אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מייסד קופיקס על העלאת המחיר: "הצרכנים מקבלים באהבה, תוסיף 20% להכנסות" צילום: אוראל כהן

מייסד קופיקס על העלאת המחיר: "הצרכנים מקבלים באהבה, תוסיף 20% להכנסות"

אבי כץ: "לפני 3.5 שנים הקמתי רשת שמכרה בחמישה שקלים. שכר המינימום עלה - ואחרי שלוש שנים אנו נאלצים להעלות מחירים. אני לא מבין על מה הרעש"

16.02.2017, 19:35 | אורנה יפת

רשת בתי הקפה קופיקס שייסד היזם אבי כץ הודיעה היום כי היא מעלה את מחירי המוצרים מ-5 ל-6 שקלים בכל התפריט. זאת כשלוש שנים לאחר שנוסדה הרשת וחרטה על דגלה מחיר אחיד של חמישה שקלים.

קראו עוד בכלכליסט

אבי כץ מסביר את עליית המחירים בכך שפעמיים מאז הושקה הרשת נרשמה התייקרות בשכר הדירה, הארנונה, ויתר התשומות. "אם אנחנו רוצים פה את המהפכה כל הזמן ולתמיד, היינו צריכים להעלות את המוצרים ל-65 שקל", הוא אומר בשיחה ל"כלכליסט". "אני רוצה לשמר את המהפכה ולחזק את הזכיינים של החנויות".

אבי כץ מייסד ומנכ"ל קופיקס, צילום: אוראל כהן אבי כץ מייסד ומנכ"ל קופיקס | צילום: אוראל כהן אבי כץ מייסד ומנכ"ל קופיקס, צילום: אוראל כהן

הבטחת 5 שקלים לתמיד. זו היתה טעות?

"רשת קופיקס זה פיקס פרייס. לא הבטחתי פיקס פרייס 5 שקלים. וזה לא משנה מה אמרתי. אני שואל עכשיו, אני אמשיך להתעקש על החמישה שקלים והרשת תיסגר. אז מה עדיף? ברור לך שנעדיף את הששה שקלים. הקמתי רשת לפני שלוש וחצי שנים שמכרה בחמישה שקלים ושכר המינימום עלה ואחרי שלוש שנים נאלצים להעלות מחירים. אני לא מבין על מה הרעש".

"שיניתי את המדינה ועשינו מהפכה. יש מישהו שחושב שאפשר להתחייב לאורך שנים על חמישה שקלים? כל זמן שאנחנו יכולים לנשוך שפתיים אז לא מעלים מחירים. כשהיכולת נגמרה אנחנו מעלים".

המתחרים שלך, שמלכתחילה אמרו שאין התכנות לרשת שמוכרת מוצרים ב-5 שקלים, מעבירים עליך עכשיו ביקורת.

"אז לא נעלה מחירים כי אמרנו אחרת? או כי יעבירו ביקורת? ובעוד שנה נעלם ואז תראייני אותי על סגירת הרשת? יותר טוב להפוך את הרשת לאלמותית ושיעבירו ביקורת".

חלק מהזכיינים שלך לא מרוויחים כסף. המצב הזה ישתנה בעקבות עליית המחיר?

"נהפוך את המצב מטוב ליותר טוב. אין רשת בעולם שמאה אחוז מהחנויות בה מוצלחות. המהלך הזה הופך את הרשת לרשת שאחוזי ההצלחה שלה הם מהגדולים שניתן להשיג בתחום. נתתי לזכיינים אורך נשימה. היה קו שבו הם נשחקו בשכר העבודה ובשכירות. עכשיו הם יוכלו לנשום לשנתיים שלוש הקרובות".

בעוד שנתיים תעלה שוב מחירים?

"אני לא יודע מה תהיה האינפלציה ולאן זה ירוץ".

בכמה המהלך הזה יעלה את ההכנסות של הרשת?

"ב-2017 הרשת צפויה להכנסות של 200 מיליון שקל ועליית המחיר ל-6 שקלים תוסיף 20% להכנסות".

אם בתי הקפה לא עומדים בנטל של התשומות ויוקר ההפעלה, אז ניתן להניח שגם בסופר קופיקס תעלה מחירים בקרוב, או לפי דבריך, תרחיב את הפיילוט של המוצרים שעולים מעל 5 שקלים?

"דבר אחד למדתי וזה ברור. להצהיר פחות הצהרות. כשיגיע הזמן נדבר. כרגע המחירים של 800 המוצרים בסופר קופיקס יישארו ב-5 שקלים. הסיבה בגינה העלנו את המחיר בבתי הקפה לא תקפה בסופרים. את סופר קופיקס הקמנו לפני שנה וחצי וקופיקס זה שלוש וחצי שנים. סופר קופיקס היא גם לא רשת זכיינית וכשאתה הבעלים אתה יכול לספוג יותר".

אתה לא חושש לאכזב את הציבור?

"עשינו סקרים והציבור מקבל את זה באהבה. הוא יודע שהוא שילם 14 שקל או 16 שקל לכוס קפה ועכשיו הוא ישלם 6 שקלים במקום 15. מה ההאכזבה פה? כל יום קונים 200 אלף פריטים בחמישה שקלים ועכשיו יקנו 200 אלף פריטים בששה שקלים".

אם מחר אתה צריך להקים רשת אחרת. היית שוב חוזר על המודל העסקי של קופיקס?

"חד משמעית. למה לא? אני קונה יותר בזול שהמחיר הוא פיקס פרייס. האמא יודעת כמה הילד שלה יבזבז. ברור שהייתי חוזר על אותו דבר. איך אפשר להצטער על כזה דבר? עשיתי את הדבר הכי גדול שמישהו יכול לעשות במדינה הזו".

קופיקס מונה כיום 120 סניפי קופיקס ו-30 סופר קופיקס. רשת בתי הקפה צפויה לפתוח סניפים נוספים?

"ההשפעה של השינוי הזה תהיה מספיק חזקה כדי לפתוח סניפים. ההתרחבות נעצרה בגלל חוסר במקומות עם לוקיישן מספק במרווח שנתן לנו המודל של 5 שקלים. המרווח של 6 שקלים יאפשר לי לפתוח בעוד מקומות. באופקים למשל אין לי חנות. למה? כי עשינו חישוב שאם החנות תמכור אלף פריטים ביום, אז מחזור המכירות שהיא תעשה, לא יהיה מספיק לנוכח השחיקה שנשחקנו. עכשיו כשאני מכניס בכל חנות כזו עוד 600 שקל הכנסה ביום אני יכול לפתוח עוד 100 חנויות ברחבי הארץ. זה יפתח מחדש את ההתרחבות של קופיקס".

גם בקופיקס ברוסיה אתה מתכנן להעלות מחיר?

"כרגע לא. הקפה שם עולה 50 רובל. זה 3 שקלים ויש שם רק שלושה סניפים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

17 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

15.
ישר כח
אין ספק שהאיש עשה מהפכה במדינה הזאת ועם ביצים מאוד גדולות נתן נוקאאוט למחירי הקפה ומגוון המוצרים הנלווים אליו במקום שנשלם מחירים מופקעים אנחנו משלמים מחיר נמוך ועם אותה האיכות אז מה לעשות האיש הוא לא הברון רוטשילד לא נקטול אותו כי הוא העלה מחיר בשקל אחד הוא עדיין זול משמעותית נהנתחרים.הלוואי שעוד בעלי רשתות קפה ועסקים היו הולכים בעקבותיו.
אזרח  |  19.02.17
13.
הילד בא עם 20ש"ח ועכשיו יבוא עם 20ש"ח...
איך הוא חושב שהוא יוסיף 100% מההעלאה למחזור?הוא לא מבין שהיקף המכירות יורד כשמעלים מחירים, ולו במקצת?100% מכירות יהיו. ולמעשה זה גרוע מכך, עד היום הילד קיבל 20ש"ח ללכת לקופיקס והוא היה קונה 4 מוצרים ב20ש"ח היום נחשו מה?הוא יקבל 20ש"ח יקנה 3 מוצרים ב18ש"ח ואופס, הרשת תפסיד 2ש"ח בקופה שהם בערך העלות הגולמית של המוצר הרביעי, אמנם היקף המכירות יקטן, והמחזור יקטן אבל במידה ולא תהיה ירידה משמעותית במכירות הרווח אכן יגדל.5 זה מטבע עגול, 6 לא.
משהו קטן  |  18.02.17
לכל התגובות