אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האוצר יגבה מעובדי חברת החשמל רק חצי מחריגות השכר צילום: עמית שעל

האוצר יגבה מעובדי חברת החשמל רק חצי מחריגות השכר

לפי הסכם השכר החדש של חברת החשמל שעליו תחתום ההסתדרות בימים הקרובים, מסתמן כי דרג העובדים הבכיר בחברה הוא זה שיישא ברוב הנטל של השבת חריגות השכר. לפי ההסכם, כ־400 עובדים ותיקים ייצאו לגמלאות

29.11.2016, 08:16 | ליאור גוטמן

ההסתדרות הכללית אמורה לחתום בימים הקרובים על הסכם השכר החדש של חברת החשמל. ההסכם כולל מחיקה של 50% מחריגות השכר בחברה והוצאת כ־400 עובדים ותיקים לגמלאות.

קראו עוד בכלכליסט

ההסכם ייחתם לאחר משא ומתן ארוך, בשיתוף הנהלת חברת החשמל, אגף הממונה על השכר שבאוצר וראשי העובדים שם. הוא יכלול איגוד של כלל סוגיות השכר שהיו פתוחות בחברת החשמל לרבות הסכמי פרישה או עדכון תוספות שונות שהעובדים ייהנו מהן. אחרי אגד ואל על, ניסנקורן סוגר למעשה עוד הסכם שכר בתחום התשתיות והתחבורה רגע לפני שהוא ייגש באמצע 2017 לבחירות חדשות להסתדרות.

ההסכם יביא לסיומה את הסאגה שהחלה לפני כארבע שנים אז גילה הממונה על השכר הקודם קובי אמסלם חריגות שכר חדשות בחברת החשמל ובהיקף שנתי של כ־150 מיליון שקל שמתייחסות לשנים 2010–2012 שמקורן בקידום דרגה לא מוסבר לחלק ממנהלי החברה כמו גם תשלום הוצאות ארוחות כפול מהמקובל.

אלא שכעת משרד האוצר הגיע להסכמה מול ההסתדרות שקרוב ל־50% מחריגות השכר יימחקו כך שההחזר הכספי לקופת החברה ינוע סביב 150 מיליון שקל במקום 300 מיליון שקל. בנוגע לשאלה מי יחזיר את הכסף וכמה, מסתמנת פשרה לפיה מי שקיבל את הסכומים הגבוהים ביותר יחזיר גם את הסכומים הגבוהים, כלומר הדרג הבכיר יחזיר את מרב הכספים ואילו הדרג הזוטר יחזיר פחות, אם בכלל. הפשרה הזו עדיין תעמוד בפני מבחן בית הדין לעבודה מכיוון שוועד המהנדסים סירב להשתתף במאמץ זה שכלל במקור פריסת ההחזרה על כלל עובדי החברה גם אם לא נהנו מתוספות שכר בפועל.

מימין: יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, יו"ר ועד עובדי חברת החשמל מיקו צרפתי והממונה הקודם קובי אמסלם, צילומים: אוראל כהן, אלכס קולומויסקי מימין: יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, יו"ר ועד עובדי חברת החשמל מיקו צרפתי והממונה הקודם קובי אמסלם | צילומים: אוראל כהן, אלכס קולומויסקי מימין: יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, יו"ר ועד עובדי חברת החשמל מיקו צרפתי והממונה הקודם קובי אמסלם, צילומים: אוראל כהן, אלכס קולומויסקי

ההסכם כולל גם כניסה של עובדי חברת החשמל להסכם השכר הקיבוצי הכללי שנחתם בין המדינה להסתדרות, מה שיוביל לעלייה של 1% בשכרם של העובדים כבר במשכורת הקרובה. כמו כן הוא כולל הצטרפות להסכם השכר הקיבוצי במשק ובשיעור מופחת של 7.25% (במקום 7.5%). יוצאו לגמלאות בין 350 ל־400 עובדים ותיקים בעלות שמוערכת בין 1.3–1.4 מיליון שקל לעובד.

במקביל ייקלטו בחברה כ־180 עובדים ארעיים שיזכו להטבת חשמל חינם כך שמספר העובדים עשוי לרדת מתחת לרף 12 אלף העובדים (כיום יש 12.2 אלף). יינתן פיצוי לעובדים החדשים שהגיעו אחרי 2004, כך שההפרשות שלהם לפנסיה יהיו 90% מהשכר ולא 65% מהשכר כיום.

בסביבת חברת החשמל מעריכים שההסכם יצמצם את הוצאות השכר של החברה בכ־170 מיליון שקל בשנה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות