אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחקר: אולימפיאדה בלוס אנג'לס תייצר 11.2 מיליארד דולר צילום: איי פי

מחקר: אולימפיאדה בלוס אנג'לס תייצר 11.2 מיליארד דולר

לפי המחקר שנערך על ידי אוניברסיטת קליפורניה ריברסייד בשיתוף עם חברת ייעוץ, אירוח האירוע רחב ההיקף יעלה את התפוקה הכלכלית המקומית ב-11.2 מיליארד דולר וייצור מעל 74 אלף משרות מלאות

17.01.2017, 13:25 | שירות כלכליס
כל עיר המעוניינת לארח את האולימפיאדה חייבת לצרף להצעה שלה תחזית להשפעות הכלכליות כתוצאה מהאירוע. הדו"חות העצמאיים האלה, הנערכים על ידי הוועדה המארגנת שעומדת מאחורי כל הצעה, לרוב מעריכים תוצאות חיוביות, כך גם הדו"ח שפרסמה לוס אנג'לס עבור המועמדות שלה לאירוח אולימפיאדת 2024.

קראו עוד בכלכליסט

מרצה לכלכלה שהשווה בין דו"חות דומים מאולימפיאדות קודמות והנתונים בפועל, מזהיר כי התחזיות לרוב מפספסות. "כשחוזרים ובוחנים את הנתונים, כלל אצבע טוב הוא להעביר את הנקודה העשרונית מקום אחד שמאלה", אומר ויקטור מתיסון, מרצה לכלכלה במכללת הצלב הקדוש במסצ מרצה לכלכלה שהשווה בין דו"חות דומים מאולימפיאדות קודמות והנתונים בפועל, מזהיר כי התחזיות לרוב מפספסות. "כשחוזרים ובוחנים את הנתונים, כלל אצבע טוב הוא להעביר את הנקודה העשרונית מקום אחד שמאלה", אומר ויקטור מתיסון, מרצה לכלכלה במכללת הצלב הקדוש במסצ'וסטס. | צילום: איי פי מרצה לכלכלה שהשווה בין דו"חות דומים מאולימפיאדות קודמות והנתונים בפועל, מזהיר כי התחזיות לרוב מפספסות. "כשחוזרים ובוחנים את הנתונים, כלל אצבע טוב הוא להעביר את הנקודה העשרונית מקום אחד שמאלה", אומר ויקטור מתיסון, מרצה לכלכלה במכללת הצלב הקדוש במסצ

לפי המחקר שנערך על ידי אוניברסיטת קליפורניה ריברסייד בשיתוף עם חברת ייעוץ, אירוח האירוע רחב ההיקף יעלה את התפוקה הכלכלית המקומית ב-11.2 מיליארד דולר וייצור מעל 74 אלף משרות מלאות. "הדו"ח הזה מצביע על כך שלוס אנג'לס היא מארחת אידיאלית ונטולת סיכונים לאולימפיאדת 2024, ושיש לנו את התכנית הנכונה כדי לוודא שאם ההצעה שלה תיבחר נותיר מורשת אולימפית בעיר", מסר בהצהרה ראש העיר אריק גרסטי.

אולם, מרצה לכלכלה שהשווה בין דו"חות דומים מאולימפיאדות קודמות והנתונים בפועל, מזהיר כי התחזיות לרוב מפספסות. "כשחוזרים ובוחנים את הנתונים, כלל אצבע טוב הוא להעביר את הנקודה העשרונית מקום אחד שמאלה", אומר ויקטור מתיסון, מרצה לכלכלה במכללת הצלב הקדוש במסצ'וסטס.

לוס אנג'לס, שאירחה אולימפיאדות שרשמו הצלחות פיננסיות ב-1932 וב-1984 מתחרה הפעם נגד פריז ובודפשט. הוועד האולימפי הבינלאומי מתוכנן להצביע בנושא בספטמבר.

מחברי ההצעה של לוס אנג'לס הדגישו כי ישתמשו באולמות ובאצטדיונים קיימים באזור, זאת בניסיון לצמצם את העלויות שהותירו ערים מארחות אחרות עם גירעונות גדולים. הם הציעו גם לארח את הספורטאים ב-UCLA ולמקם את מרכז המדיה, שהקמתו לרוב נחשבת יקרה, באוניברסיטת דרום קליפורניה, ובכך לחסוך מעל מיליארד דולר. בעקבות זאת, התקציב הנוכחי של האירוע עומד על 5.3 מיליארד דולר, סכום שלהערכת המחברים יכוסה על ידי ההכנסות ממקורות כמו זכויות שידור, חוזי ספונסרשיפ ומכירת כרטיסים. "אני חושב שהעניין המרכזי מסתכם בגובה ההשקעה הנחוצה בתשתיות ובמתקנים, שלא בהכרח תוחזר בהמשך", אומר רוברט קלינהנץ, מנהל המחקר במכון ביקון אקונומיקה, שחברה לאוניברסיטת קליפורניה בעריכת התחזית. "עבור אולימפיאדה בלוס אנג'לס ב-2024, כמות ההשקעות הנחוצות מראש היא מוגבלת".

לפי התחזית, לוס אנג'לס תזכה גם ליותר מ-6.7 מיליארד דולר מהוצאות ישירות נוספות, מרביתן מהמארגנים, וכן ההכנסות שלה ממסים יעלו ביותר מ-152 מיליו דולר הודות למשחקים. "אין כמעט ספק שאירוח האולימפיאדה מעניק דחיפה גדולה לכלכלה המקומית, בטווח הקצר בעקבות הפעילות הקשורה לאירועים עצמם וכן בטווח הארוך, בהתחשב באופן בו האירועים מעלים את הפרופיל העולמי של האזור", הוסיף כריסטופר תורנברג, הכלכלן שעומד מאחורי התחזית.

מתיסון, שעוד לא עבר על הדו"ח של לוס אנג'לס, אמר כי תחזיות כלכליות קודמות הקשורות לאולימפיאדות נכשלו בשלושה תחומים עיקריים. ראשית, הן לא לקחו בחשבון את "אפקט ההחלפה", כספים שהוקצו לאולימפיאדה שהיו יכולים לשמש לצרכים אחרים. התחום השני הוא "אפקט הבריחה", כלומר, תיירים רגילים שנמנעים מהמקום בשל הצפיפות של האולימפיאדה. כך למשל אתרי הסקי בסולט לייק סיטי חוו ירידה במספר המבקרים כשהאזור אירח את אולימפיאדת החורף ב-2002, כך על פי נתוני משרד התכנון והתקציב של יוטה. גם בלונדון נרשמה ירידה במספר התיירים הזרים בקיץ 2012, מוסיף מתיסון. נושא נוסף שמושפע מהאולימפיאדה הוא "נזילה", שפירושו שאחוז ניכר מהכסף שמוציאים על דברים כמו לינה למשל, עלול להיות מועבר למטה של המלון השוכן במדינה אחרת.

בכירים בלוס אנג'לס הודו גם כי רבות מהמשרות החדשות שייווצרו יהיו זמניות בלבד. "אין שום בעיה עם משרות עונתיות", אומר מתיסון. "צריכים את הכסף הזה, אבל צריך להתייחס לנתונים האלה בספקנות".

התחזית תצורף לשאר המסמכים שיש להגיש לוועד האולימפי בתחילת החודש הבר. קלינהנץ הביע אמון בתחזיות.

"אני סקפטי כמו כולם בכל הקשור להקמת מתקני ספורט חדשים בקהילות, אבל אני חושב שיש לנו תכנית טובה למדי לאופן שבו זה יצא לפועל".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות