אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לקחת את עצמך ברצינות צילום: איי אף פי

לקחת את עצמך ברצינות

כל בוקר באתלטיקו מדריד נפתח בבדיקת משקל ואחוזי שומן, השחקנים נדרשים למתוח את האיברים בכל אימון, שכמו כל אימון במועדון מצולם ומנותח על ידי אנשי צוות. אפילו מנוחה עושים ב־100% מאמץ. לא סתם לוקח לכל שחקן בין 4 ל־6 חודשים להסתגל לאינטנסיביות של המועדון כתבה שנייה בסדרה

29.12.2016, 10:02 | ניב נחליאלי

לשחקן חדש שמגיע לאתלטיקו מדריד נדרשים 4-6 חודשים כדי להסתגל לקצב ולאינטנסיביות של האימונים והמשחקים. זה לא שחקנים מישראל שצריכים להסתגל, אלו שחקנים אירופאיים לגיטימיים שעוברים לאתלטיקו וחווים רמת אינטנסיביות שלא הכירו בעבר. זה "הסוד". האימון שעה ורבע ובכל התרגילים השחקן נדרש למתוח את איבריו כדי להצליח בביצוע המשימה. אפילו אימוני שחרור כוללים מטלה מהנה של נגיחה בזינוק, שדורש למתוח איברים ונחיתה על מזרון גדול.

קראו עוד בכלכליסט

שחקני אתלטיקו מדריד. כל בוקר נפתח בבדיקת משקל ואחוזי שומן בסגנון אתלטיקו התעמלות קרקע מדריד. אחת לתקופה נלקחות בדיקות דם, השחקנים עובדים בחדר כושר כמעט בכל יום לפני או אחרי האימון וקיימת חשיבות רבה להכנה בתחילת העונה, צילום: איי אף פי שחקני אתלטיקו מדריד. כל בוקר נפתח בבדיקת משקל ואחוזי שומן בסגנון אתלטיקו התעמלות קרקע מדריד. אחת לתקופה נלקחות בדיקות דם, השחקנים עובדים בחדר כושר כמעט בכל יום לפני או אחרי האימון וקיימת חשיבות רבה להכנה בתחילת העונה | צילום: איי אף פי שחקני אתלטיקו מדריד. כל בוקר נפתח בבדיקת משקל ואחוזי שומן בסגנון אתלטיקו התעמלות קרקע מדריד. אחת לתקופה נלקחות בדיקות דם, השחקנים עובדים בחדר כושר כמעט בכל יום לפני או אחרי האימון וקיימת חשיבות רבה להכנה בתחילת העונה, צילום: איי אף פי

כל בוקר נפתח בבדיקת משקל ואחוזי שומן בסגנון אתלטיקו התעמלות קרקע מדריד. אחת לתקופה נלקחות בדיקות דם, השחקנים עובדים בחדר כושר כמעט בכל יום לפני או אחרי האימון וקיימת חשיבות רבה להכנה בתחילת העונה. הגרף המתאר את הכושר וההתפתחות הפיזית של השחקן צריך להציג יציבות עם עלייה כלפי למעלה. כאשר מתקבל גרף של עליות וירידות ביכולת הגופנית בוחנים את המצב כדי להקדים תרופה לפציעה. המסר הכללי באימונים הוא שעל השחקן להשתפר כל יום. זה לא רק חשוב בהיבט של שיפור יכולות גופניות אלא גם מסר מנהיגותי ברור שההתנהלות במועדון היא התנהלות של מצוינות, של מקסום הפוטנציאל האישי, של ווינריות. גם כאשר נחים צריך לבצע את זה הכי טוב שאפשר כדי להיות מוכנים לקרב ביום המחרת.

שחקני אתלטיקו מדריד. לשחקני האקדמיה מראים איך אנטואן גריזמן החלוץ רודף אחרי שחקנים עד הרחבה של אתלטיקו , צילום: איי אף פי שחקני אתלטיקו מדריד. לשחקני האקדמיה מראים איך אנטואן גריזמן החלוץ רודף אחרי שחקנים עד הרחבה של אתלטיקו | צילום: איי אף פי שחקני אתלטיקו מדריד. לשחקני האקדמיה מראים איך אנטואן גריזמן החלוץ רודף אחרי שחקנים עד הרחבה של אתלטיקו , צילום: איי אף פי

ניתוח בחמש דקות

כל האימונים והמשחקים מצולמים ומנותחים ברמת הקבוצה וברמת השחקן הבודד ־ בכל 28 קבוצות המועדון. המצלמות פזורות במגדלים בכל ארבעת הקומפלקסים של המועדון. צילום הווידאו מועבר בזמן אמת לחדר העריכה בו נמצאים 13 מנתחי וידאו במשרה מלאה שמוציאים ניתוח שלם על הקבוצה ועל כל שחקן כ־5 דקות מתום האימון (!). לכל המנתחים יש ניסיון באימון והם מנתחים לפי תבניות מוגדרות מראש. עבור קבוצת הבוגרים, קבוצת B, שתי קבוצות מתחת גיל 19 וקבוצת הנשים יש גם ניתוח טקטי וגם ניתוח של performance כאשר האחראי על הניתוח הטקטי מבצע גם ניתוח טקטי של יריבים הכולל ניתוח שיטת משחק, דגש על ניתוח שערים שהקבוצה מבקיעה וסופגת וניתוח מצבים נייחים.

כל הניתוחים מבוססים על תפקוד בארבעה נושאי ליבה - הגנה, התקפה, הגנת מעבר והתקפת מעבר. בכל אחד מהנושאים מוגדרים מדדי ניתוח לפיהם מבוצע ניתוח הווידאו. לדוגמה – בהתקפת מעבר נמדדים מספר השחקנים שמשתתפים בהתקפה; בהגנת מעבר נמדדת המהירות במגע מחודש עם כדור שהקבוצה איבדה; ובהגנה קיים מדד של מקסימום אינטנסיביות בלחץ על הכדור. מסגרת זו מאפשרת למנתח לבצע עבודת ניתוח מרחקים בין שחקנים בכל שלב, סימון של מרובע וירטואלי בחלק בו נמצא הכדור וספירת מספר השחקנים הנמצאים במרובע זה. במועדון מתגאים בכך שהיקף הניתוחים ייחודי בכל אירופה. עבור קבוצות שרוכשות בהמשך שחקנים מהאקדמיה של אתלטיקו מובטח שחקן שקיבל הכשרה מצוינת. דומה לקבלת מהנדס לעבודה שרכש את השכלתו במוסד אקדמי מכובד לעומת מועמד שרכש השכלתו במכללה איזוטרית.

הניתוח הסטטיסטי חשוב גם במהלך המשחק של הקבוצה; בזמן המשחקים עוזר המאמן מקבל לטאבלט שלו ניתוחים סטטיסטיים ומעדכן את המאמן דייגו סימאונה תוך כדי המשחק במידת הצורך. במחצית המשחק המאמן מראה לשחקנים ניתוחים חשובים - איפה איבדו כדורים, ניתוח לפי אחוזים, באילו אזורים (חלוקה ל־4 אזורים) ועוד.

גם בסקאוטינג מבצעים ניתוחים טקטים, פיזיים וכו'. לקבוצות באקדמיה מקרינים קטעי וידאו של "איך עושים את זה נכון" המומחשים על ידי הקבוצה הבוגרת. עבור כל שחקן באקדמיה מכינים לאורך השנה 3 דוחות ניתוח ביצועים על ידי המאמן, כולל הסתייעות בניתוח הווידאו של האימונים והמשחקים. על כל דו"ח ניתוח מתווסף דו"ח ניתוח נוסף על השחקנים על ידי ה המפקח של המאמנים. סה"כ 6 דוחות בשנה על כל שחקן ושחקן. כל שחקן מקבל פעמים בשנה פידבק על נקודות החוזק ונקודות טעונות השיפור שלו. המפקח ממלא גם דו"ח על המאמנים באקדמיה המוערכים אף הם על פי תבנית מוגדרת. גם מערך הניהול במועדון עובד קשה מאוד ובקצב תובעני. חוסה קמינרו, המנהל הספורטיבי של הבוגרים נמצא באימון הבוקר של הבוגרים אבל גם באימון אחה"צ באקדמיה כדי לבחון שחקני נוער ומידת התאמתם לקבוצה הבוגרת.

נוח לאהוד את ריאל

האנשים שאחראים לתרבות הזו הם אנשים מרשימים. למשל, פרננדו, המארח שליווה אותנו לאורך כל השבוע הוא אלוף ספרד לשעבר בריצת 200 מטר (אשתו אלופת העולם בהליכה תחרותית). הוא בן 30 ושיחק בנעוריו במועדון. יש לו רקע עסקי ובעל יכולות בינאישיות גבוהות. יום העבודה שלו נגמר בשעות הקטנות של הלילה, כולל עבודה בסופי שבוע.

עם כל הכבוד לעבודה הקשה, זה לא הדבר שמבחין בין אתלטיקו מדריד לבין מועדונים רציניים אחרים. אתלטיקו ידועה כקבוצה המונעת מתשוקה, הקרבה ורוח לחימה. החיבור בין עבודה קשה לבין תשוקה הוא מאפיין ייחודי למועדון בסדר גדול כזה, אם תרצו - מין שילוב נכון בין אירופה לדרום אמריקה. משיחה עם מנהל משאבי האנוש של המועדון, זהו גם הפרופיל של האנשים אותם מגייסים למועדון בצד המנהלתי - אנשים מוטיבציוניים, מלאי תשוקה, שאינם נחים לרגע.

במילים פשוטות: האנשים במועדון פשוט מקסימים. נכון שאתה מתנהג בצורה מיוחדת לאורחים של הספונסר אבל עדיין יש גבול להעמדת הפנים שאפשר לייצר. בשיחה עם מיגל אנחל, המנהל הטכני של האקדמיה היה צריך לבקש ממנו מספר פעמים לסיים את הפגישה כדי לעמוד בלו"ז של הפגישות האחרות. הלהט בעיניים, הרצון הכן לשתף בעוד פריט מידע, הפתיחות בה דיבר על הדברים, כל אלו ממחישים את האווירה המיוחדת במועדון. לראות את החיוך הענק של האחראי על האימון המנטלי במועדון כששואלים אותו מה נשמע ולהרגיש את הלהט שלו. המילים לא חשובות כמו התחושה שזה מייצר. והמועדון בהחלט מודע לחוזקה זו ומבין שזה הדבר המרכזי שמבדיל בינו לבין מועדונים אחרים. היטיבה לנסח זאת האחראית על הפיתוח הגלובלי של האקדמיה: "יש דרך נוחה יותר לחיות את החיים ־ לאהוד את ריאל מדריד. כאן סובלים יותר ולכן מרגישים יותר".

בכל מועדון חשוב לקדם שחקני בית לקבוצת הבוגרים. באתלטיקו מדריד זה מקבל משנה תוקף ובא לידי ביטוי בדברים הקטנים - בקפטן גבי שמצטלם עם אוהדים, נכנס למכונית ונוסע אבל אז עוצר, יוצא מהמכונית שוב כדי להצטלם עם אוהדים נוספים. בגלל זה מועדון שבעונת הירידה שלהם התווספו מנויים כדי לתמוך במועדון בשעת צרה.

סימאונה. סימאונה תופס את התפקיד שלו גם כפסיכולוג על הדשא, וכנראה הדבר נובע גם מצורך גבוה שלו לשלוט במתרחש. זוהי מנהיגות דרך יצירת אווירה ולראות את זה באימון מהצד זו חוויה מרגשת לא רק עבור מאמנים או יועצים ארגוניים, צילום: איי אף פי סימאונה. סימאונה תופס את התפקיד שלו גם כפסיכולוג על הדשא, וכנראה הדבר נובע גם מצורך גבוה שלו לשלוט במתרחש. זוהי מנהיגות דרך יצירת אווירה ולראות את זה באימון מהצד זו חוויה מרגשת לא רק עבור מאמנים או יועצים ארגוניים | צילום: איי אף פי סימאונה. סימאונה תופס את התפקיד שלו גם כפסיכולוג על הדשא, וכנראה הדבר נובע גם מצורך גבוה שלו לשלוט במתרחש. זוהי מנהיגות דרך יצירת אווירה ולראות את זה באימון מהצד זו חוויה מרגשת לא רק עבור מאמנים או יועצים ארגוניים, צילום: איי אף פי

רוחו של צ'ולו

את העוצמות הרגשיות האלה מנהיג סימאונה בדרכו הכריזמטית והחיבור הכל כך חשוב בין מאמן לבין ה־DNA של מועדון. רוחו של דייגו צ'ולו סימאונה נמצאת בכל מקום. אין לו פסיכולוגים שעובדים בקבוצה הבוגרת. הפסיכולוגים עובדים רק באקדמיה. סימאונה תופס את התפקיד שלו גם כפסיכולוג על הדשא, וכנראה הדבר נובע גם מצורך גבוה שלו לשלוט במתרחש. זוהי מנהיגות דרך יצירת אווירה ולראות את זה באימון מהצד זו חוויה מרגשת לא רק עבור מאמנים או יועצים ארגוניים.

סימאונה של ההנהלה

אמיליו גטיירס, מנהל האקדמיה, הוא גם דמות מפתח במועדון. הוא נמצא 23 שנה באתלטיקו במגוון תפקידים. יש לו רקע משמעותי בשיווק ובמיתוג וזה בא לידי ביטוי. הסרטונים השיווקיים של אתלטיקו הם מלאכת מחשבת שלו ושל משרד הפרסום איתו עבד, למשל. משיחות עם עובדים רבים עולה התמונה של מנהל המציב סטנדרט מאוד גבוה והוא תמיד יחפש את הדרך היצירתית והשונה כדי להתמודד עם מועדונים אחרים. הוא משקיע שעות רבות במועדון, עובד באינטנסיביות רבה ומהווה מודל לחיקוי בקרב עובדיו. אמיליו הוא מעין סימאונה של המועדון מאחורי הקלעים. המנהיגות קיימת בכל המועדון, גם על כר הדשא וגם מאחורי הקלעים וב־DNA של עבודה קשה וניהול איכותי יחד עם המון רגש ומנהיגות הם הקוקטייל הייחודי ממנו עשויה אתלטיקו מדריד.

לכתבה הראשונה בסדרה לחצו כאן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות