אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נשיא פרו לשעבר טולדו לא הגיע לישראל צילום: איי אף פי

נשיא פרו לשעבר טולדו לא הגיע לישראל

רשות האוכלוסין וההגירה הודיעה קודם לכן כי "אלחנדרו טולדו יורשה להיכנס לישראל רק כאשר יוסדרו ענייניו בפרו". בשנת 2013 ביקשה ישראל מפרו להסגיר את השופט דן כהן שהואשם בשוחד, ואף שאין הסכם הסגרה בין המדינות השלטון בבירה לימה נענה לבקשה

13.02.2017, 09:19 | כתבי ynet

רשות האוכלוסין וההגירה הודיעה הערב (יום א') כי אם נשיא פרו לשעבר אלחנדרו טולדו הנאשם בארצו בקבלת שוחד יגיע לנתב"ג הוא לא יוכל להיכנס לארץ, אך טולדו כלל לא הגיע לארץ, בנגוד לתחזיות: "אלחנדרו טולדו יורשה להיכנס לישראל רק כאשר יוסדרו ענייניו בפרו", נמסר בהודעה. טולדו כנראה הבין שבפרו הוציאו נגדו צו מעצר בינלאומי. הוא היה אמור לכאורה עלות על הטיסה לישראל, אך בסופו של דבר לא הגיע.

קראו עוד בכלכליסט

טולדו הואשם בקבלת שוחד של 20 מיליון דולר ונגזרו עליו שנה וחצי מאסר לצורכי חקירה. אם יבחר בישראל כיעד להימלטות, מבחינה מדינית ומשפטית, ישראל הרשמית תעמוד במצב מביך מאוד אם תתבקש להסגיר את טולדו לפרו שמבוקש במדינה על עבירות שוחד.

בשנת 2013 פנתה ישראל לפרו בבקשה להסגיר את השופט בדימוס דן כהן שהואשם בפרשת השוחד של חברת סימנס הגרמנית לחברת החשמל. הפנייה הישראלית הועברה לשלטון בבירה לימה על אף שאין הסכם הסגרה בין המדינות.

לאחר מאמצים משפטיים ומדיניים ניכרים, שכללו שיגור של גורם משפטי בכיר ישראלי לפרו, הסכימה המדינה הדרום אמריקנית להסגיר את כהן לארץ. כהן נשלח לשש שנות מאסר ושוחרר בספטמבר האחרון מהכלא לאחר קיצור עונשו בשל מצבו הבריאותי.

אלחנדרו טולדו, נשיא פרו לשעבר, צילום: איי אף פי אלחנדרו טולדו, נשיא פרו לשעבר | צילום: איי אף פי אלחנדרו טולדו, נשיא פרו לשעבר, צילום: איי אף פי

לאור ההסכמה הפרואנית להסגיר את כהן לישראל, נראה שאם טולדו אכן ינחת בשלב כלשהו בישראל, מה שלא קרה הערב, הרשויות כאן יתקשו לסרב להסגיר את הנשיא לשעבר אם תגיע בקשה מלימה. כלי תקשורת בפרו דיווחו כי הוא עלה על הטיסה וצפוי להגיע לישראל הערב, אך לא היה לכך אישור רשמי.

הגורם הפרואני אמר כי למרות הסכם ההסגרה שקיים בין פרו לארה"ב, וושינגטון הודיע כי לא תמנע מטולדו לעלות על טיסה לישראל. הוא אמר כי לא ברור מדוע ארה"ב לא מעוניינת במעצרו של טולדו ולדבריו הנשיא המכהן של פרו, פדרו פבלו קוצ'ינסקי, ניסה להפעיל לחץ על ארה"ב כדי שתשנה את החלטתה.

"אם ישראל לא תסגיר את טולדו לפרו זה יעשה לנו נזק גדול מאוד בדעת הקהל ובממשל". כך אומר רפי אלדד, שגריר ישראל לשעבר בפרו, שהכיר את הנשיא לשעבר. "בפרו כל הזמן מזכירים את הפרשה של השופט דן כהן, שעל אף שאין הסכם הסגרה בין שתי המדינות, פרו הסגירה אותו לישראל. הם מצפים להדדיות בנושא הזה".

טולדו היה חבר מאוד טוב של שמעון פרס, שאף הגיע להשבעה שלו בשנת 2001 וזכה ליחס מיוחד על אף שהגיעו נשיאים מכל מיני מדינות. טולדו בא לפרס למלון לברך אותו על זה שבא להשבעה. טולדו היה חבר קרוב של איש העסקים הישראלי יוסי מימן, ששמו מוזכר בתקשורת בפרו כמעורב לכאורה בפרשה. "התקשורת זורקת ההאשמות פה ואין לי מושג במה מדובר. השם של יוסי מימן מוזכר פה מאוד אבל היו לו עוד חברים ישראלים", מוסיף אלדד. "להערכתי, טולדו יודע שאין לישראל הסכם הסגרה עם פרו ואולי בגלל שיש לו חבר טוב שיכול לעזור לו ואולי הוא חושב – שבגלל שהיה כל כך ידידותי לישראל הוא יקבל עזרה בעת המצוקה שלו".

פרס כספי על ראשו של טולדו

ביום חמישי הוציא שופט בפרו צו מעצר בינלאומי נגד טולדו, והממשלה הציעה פרס כספי של 30 אלף דולר תמורת מידע כלשהו שיעזור ללכוד אותו. פרו מסרה כי האינטרפול פרסם "התרעה אדומה" ל-190 המדינות החברות כדי לסייע בלכידתו.

התביעה בפרו טוענת שטולדו לקח שוחד של 20 מיליון דולר מחברת הבנייה הברזילאית אודברכט כדי שתזכה במכרזים לסלילת כבישים מהירים בין ברזיל לפרו. מנהל בכיר באודברכט מסר כי הוא ניהל את המו"מ עם טולדו בריו דה ז'ניירו ב-2004.

בסוכנות הידיעות רויטרס דיווחו כי כמחצית מהכסף הוסתר בחברות בשליטת איש העסקים הישראלי יוסי מימן. טולדו הכחיש את ההאשמות נגדו, ועורך דינו אמר כי לא ידוע לו היכן הוא מסתתר. לטענת עורך הדין, הכספים היו כספי התשלומים של חמותו ניצולת השואה.

בפרשה מעורבת גם אשתו של טולדו, אליאנה קארפ, שהיא יהודייה בעלת אזרחות ישראלית. קארפ נחשבת לאישיות שנויה במחלוקת. מעריציה טוענים כי הייתה מעורבת באופן אישי בשיפור מצבם של הכפרים האינדיאניים בשל מוצאו של בעלה, ואחרים האשימו אותה בבזבזנות ראוותנית.

קארפ נכנסה לעימות בעבר עם ברוך איבצ'ר, יזם ישראלי שהקים את מפעל המזרונים הגדול במדינה והחזיק את אחת מתחנות הטלוויזיה הפופולריות בפרו. הסיבה לעימות הייתה קשורה בכך שהטענות נגדה פורסמו בתחנת הטלוויזיה של איבצ'ר והסכסוך ביניהם הגיע לשיאה כשקראה לו "בן זונה" בעברית בשידור חי במהלך אירוע חברתי.

תגיות