אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ברגע האחרון: מונטה פסקי ינסה להמיר עוד אג"ח למניות צילום: בלומברג

ברגע האחרון: מונטה פסקי ינסה להמיר עוד אג"ח למניות

הבנק השלישי בגודלו באיטליה קיבל אישור להמשיך את ההמרה על בסיס התנדבותי. אם ייכשל, הוא עלול לסכן את כל המערכת הבנקאית במדינה

17.12.2016, 19:23 | שירות כלכליסט

רשות ני"ע באיטליה אישרה לבנק השלישי בגודלו במדינה, מונטה פסקי די סיינה, להמשיך להמיר אג"ח של נושיו למניות. האישור מאפשר לבנק לבצע ניסיון אחרון לגיוס הון שעשוי למנוע התערבות ממשלתית להצלתו.

קראו עוד בכלכליסט

בתחילת החודש החל הבנק בתוכנית מורכבת לגיוס הון עצמי בגובה 5 מיליארד יורו. חלקה הראשון של התוכנית כלל המרה וולונטרית של אג"ח נושי הבנק למניות כדי לגייס מיליארד יורו - שלב שרשם הצלחה. אלא שהשלב השני, שכלל גיוס כסף ממשקיעים, צפוי להיכשל עקב חשש מאי־יציבות פוליטית במדינה. ראש הממשלה מתאו רנצי התפטר לפני כעשרה ימים בעקבות כישלון רפורמה שהוא ניסה להעביר במשאל עם. במקומו התמנה שר החוץ פאולו ג'נטילוני לראש ממשלה, ועליו מופעלים לחצים להכריז על בחירות מוקדמות באביב או בקיץ 2017.

אם מונטה פסקי לא יצליח להמיר מספיק אג"ח למניות עד 22 בדצמבר, אז תחל חופשת חג המולד, תיאלץ הממשלה להכריע אם להתערב במשבר - שמאיים להתפשט למערכת הבנקאית האיטלקית כולה. החשש הכבד ביותר הוא פגיעה בבנק הגדול באיטליה והיחיד שפעיל גם מחוץ לגבולות המדינה,יוניקרדיט, שהודיע בשבוע שעבר על תוכנית הבראה שכוללת קיצוץ 12 אלף משרות והנפקת מניות כדי לגייס הון של 13 מיליארד יורו.

כדי להסיר את האיום על המערכת הבנקאית עשויה רומא להחליט על הלאמת מונטה פסקי באמצעות קניית מניות במחיר השוק, או על חילוץ לפני חוקי הנציבות האירופית. מהלך כזה יכפה תספורת על נושי הבנק, שרובם לקוחות פרטיים, מה שעלול לערער עוד יותר את המערכת הפוליטית באיטליה.

נושי מונטה פסקי מהמגזר הפרטי, שמחזיקים באג"ח בשווי 2.1 מיליארד יורו שתאריך הפירעון שלהן חל במאי 2018, יצטרכו להחליט עתה אם לקבל את הצעת הבנק, שנותנת להם מניות בשווי גבוה יותר מהשווי הנוכחי של האג"ח, או להמתין ולראות מה תחליט הממשלה.

 , צילום: בלומברג צילום: בלומברג  , צילום: בלומברג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות