אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המשקיעים חוששים מחוק כחלון: שפל חדש ברכישת דירות על ידם צילום: אלכס קולומויסקי

המשקיעים חוששים מחוק כחלון: שפל חדש ברכישת דירות על ידם

היקף רכישת הדירות על ידי המשקיעים באוגוסט הגיע ל-17% בלבד, אחרי שבמשך תקופה ארוכה עמד על יותר מ-20%; ירידה של 2% נרשמה גם ברכישת דירות למטרות מגורים

30.10.2016, 13:54 | דותן לוי
ירידה של 14% בהיקף רכישת דירות על ידי משקיעים, כך עולה היום (א') מסקירת הכלכלן הראשי באוצר לחודש אוגוסט. בחודש זה עמד היקף המשקיעים על 17% בלבד מכלל הדירות שנרכשו, מדובר בשפל חדש בהיקף הרכישות על ידי משקיעים, כאשר השיא נרשם ברבעון השני של 2009 ועמד על כ-33%. כמו כן, במשך תקופה ארוכה עמד היקף המשקיעים על שיעור של למעלה מ-20%.

במהלך חודש אוגוסט נרכשו 9,500 דירות, ירידה של 2% בהשוואה לחודש הקודם, בהמשך לירידה בשיעור של 6% בחודש יולי. ההערכה של האוצר היא כי מכירות במסגרת "מחיר למשתכן" בקריית מוצקין ו"מחיר מטרה" בראש העין בחודש אוגוסט מיתנו את הירידה בהשוואה לחודש הקודם.

קראו עוד בכלכליסט

דירה למכירה (ארכיון), צילום: דוד הכהן דירה למכירה (ארכיון) | צילום: דוד הכהן דירה למכירה (ארכיון), צילום: דוד הכהן

לפי דו"ח האוצר שהתייחס כמעט כולו לנתונים הנוגעים למשקיעים, הירידה ברכישות המשקיעים הקיפה את כל האזורים, למעט נצרת, כאשר הירידות הבולטות נרשמו באזור המרכז (31%), ובמיוחד בפלח השוק של הדירות החדשות. ירידות חדות ברכישות המשקיעים נרשמו גם באזור באר שבע ובאזור חיפה (18% ו-16%, בהתאמה), שניים מהאזורים הבולטים ביותר ברכישות המשקיעים בשנים האחרונות.

שלא במפתיע, גם באוצר הודו כי הגורם המרכזי לירידה החדה ברכישות המשקיעים הוא הצעת החוק לפיה יוכבד המיסוי על משקיעים המחזיקים בבעלותם לפחות שלוש דירות. למרות התנגדות של גורמים רבים בממשלה ובקואליציה לקידום החוק, כחלון ממשיך לקדם אותו במרץ ואף הגדירו אותו כחוק שחייב לעבור עד לכדי סגירת "דילים" פוליטיים שיאפשרו את העברתו.

ירידות בולטות ברכישת דירות המשקיעים נרשמו גם באזור השרון – שם ירד משקלם היחסי של מ-28% ל-18% אחוזים, וירידה של 6% באזור המרכז. עוד ציינו באוצר, כי נתונים חלקיים לחודש ספטמבר מצביעים על ירידות משמעותיות בפרמטר זה גם ברמה הארצית.

כלל הדירות שמכרו המשקיעים בחודש אוגוסט נותר על רמה גבוהה של אלפיים דירות, בדומה לחודש הקודם. בהשוואה לחודש המקביל אשתקד, מדובר בגידול חד של 25%. בחודש אוגוסט נגרעו כ-400 דירות מ"מלאי" המשקיעים, זאת לעומת תוספת חודשית ממוצעת של 600 דירות למלאי זה בחמש השנים האחרונות.

לפי האוצר, חלקם של המשקיעים המוגדרים על ידם כ "כבדים" כלומר, אלה המחזיקים שלוש דירות לפחות במכירות, גדל מחמישית בחודש הקודם לכרבע מסך המכירות בחודש אוגוסט. עליות חדות יותר במשקלם נרשמו באזורי השרון, המרכז וחיפה. מנגד באזור ת"א נרשמה עלייה מתונה בהיקף המכירות על ידם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

114 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

114.
אתה טועה. כחלון מצפצף על מעמד הביניים. הציבור
אתה טועה. כחלון מצפצף על מעמד הביניים. הציבור בוחרים שלו זה דיירי עמידר ושאר זכאי סעד למיניהם. לכן לא אכפת לו ממעמד הביניים. מי שבפועל מצפצף עלינו זה ביבי והליכוד שהפכו לסמרטוטים של כחלון ושכחו מה זה רכוש פרטי, כלכלה חופשית. המדובר במהלך חמדני של האוצר שהמצטרף לפופוליזם של כחלון. לכן צריך להגיד לביבי שישכח מאיתנו. עדיף להצביע לבנט או גפני.
BottleOpener  |  03.11.16
113.
אם יש ירידה בדירות למגורים של 2% ושל
אם יש ירידה בדירות למגורים של 2% ושל משקיעים של 3%, איך ניתן לומר שהירידה במשקיעים שונה מהותית מהירידה בציבור הכללי? קל וחומר כאשר חלק מהביקוש לדירות למגורים נענה ע"י דירות להשכרה שרוכשים משקיעים. פשוט מצג שווא של כחלון ושות'.
BottleOpener  |  03.11.16
לכל התגובות