אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
באופוזיציה מזהירים: הקואליציה תנסה לצנזר את דו"ח המבקר על צוק איתן צילום: רויטרס, עומר מסינגר

באופוזיציה מזהירים: הקואליציה תנסה לצנזר את דו"ח המבקר על צוק איתן

ועדת המשנה של הוועדה לביקורת המדינה לביטחון, יחסי חוץ וקשרי מסחר בינלאומיים, צפויה לדון בימים הקרובים בשאלה האם להטיל חיסיון על חלקים מהדו"ח. ח"כ קארין אלהרר: "צריך לחשוף את הדו"ח לציבור. מקווה שההצבעה תהיה עניינית"

22.01.2017, 19:41 | שחר אילן

באופוזיציה מביעים חשש כבד מנסיונות של הקואליציה לצנזר את דו"ח מבקר המדינה בנושא צוק איתן. זאת, לקראת הדיונים הצפויים בימים הקרובים בוועדת המשנה של הוועדה לביקורת המדינה לביטחון, יחסי חוץ וקשרי מסחר בינלאומיים, בשאלה האם להטיל חיסיון על חלקים מהדו"ח. ח"כ עופר שלח מיש עתיד הסביר את החששות בלחצים שנתניהו הפעיל לדבריו על המבקר במהלך הכנת הדו"ח. עוד טוענים באופוזיציה שהמבקר עצמו הביע חשש מנסיונות לצנזר את הדו"ח.

קראו עוד בכלכליסט

ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד), יו"ר הוועדה לענייני ביקורת המדינה, אמרה: אני רואה חשיבות עליונה בפרסום דו"ח צוק איתן במלואו בהקדם האפשרי ועל כן אכנס את ועדת המשנה באופן מיידי להצבעה"לדבריה, "יש לנו מחויבות לתושבי ישראל והמשפחות השכולות שמחכים לקבל תשובות, לכן נצביע כמה שיותר מהר". אלהרר הביעה "תקווה וציפייה שארבעת חברי הוועדה הנוספים ישימו לנגד עיניהם את טובת הציבור וימנעו מהצבעה שאינה עניינית ומקצועית".

לדברי יו"ר סיעת יש עתיד, ח"כ עפר שלח, "חובה לפרסם את דו"ח מבקר המדינה על צוק איתן במלואו. זוהי חובתנו לנופלים, למשפחות השכולות ולביטחון המדינה בעתיד". לדברי שלח, "הדרך לתיקון הכשלים כוללת את הצגת הדברים כפי שהיו, והסתרת רק מה שנוגע לביטחון. אסור ששיקולים פוליטיים פסולים ימנעו מאיתנו לדעת, לדון ולתקן". 

 

ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד), יו"ר הוועדה לענייני ביקורת המדינה: ""אני רואה חשיבות עליונה בפרסום דו"ח צוק איתן במלואו בהקדם האפשרי ועל כן אכנס את ועדת המשנה באופן מיידי להצבעה" ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד), יו"ר הוועדה לענייני ביקורת המדינה: ""אני רואה חשיבות עליונה בפרסום דו"ח צוק איתן במלואו בהקדם האפשרי ועל כן אכנס את ועדת המשנה באופן מיידי להצבעה" ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד), יו"ר הוועדה לענייני ביקורת המדינה: ""אני רואה חשיבות עליונה בפרסום דו"ח צוק איתן במלואו בהקדם האפשרי ועל כן אכנס את ועדת המשנה באופן מיידי להצבעה"

ח"כ אראל מרגלית מהמחנה הציוני אמר ש"ראש הממשלה מוכיח שוב ושוב כי מול עיניו מדיניות אחת: מדיניות ההסתרה בשם ההישרדות האישית. כמו שהסתיר את קשריו המפוקפקים ואת ניגודי הענייניים בעסקות ביטחוניות, כך הוא מנסה להסתיר את הדו"ח ממנו הוא כלכך חושש". לדברי מרגלית: "מהצוללות ועד המנהרות, אסור שביטחון המדינה יופקד בידי נתניהו".

פרק אחד מתוך שלושה

ועדת משנה של הוועדה לביקורת המדינה של הכנסת תדרש להחליט בימים הקרובים האם להטיל חיסיון על חלקים מדו"ח צוק איתן. מבקר המדינה יוסף שפירא העביר היום (א') ליו"ר הוועדה לביקורת המדינה של הכנסת, ח"כ קארין אלהרר מיש עתיד את הפרק בדו"ח, העוסק ב"תהליכי קבלת החלטות בקבינט בנוגע לרצועת עזה לפני מבצע צוק איתן ובתחילתו".

מבקר המדינה יוסף שפירא על רקע בית באשקלון שנפגע מטיל מעזה במהלך צוק איתן, צילום: רויטרס, עומר מסינגר מבקר המדינה יוסף שפירא על רקע בית באשקלון שנפגע מטיל מעזה במהלך צוק איתן | צילום: רויטרס, עומר מסינגר מבקר המדינה יוסף שפירא על רקע בית באשקלון שנפגע מטיל מעזה במהלך צוק איתן, צילום: רויטרס, עומר מסינגר

זהו אחד מתוך שלושה פרקים שכלולים בדו"ח "צוק איתן" (פרק נוסף על מיגון העורף כבר פורסם). שני הפרקים הנוספים שיועברו לאלהרר בימים הקרובים עוסקים בהתמודדות עם איום המנהרות ובפעילות צה"ל בהיבטים של הדין הבינלאומי. בפרק הזה בודק המבקר את יישום המלצות ועדת טירקל השנייה בנושא פעילות צה"ל על פי הדין הבינלאומי. לאחר גל השריפות פרסם המבקר פרק נוסף בדו"ח צוק איתן, העוסק בהגנת העורף.

המבקר אינו מבקש הטלת חיסיון. להיפך, הוא מעביר את הפרקים כפי שלדעתו הם אמורים להתפרסם ולאחר שהם קיבלו אישורים ביטחוניים. העברת הדו"ח היא חלק מההליכים החיוניים לפני פרסום דו"ח בנושא ביטחוני. עם זאת, ועדת המשנה לביטחון, יחסי חוץ וקשרי מסחר בינלאומיים, כמו כל ועדות הכנסת, היא פורום פוליטי שבו רוב לקואליציה. ממילא, יתכן שיתעוררו בה מחלוקות לגבי הדו"ח הטעון. הדיון בפרק בנושא תהליכי קבלת ההלטות ייערך כבר ביום שלישי הקרוב.

תגיות