אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בג"ץ דחה עתירת הקבלנים נגד כניסתן של חברות בנייה זרות צילום: אוראל כהן

בג"ץ דחה עתירת הקבלנים נגד כניסתן של חברות בנייה זרות

דחה את עתירות התאחדות בוני הארץ, תאגידי כוח האדם לבנייה, ההסתדרות הלאומית וארגון קו לעובד. השופטים: "אין מקום להתערב בהחלטת הממשלה, וכי הצורך של מדינת ישראל בבנייה מתועשת גוברת על הצרכים אחרים אותם הציגו העותרים"

03.08.2016, 16:26 | אמיתי גזית

בג"ץ דחה 4 עתירות שביקשו למנוע את תוכנית משרד הבינוי להכניס לישראל חברות בנייה זרות.

קראו עוד בכלכליסט

השופטים, אליקים רובינשטיין, מני מזוז ועוזי פולגמן, קבעו כי אין מקום להתערב בהחלטת הממשלה, וכי הצורך של מדינת ישראל בבנייה מתועשת גוברת על הצרכים אחרים אותם הציגו העותרים - התאחדות בוני הארץ, המייצגת את חברות הבנייה, תאגידי כוח האדם לבנייה, ההסתדרות הלאומית וארגון קו לעובד.

ארגון קו לעובד טען בעתירתו, כי עובדי החברות הזרות לא יהיו מוגנים על ידי חוקי העבודה הישראליים. התאחדות בוני הארץ דרשו מתווה שלפיו הזרות יפעלו רק כקבלניות משנה לחברות ישראליות. כמו כן, טענו הקבלנים שההליך מפלה לטובה את החברות הזרות כשהוא מעניק להן את הסיווג הקבלני הגבוה ביותר המאפשר לבנות פרויקטים ללא מגבלת תקציב או גודל - בעוד קבלן ישראלי נדרש לצבור ניסיון כדי להגיע לדירוג זה.

בפסק הדין נאמר כי המתווה שהציע משרד הבינוי והשיכון להבאת חברות בנייה, מאפשר שמירה על זכויות עובדים זרים. בנוסף, הבאת חברות זרות לענף מסוים לצורך הגברת תחרות והתייעלות היא מקובלת והיא מידתית למול טענות הקבלנים. בג"ץ הנחה את המדינה להגביר את האכיפה בנושא זכויות העובדים הזרים שיגיעו לישראל.

העתירות הוגשו בעקבות 'קול קורא' שפרסם משרד הבינוי במרץ השנה שנועד לאתר 6 חברות בנייה בינ"ל שיפעלו בארץ עם עובדיהן. על פי משרד הבינוי, כניסתן תאפשר להתמודד עם המחסור בכוח אדם וכן תעודד הטמעה של טכנולוגיות בנייה מתועשות שיצרו את משך הבנייה ויוזילו עלויות.

השופט עוזי פוגלמן, צילום: אלכס קולומויסקי השופט עוזי פוגלמן | צילום: אלכס קולומויסקי השופט עוזי פוגלמן, צילום: אלכס קולומויסקי

החלטת הממשלה, שהתקבלה קודם לפרסום הקול הקורא, ביקשה לכלול ברשימה חברות הבנייה שמותר להן לעבוד בישראל גם את חברת ילמזלר הטורקית הפועלת בארץ יותר מעשור. את החברה הטורקית ייצג עו"ד טל בננסון שמסר: "החברה מברכת על החלטת בית המשפט שאשררה את פעילותה בארץ".

אשל ארמוני, מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון: "אני מברך על החלטת בג"ץ שנותנת משנה תוקף לפעילות המאומצת של המשרד להעלאת היקף הבנייה ורמת התיעוש בענף. אין לי ספק כי חשיפת ענף הבנייה לטכנלוגיות תיעוש מתקדמות, והגדלת מספר העובדים יחולל שינוי משמעותי במשק הישראלי. יש בארץ קבלנים מצויינים והסינרגיה בינם ובין החברות הזרות תביא להתייעלות, חסכון ותיעוש בענף חשוב זה."

אשל ארמוני, מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון, באדיבות: ויקיפדיה אשל ארמוני, מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון | באדיבות: ויקיפדיה אשל ארמוני, מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון, באדיבות: ויקיפדיה

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות21 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

20.
מצויין , הקבלנים המעטים שנשארו בארץ מרוויחים מליונים
מצויין , הקבלנים המעטים שנשארו בארץ מרוויחים מליונים , ומקטרים בשפע , טוב שתיכנס תחרות , ומי שדאג לאחריות שיסע קודם לבקר בסין יראה איזה בניה אדירה מתבצעת שם  ולא הקבלנים הטובים שלנו " שהמרפסות נופלות להן " ואין את מי לתבוע 
Boomerang  |  07.08.16
19.
איני קבלן ולא יזם  אזרח מהשורה  והכתבה הזאת
איני קבלן ולא יזם  אזרח מהשורה  והכתבה הזאת ממש לא מעודדת. כולם כאן עסוקים בראיית האף שלהם ומילימטר קדימה יותר לא חושבים.  יגיעו חברות זרות  ויגיעו עוד עובדים זרים עימן  ואחרי 10 שנים יהיו כאן עוד 20000 עובדים זרים רק מענף הבנייה הזה . ומעניין מאוד מי יסכים לקנות דירה מקבלן סיני , שאין עליה אחריות , משום שהקבלן חזר מסין ....  איזה בלאגן .  כבר היום הקבלנים גונבים חומרי בנייה כי היזמים חותכים להם בהכנסות והמונים פושטים רגל . אז למה אתם חושבים שיש איזה סיכוי שקבלנים סיניים יורידו מחיר ?  בגלל העיניים היפות של הציבור בישראל ? 
Umbrella  |  07.08.16
לכל התגובות