אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרגמטיות מנצחת: חברות הטכנולוגיה הבינו ששיתוף פעולה משתלם יותר צילום: בלומברג

מאקרו טכנולוגי

פרגמטיות מנצחת: חברות הטכנולוגיה הבינו ששיתוף פעולה משתלם יותר

אינטל ו-ARM, סמסונג ואפל, סיסקו -IBM: תעשיית ההייטק העולמית מתחילה לשנות כיוון - ויריבויות עסקיות מרות מוחלפות בהסכמים חדשים

25.08.2016, 10:33 | רפאל קאהאן
כוונתה של אינטל לפתוח קו ייצור לשבבי מובייל מבוססי הטכנולוגיה של מתחרתה הבריטית ARM היא החוליה האחרונה בשרשרת של שיתופי פעולה בין חברות שבעבר היו יריבות עסקיות מרות. עבור אינטל, שיתוף הפעולה הוא הדרך שלה לחזור לעולם המובייל חצי שנה לאחר שסגרה את פעילותה העצמאית בתחום. שיתופי פעולה מפתיעים ומוכרים יותר הם ייצור רכיבי אייפון בידי סמסונג עבור אפל ופיתוח אפליקציות מובייל של מיקרוסופט עבור הפלטפורמות המתחרות של אפל וגוגל. לאחרונה אף חתמה IBM על שיתוף פעולה עם סיסקו בתחום אינטרנט הדברים, שמצטרף לשיתוף פעולה עם יריבת עבר אחרת שלה אפל, לפיתוח מוצרים ייעודים לאייפד עבור השוק הארגוני.

קראו עוד בכלכליסט

המניע מאחורי כל שיתופי הפעולה הזה הוא אחד: פרגמטיות. השוק הטכנולוגי השתנה והיצרניות המערביות מאוימות בידי מאות חברות מסין והודו, שיודעות לייצר מוצרים לא פחות טובים ובעלויות שבמערב יכולים רק לחלום עליהן. אבל מדובר ביותר מאספקת מוצר בעלויות ייצור זולות. המעבר לעולם של טכנולוגיה בענן ופלטפורמות מובייל הפך את הפרדיגמה הישנה של חומרה ותוכנה על פיה. החברות החזקות הן אלו שיודעות למכור שירותים. מאימיילים ועד רשתות חברותיות, משירותי אחסון ועד תוכנות לארגונים, אין יותר מדי חשיבות לפלטפורמה שעליה השירות מסופק ללקוח הסופי. מה שחשוב הוא שמכשיר יוכל להתחבר לאינטרנט ולספק את השירות.

מנכ"ל מיקרוסופט סאטיה נאדלה. ענן ושירותים תחילה, צילום: בלומברג מנכ"ל מיקרוסופט סאטיה נאדלה. ענן ושירותים תחילה | צילום: בלומברג מנכ"ל מיקרוסופט סאטיה נאדלה. ענן ושירותים תחילה, צילום: בלומברג

מי שהובילה את המגמה היא ככל הנראה מיקרוסופט. שינוי המיקוד האסטרטגי אינו חדש אך התגבר מאד לאחרונה. אפליקציות רבות של החברה, המיועדות בחלקן למשתמשים עסקיים, הושקו בשנתיים האחרונות ראשית עבור אייפון או אייפד ורק לאחר מכן עבור אנרואיד או ווידוס פון. מנכ"ל החברה סאטיה נאדלה, בעבר ראש חטיבת הענן של מיקרוסופט, שינה לחלוטין את כיוון החברה. לא עוד ווינדוז קודם אלא ענן ושירותים תחילה.

ככל שיעבור הזמן יקרמו עור וגידים יותר שיתופי פעולה מסוג זה. חלקם יהיו נקודתיים וחלקם אולי יותר אסטרטגיים, אך ככל הנראה הימים שבהם חברות הטכנולוגיה עסקו במלחמות עולם לא ישובו, לפחות בעתיד הקרוב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות