והן מצד הציבור כולו. ברור שסיכום תקציבי בעל היבט תקדימי באשר לתקציב הביטחון לתקופה של חמש שנים הוא מסמך בעל חשיבות ציבורית עמוקה".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות