אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפצצה המתקתקת של טבע: מוניטין של 40 מיליארד דולר צילום: צביקה טישלר

הפצצה המתקתקת של טבע: מוניטין של 40 מיליארד דולר

לאחר צניחת שווי השוק של ענקית הגנריקה, מעריכים בשוק שהיא תהיה חייבת לבצע הפחתה בסעיף המוניטין בדו"חות השנתיים שיפורסמו בשבוע הבא

09.02.2017, 08:10 | כתב כלכליסט
האירועים המטלטלים את טבע, מההפסד במשפט הפטנטים על הקופקסון, דרך פרישת המנכ"ל ארז ויגודמן, וקודם לכן ההסתבכות ברכישת רמיסה המקסיקנית והחוב הענקי על רכישת אקטביס, הם עדיין לא המילה האחרונה. הקטסטרופה החדשה כבר בפתח. לקראת פרסום הדו"חות הכספיים לרבעון האחרון ב־2016, בשבוע הבא, ייתכן שטבע תיאלץ להתמודד עם מחיקה חשבונאית עצומה במוניטין שלה.

קראו עוד בכלכליסט

בדו"חות האחרונים שפרסמה ענקית הגנריקה בנובמבר אשתקד זינק סעיף המוניטין שלה (Goodwill) מ־19 מיליארד דולר ל־40 מיליארד דולר, בעקבות רכישת אקטביס. מוניטין חשבונאי הוא נכס של פירמה, המשקף את ערכה מעל ערך הנכסים המוחשיים שלה. בשנת 2006 נקבע בכללי החשבונאות כי מוניטין הנובע מרכישת חברה־בת, והמייצג תשלום שביצע הרוכש מתוך ציפייה להטבות כלכליות בעתיד, לא יופחת באופן שיטתי. במקום זאת יש לבחון את ערכו מדי לשנה, או בתדירות גבוהה יותר, אם יש סימנים לכך שערכו נפגם (Test Impairment).

טבע טבע טבע

אחרי הצניחה במחיר המניה נסחרת טבע בשווי של 35 מיליארד דולר, הנמוך מהמוניטין בספרים, ורבים בשוק מעריכים כי היא תהיה מחויבת לנקות במאזן הרבה מאוד ממנו. המוניטין נמדד באמצעות בחינת תזרים המזומנים העתידי של כל יחידה עסקית, לכן טבע תידרש לבצע מחיקה חשבונאית גדולה בדו"חות הקרובים — גם בשל החולשה בסקטור הפארמה.

חלק מהמוניטין של טבע מיוחס למגזר התרופות המקוריות, אבל רובו נוצר מרכישת חברות: איוואקס שנרכשה ב־2005 תמורת 7.4 מיליארד דולר; באר תמורת 7.5 מיליארד דולר ב־2008; רציופארם ב־2010 תמורת 5 מיליארד דולר. בנוסף רכשה טבע את ספלון ב־2011 תמורת 6.8 מיליארד דולר, את אוספקס תמורת 3.2 מיליארד דולר ב־2015 ושתי הרכישות האחרונות: רימסה המקסיקנית ב־2.3 מיליארד דולר ואקטביס ב־40 מיליארד דולר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
המנהלים בטבע צריכים לחשוש לא העובד הפשוט בטבע
הניהול בחברת טבע מדרג ראש תחום ומעלה הוא בזיוני,הניהול כולו מושתת על שקרים לעובד ונקיטת צעדים של "הפרד ומשול" מצד המנהל ,אם יש משהו שמנהל בטבע חושש ממנו הכי הרבה זה עובדים מגובשים במחלקה שלו,שאחרת איך ישלוט.המנהלים זוכים לבונוסים שמנים ימי עיון והרצאות זכאים לרכב צמוד. ואילו העובד הפשוט העובד בשלוש משמרות מקבל שכר בסיס הנושק למינימום ונלחם על פירורים. שטבע תיפול אל לעובד הפשוט לחשוש חמור עבודה טוב יקחו בכל מקום. למנהלים הנחשלים תהיה מכה
בני  |  11.02.17
1.
טבע הנושכת הפכה לדחליל חסר חיים
לטבע אצה לה הדרך, לכן בצעה רכישות מכל הבא ליד. בחלקן היו כישלון גמור. ככל שבקשה להיות חב' הגנרית הגדולה מכולן, כך הפכה לקטנה מכולן. כשבין לבין נעשו מעשים הגובלים בפלילים, לקדם את מוצריה, ע"י מתן שוחד והונאה. ועל זה נאמר: "תפסת מרובה לא תפסת".
סמי  |  09.02.17