אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המבקר: ליקויים בבקרה על יישום החלטות הדירקטוריון בתע"א צילום: עמית שעל

המבקר: ליקויים בבקרה על יישום החלטות הדירקטוריון בתע"א

לפי הדו"ח, בשנים 2011-2014 יושבי הראש של התעשייה האווירית לא הגישו לשרים הממונים ולרשות החברות דוח על עבודת הדירקטוריון והחלטותיו

01.11.2016, 16:09 | אסנת ניר

דו"ח מבקר המדינה שפורסם היום (ג') מתח ביקורת על היעדר דיווח של יו"ר דירקטוריון התע"א לשר הביטחון ולשר האוצר על ההחלטות שהתקבלו בדירקטוריון ובוועדת הביקורת. נמצא כי בשנים 2011-2014 יושבי הראש, דב בהרב ורפי מאור, כלל לא הגישו לשרים הממונים ולרשות החברות דוח על עבודת הדירקטוריון והחלטותיו. זאת בניגוד לחוק החברות הממשלתיות, שמחייב את היו"ר לדווח בכתב לשרים הממונים על החברה ולרשות החברות הממשלתיות אחת לשישה חודשים על עבודת הדירקטוריון.

קראו עוד בכלכליסט

כמו כן, נמצאו ליקויים באופן המעקב אחר יישום החלטות הדירקטוריון בתע"א, שיטה ידנית שניהל מזכיר החברה, מר שלום חמי, ש"אינה מאפשרת לגורמים הנוגעים להחלטות להיחשף באופן שוטף לסטטוס יישומן ולשתף ביעילות את המידע הנוגע בין כל המעורבים בתהליך". המערכת הממוחשבת למעקב אחר יישום החלטות ההנהלה לא עודכנה בחלק גדול מהמקרים כך שלא היה ניתן לקבל סטטוס עדכני של טיפול במשימות באמצעותה.

רפי מאור רפי מאור רפי מאור

עוד נמצא, כי המבקר הפנימי דאז יעקב נוס, לא וידא את יישומן של כ-60% מההחלטות שנכללו בדוחות המעקב שניהל, אלא הסתמך על דיווחי מזכיר החברה בלבד. עוד צוין כי חלק ניכר מההחלטות שהתקבלו בוועדת הכספים של הדירקטוריון החל מיוני 2013 לא יושמו עד מאי 2015. כמו כן, לא נמצאו עדויות לכך שהמנכ"ל, יוסי וייס, פעל מול הגורמים האחראים במטרה להביאם לבצע את יישום החלטות ההנהלה.

המבקר בדק את התנהלות החברה בחודשים ינואר 2015 עד אוגוסט 2015, ולסירוגין את הבקרה שקיימה תע"א על יישום החלטות הדירקטוריון וההנהלה בשנים 2011-2014 . בין היתר, המליץ המבקר לבחון הפעלת מערכת ממוחשבת לפיקוח ולבקרה אחר יישום החלטות הדירקטוריון במקום המערכת הידנית הנהוגה, על מנת לקיים מעקב מלא ויעיל.

מהתעשייה האווירית נמסר בתגובה: "התעשייה האווירית מברכת על דוח המבקר, שבשורה התחתונה מצא כי התנהלות החברה בכל הקשור לנושאי דיווח ומעקב הינה נאותה. הנושאים המינוריים והטכניים שהועלו על ידי המבקר טופלו. על פי חוק, תפקידה של רשות החברות לקבל את הדוחולהעביר את התייחסותה בעניינו לשרים וכך נהגה התעשייה האווירית מאז 1999עם הערת המבקר שיש להעביר הדו"ח גם לשרים פעלנו בדרך זו והדו"ח מועבר גם ישירות אליהם.

"יודגש שאין ולו החלטה אחת במעקב הידני ש'נפלה בין הכסאות' או נזנחה. בעבר נבחנה, בהמלצת המבקר, האפשרות של שימוש במערכת ממוחשבת והנושא ייבחן שוב. כל ישיבת דירקטוריון נפתחת כיום במעקב החלטות ובשנים האחרונות הוטמעה מערכת ממוחשבת למעקב אחרי ביצוע מאות רבות של החלטות הנהלה בשנה. בביקורת זוהו מספר מצומצם של החלטות לגביהן הסטטוס הרשום במערכת לא תאם את המציאות וזו עקב עקומת לימוד בתקופה הראשונה להטמעתה. כיום חל שיפור במשמעותי בעדכניות המידע במערכת."

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות