אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שי אגסי: "תעשיית הרכב העולמית תחת איום; מוסכניקים ותחנות דלק ייעלמו" צילום: אוראל כהן

שי אגסי: "תעשיית הרכב העולמית תחת איום; מוסכניקים ותחנות דלק ייעלמו"

מייסד בטר פלייס אמר: "אם אני יכול תוך דקה להזמין רכב אוטונומי בעלות זולה, מי ירצה להיות בעליה של מכונית?" עוד הוסיף: "ישראל צריכה להיות מובילה בתחום - אך היא לא"

03.11.2016, 11:16 | תומר הדר

"תעשיית הרכב מפספסת את האיום הגדול ביותר שעומד לפגוע בה". כך ציין היום (ה') שי אגסי, ממייסדי בטר פלייס במהלך כנס FUEL CHOICES המתקיים בתל אביב. לדברי אגסי, "תעשיית הרכב נפגעת בימים אלה. שינויים בתעשיית הרכב נובעים מן הטלפון הסלולארי".

אגסי עצמו מתמודד בימים אלה עם תביעה שהוגשה במאי האחרון נגדו ונגד מייסדים נוספים של בטר פלייס שקרסה. בגין מה שמפרקי החברה מגדירים כ"התרשלות במילוי התפקיד שהביאה לפירוק החברה תוך הותרת חובות אדירים לקופת הפירוק בהיקף מאות מיליוני שקלים".

קראו עוד בכלכליסט

לדברי אגסי: "כיום מצלמות משתפרות, כולם מסתובבים עם מחשבים וכך יש מערכות שמאפשרות לכל אחד לדעת היכן מכוניות נמצאות. שינויים אלה מתרחשים במהירויות שתעשיית הרכב העולמית אינה מוכנה להן. בניו יורק ולונדון מתרחש מעבר מהיר מאוד ממוניות רגילות למכוניות של אובר. בלונדון וניו יורק יש יותר נהגי אובר מנהגי מוניות", מסביר אגסי. לדבריו: "בעלות על מכונית בלונדון או ניו יורק עולה 10,000 דולר בשנה. 1000 נסיעות באובר עולות כמו תחזוקה של מכונית. מה שקרה היה מעבר מאסיבי לאובר. ותעשיית הרכב העולמית אינה מוכנה לשינוי בכזה סדר גודל, שינוי מבעלות על רכב להימנעות מבעלות על רכב. התהליך היה מהיר מדי לתעשיית הרכב, תעשיה שלקח לה 30 שנה להציג מכונית היברידית". לדברי אגסי: "אם אני יכול תוך דקה להזמין רכב אוטונומי בעלות זולה, בערך כמו אוטובוס, מי ירצה בכלל להיות בעליה של מכונית?".
שי אגסי, צילום: עמית שעל שי אגסי | צילום: עמית שעל שי אגסי, צילום: עמית שעל

 

"בעתיד לא יהיו מוסכניקים ולא יהיו תחנות דלק"

לדברי אגסי: "בתעשיית הרכב טוענים שאנשים אוהבים לנהוג במכוניות. פעם אמרו את זה על סוסים - סוסים לא חוסלו עם הגעת המכוניות, אלא נשלחו לחוות. כך יקרה גם למכוניות. תחבורה למטרת תנועה בעיר תהיה אוטונומית ותנוע בכוח חשמל. הסיבה לכך פשוטה. המכוניות ייסעו 24 שעות. אם מכונית נוסעת 24 שעות היא תיסע בכוח חשמל, כי זה זול. החלפת דלק בחשמל תקרה כי זה הגיוני מבחינה כלכלית", מסביר אגסי. שירות רכב אוטונומי יכול להתרחש במחיר של 25 סנט לנסיעה. ומדובר בסכום שממשלות יכולות למסות. וזה יהיה זול יותר מאוטובוס או רכבת".

אגסי עוד הוסיף כי "כאן נשאלת השאלה כמה מהר שינוי כזה יכול לקרות? התשובה היא שמהר מאוד. תעשיית הרכב העולמית דורשת זמן ארוך מאוד לפיתוח מוצרים. אנו ראינו תקלה בתוכנה של טסלה כשנהג נסע אל תוך משאית בעודו צופה בסרט. הממשלה ביצעה שם מהלך מעניין: היא מבינה שבתהליך יצירת הרכב האוטונומי עלולות לקרות תקריות. והממשלה לא ויתרה על ניסויים. וזה דבר שתעשיית הרכב העולמית פספסה, כשחשבה שתאונה כזו תעצור פיתוחים של רכב אוטונומי".

אגסי עוד אמר כי "אין חשיבות לשאלה מתי יהיו מכוניות אוטונומיות, אם ב-2020 או 2021. כדי להתחיל תוכנית רכב אוטונומי, יש למכור אותו במשך שש שנים כדי שיהיה רווחי. אם השינוי והמעבר לרכב אוטונומי יתרחש תוך חמש שנים - הכל ישתנה-תעשיית הדלק, תכנון של ערים. מקצועות שהכרנו בעבר עלולים להיעלם, כמו מקצועם של מוסכניקים. לא יהיו בעולם יותר תחנות דלק".

 

אגסי עוד מדגיש כי "גם ממשלות נדרשות כאן למחשבה - האם הן רוצות להיות מובילות או משתרכות. בארה"ב ובריטניה זה מתאפשר ותעשיות נבנות. מובילאיי הישראלית היא דוגמה לחברה מובילה. ישראל צריכה להיות מובילה בתחום - אך היא לא". לדברי אגסי: "חברות הדלק רואות כיצד שינוי עומד להתרחש. אנשים שצורכים דלק יבחרו האם הם יהיו מובילים או ייסחבו בכוח אל המהפכה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

230 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

228.
קשקשן
קראת כתבה בעיתון אמריקאי ומשחק אותה חכם. כולם יודעים את מה שאמרת. למה אתה חושב שאובר שווה כל כך הרבה?רק בגלל המגמות האלה. אכן הרבה יותר זול לנסוע באובר. רכב הוא ההשקעה הגרועה ביותר של בני האדםץ עולה הון ועוד עלויות תחזוקה והפעלה ובסוף עומד בחניה בערך 22 שעות ביום בממוצע. ברור שיהיה שינוי דרמטי בנושא התחבורה. רכב אוטונומי הוא חלק מהמהפכה. אבל אין קשר אחד לאחד לרכב חשמלי. אפשר שרכב אוטונומי יהיה מונע דלק.
י.  |  21.11.16
227.
עוד אידיוט
ילד שמנמוד (לשעבר) שהיה לו קסם של ילדים, שימש upfront של סוחרים חמדנים ממשפחת עופר כל הזמן בלבל את המוח עם כאילו קידמה למען האנושות ובפועל כל מה שהוא יודע זה לכתוב תוכנה. ועכשיו הוא מספר לכולם את מה שהכל יודעים. בינתיים כולו שקוע בחובות של תגרן כושל.. אולי מספיק עם השטויות הכלכליות של אלה שבוקשי גמרו תיכון!
יובל  |  21.11.16
226.
המשך לתגובה 224
לעומת זאת הרגולציה האמריקאית (בממשל אובמה) עודדה את המעבר הזה בכדי למנוע כ- 120 אלף הרוגים מתאונות דרכים בשנה. הדבר נעשה ע"י כך שמשרד התחבורה האמריקאי הפיק השנה מבחן בטיחות שמכונית אוטונומית צריכה לעבור על מנת לקבל אישור עלייה לכביש. יש לשים לב כי העירייות והמדינה יפסידו גם הכנסות כתוצאה מהמעבר למכונית האוטונומית: לא יהיה צורך לשלם על חנייה בעיר או דוחות מהירות.
המשקיף מהצד  |  19.11.16
לכל התגובות