אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שטיינמץ ויתר על כריש ותנין, וגלנט ישוב להצביע בנושאי גז

בלעדי לכלכליסט

שטיינמץ ויתר על כריש ותנין, וגלנט ישוב להצביע בנושאי גז

שר הבינוי נמנע מהצבעות על גז, כי החזיק באופציות בחברת הקידוחים נמקס. מימוש האופציות הותנה ברכישת מאגרי כריש ותנין, שעליה ויתרה החברה לפני שבועיים

23.07.2016, 21:32 | ליאור גוטמן

בעקבות פרישת חברת קידוחי הגז בבעלות בני שטיינמץ מרכישת מאגרי הגז כריש ותנין מידיה של דלק, שר השיכון והבינוי יואב גלנט יוכל להצביע יחד עם הקואליציה בנושאי הגז.

קראו עוד בכלכליסט

מאז נכנס גלנט לתפקידו, כל הצבעות מתווה הגז התקיימו תחת נבצרותו. גלנט לא הגיע להצבעות משום שטרם כניסתו לחיים הפוליטים הוא שימש כיו"ר נמקס, בעבר פורסם ששטיינמץ התמודד על רכישת מאגרי הגז כריש ותנין מידיה של דלק, כשלגלנט היו אופציות למימוש באם העסקה תושלם.

לפני כשבועיים פורסם ששטיינמץ פרש מכוונתו לרכוש את המאגרים, מה שהופך את האופציות של שר השיכון והבינוי ללא רלוונטיות. מעתה, כל אישור ממשלתי של קידום משק הגז, החל מפיתוח מאגרים משותפים, דרך ייצוא וכלה בהשקעות ממשלתיות בסקטור, כבר לא יזכה להתעלמות מצידו של גלנט. כעת, ישנם שני שרים שנבצרים מהצבעות, שר האוצר משה כחלון שגזר על עצמו נבצרות כיוון שהוא חבר של קובי מימון, מבעלי השליטה לכאורה של ישראמקו, ושר הרווחה חיים כץ משום שמחזיק יחידות השתתפות של ישראמקו.

ההצבעה הבאה שתידרוש את אישורו של גלנט נוגעת בפיתוח שדות הגז המשותפים של ישראל וקפריסין, והאפשרות להעברת צנרת הולכת גז לטורקיה דרך המים הכלכליים שלה. נשיא קפריסין ניקוס אנסטסיאדיס ינחת היום בישראל כשהוא מלווה בשר האנרגיה הקפריסאי יורגוס לאקוטראיפיס. כפי שנחשף ב"כלכליסט", השניים אמורים להיפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האנרגיה יובל שטייניץ ולדון על שיתוף הפעולה בין המדינות בנוגע לצנרת הולכת הגז ופיתוח שדות הגז המשותפים.

שר האנרגיה יובל שטייניץ, צילום: אוראל כהן שר האנרגיה יובל שטייניץ | צילום: אוראל כהן שר האנרגיה יובל שטייניץ, צילום: אוראל כהן

השבוע התקיימה הכנה לסבב הפגישות בין שטייניץ לשגרירת קפריסין בישראל סלינה שמבוס, והשר האיץ בה לקדם את הסכם שיתוף המאגרים בין הצדדים. אם הסכם ייצוא הגז לטורקיה יתממש, אז נובל אנרג'י, דלק ורציו המחזיקות בלווייתן, יחויבו לקבל את הסכמת הקפריסאים למהלך, כיוון שצנרת ההולכה צפונה עוברת בשטח המים הכלכליים של המדינה.

לתפיסת שר האנרגיה, הסכם כזה עשוי לפתוח את שווקי הייצוא של ישראל גם ללקוחות אחרים, ובכך להשיג תועלות גיאו־פוליטיות רבה מקשירת קשרי מסחר עם מדינות שונות, כמו גם משיכת חברות זרות חדשות לפתח את המים הכלכליים של ישראל.

מחברת נמקס נמסר בתגובה, כי "נמקס בחנה התקשרות לצורך התמודדות על רכישת כריש ותנין, כפי שהיא בוחנת כל הזדמנות. בשלב זה משאבי החברה מופנים למיצוי הפוטנציאל ברשיון ישי שבו הושקעו זה מכבר 120 מליון דולר".

מלשכת שר השיכון והבינוי נמסר בתגובה כי "הנושא ייבחן על ידי הגורמים המתאימים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות