אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רונאל פישר יואשם בתיווך לשוחד בפרשת ב.יאיר ולא בקבלת שוחד צילום: אוהד צויגנברג

רונאל פישר יואשם בתיווך לשוחד בפרשת ב.יאיר ולא בקבלת שוחד

פישר טען כי אין להאשימו בלקיחת שוחד תמורת מידע שהועבר לקבלן יאיר ביטון, והתביעה הסכימה כי ייחוס סעיפי השוחד לפישר "לעיתים אינו מדיוק, לעיתים טומן בחובו כפל סעיפי עבירה", וביהמ"ש התיר את התיקון המבוקש

22.11.2016, 11:21 | נעמי צורף

עו"ד רונאל פישר, המואשם במתן שוחד לקצין המשטרה לשעבר ערן מלכה בתמורה למידע רגיש מחקירות, לא יואשם בלקיחת שוחד בפרשת ב.יאיר,  אלא בתיווך לשוחד, כך פסק בית המשפט המחוזי בירושלים. עוד הוחלט כי טענתו של פישר לביטול סעיף האישום בפרשת אלון חסן בשל חיסיון עו"ד-לקוח, תידון בהמשך.

קראו עוד בכלכליסט

בכתב האישום שהוגש במאי 2015 נגד המעורבים בפרשת רונאל פישר כולל 12 אישומים שונים, הנוגעים ל-12 פרשיות שונות. רוב האישומים מתייחסים לשיטה של פישר וקצין המשטרה לשעבר ערן מלכה לסחור במידע תמורת בצע כסף.

לפי כתב האישום, במסגרת אותה שיטה, העביר מלכה לפישר מידע מחקירות סמויות וגלויות (הן של להב 433 והן של יחידות אחרות). בין השאר, הועבר מידע מודיעיני, נוסחי שאלות מתוך חקירות עתידיות, התראות לגבי מעצרים צפויים והתראות לגבי הפיכתן של החקירות מסמויות לגלויות.

לפי כתב האישום, בשיטה זו הודלפו בין השאר פרטים רגישים מחקירת המשטרה של ב.יאיר לביטון - דבר ששיבש את החקירה.

רונאל פישר בדיון בביהמ"ש (ארכיון), צילום: עמית שאבי רונאל פישר בדיון בביהמ"ש (ארכיון) | צילום: עמית שאבי רונאל פישר בדיון בביהמ"ש (ארכיון), צילום: עמית שאבי

פישר טען באמצעות באי כוחו, עוה"ד רון שפירא, קרן שפירא, ליזי שובל ועמית בר, "שלא ניתן להאשימו במסגרת אותו אישום הן בעבירה של לקיחת שוחד והן בעבירה של תיווך בשוחד" ועתר לבית המשפט במטרה להורות לתביעה לבחור את הבסיס המשפטי לאישומו בעבירות השוחד. התביעה הסכימה כי ייחוס סעיפי השוחד לפישר "לעיתים אינו מדיוק, לעיתים טומן בחובו כפל סעיפי עבירה" ובית המשפט התיר את התיקון המבוקש.

החקירה הסמויה בפרשת ב.יאיר שובשה

בחודש מאי 2015 הוגש נגד פישר כתב אישום בעקבות חקירה שהתנהלה ביאחב"ל במהלך שנת 2012 והעלתה את החשד כי בעל השליטה בחברה הציבורית ב.יאיר, יאיר ביטון, הלבין הון דרך החברה לטובת יצחק אברג'יל.

במהלך שנת 2013 נאספו ראיות המגבשות חשד למעורבות פלילית של ביטון ואחרים, אולם בשלב הזה החקירה הייתה עדיין סמויה. בשלב הזה ביטון היה בקשרי חברות עם פישר ועו"ד רות דוד ופישר אף שימש כבא כוחו. לפי כתב האישום, בשלב מסוים פנה פישר למלכה, שהצטרף לצוות החקירה, וביקש ממנו לסייע לביטון. פישר הדגיש כי מדובר בחברו ומלכה נעתר לבקשה. בתחילת שנת 2014 העביר מלכה לפישר חומרים מתוך החקירה הסמויה, בין השאר אילו שאלות עתיד ביטון להיאל כשייחקר, ועוד.

לאחר מכן, כשהחקירה הייתה עדיין בשלב הסמוי, נפגשו מלכה ודוד במשרד והתכוננו לתדרוכו של ביטון לקראת חקירתו העתידית תוך שהם דנים בחומרים המסווגים

הנוגעים לעניינו. בהמשך טסו השניים לחו"ל שם נפגשו עם ביטון כשעו"ד דוד נושאת עמה את המעטפה המכילה את החומרים. במהלך שהותם בבודפשט תדרכו פישר ודוד את ביטון לקראת חקירתו הצפויה ושפישר אף התקשר משם למלכה כדי לקבל עוד הבהרות בנוגע לחומרים. כשחזרו לארץ החביאה דוד את המעטפה בחצר ביתה.

פישר גם עדכן את ביטון מתי תהפוך החקירה לגלויה ומתי הוא אמור להיעצר, וזאת בהתאם לפרטים שקיבל ממלכה, כך לפי כתב האישום. "יש למצוא בעיה בלב ולאשפז", כתב מלכה לפישר בוואטסאפ בתחילת מאי 2014, "כי ברביעי בבוקר הוא מקבל דפיקות בדלת".

ואכן, ימים ספורים לאחר מכן התאשפז ביטון בבית החולים הדסה עין כרם וכך סוכל המעצר, כך לפי כתב האישום. "נוכח סיכול המעצר", כותבים נציגי מח"ש לבית המשפט, "הוחלט ביאחב"ל לדחות את מועד 'הפרוץ' לתאריך אחר". בעקבות זאת, שלח מלכה הודעה לפישר כי "המבצע נדחה ל-20".

באישום זה יוחסה לעו"ד דוד ולביטון עבירה של קבלת נכסים שהושגו בפשע ושיבוש מהלכי משפט. מלכה הואשם בהוצאת מסמך ממשמורת ויחד עם פישר גם בגילוי בהפרת חובה, מרמה והפרת אמונים, קבלת נכסים שהוגו בפשע ושיבוש מהלכי משפט.

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה