אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הממונה על היישומים הביומטריים: אין צורך במאגר טביעות אצבע צילום: שאטרסטוק

הממונה על היישומים הביומטריים: אין צורך במאגר טביעות אצבע

בין היתר קובע הבכיר ממשרד רה"מ, כי במסמך של הרשות הביומטרית בו היא מתנגדת למאגר תמונות בלבד "יש אי דיוקים רבים". ח"כ כהן פארן דורשת לעצור את החקיקה בנושא ולהביא את המסמכים לדיון

27.02.2017, 10:47 | שחר אילן

מסמכים של הממונה על היישומים הביומטריים במשרד ראש הממשלה אשר הועברו לראשונה אמש סמוך לחצות קובעים כי לדעתו, אין צורך במאגר טביעות אצבע. ח"כ יעל כהן פארן מהמחנה הציוני טוענת כי "מסמכים אלה הוסתרו מחברי הכנסת עד אמש בחצות, שעות ספורות לפני ההצבעה המכריעה על החוק". היום אמורה הוועדה להכנת חוק המאגר הביומטרי להצביע עליו לקריאה שנייה ושלישית.

קראו עוד בכלכליסט

המסמכים נחשפו הודות לפנייה של כהן פארן ליועצת המשפטית של משרד רה"מ.

בין היתר הממונה על היישומים הביומטריים במשרד רה"מ טוען כי מסמך הרשות הביומטרית בה היא מתנגדת למאגר תמונות בלבד לוקה וכי "בחלקים שונים במסמך ישנם אי דיוקים רבים". עוד קובע הממונה כי שימוש בתמונות פנים בלבד נותן מענה לדרישות החוק, ומציע חלופה להפעלת המאגר על בסיס שמירת תמונות פנים בלבד.

עמדת בדיקת דרכונים ביומטרית בפרנקפורט (ארכיון), צילום: אי פי איי עמדת בדיקת דרכונים ביומטרית בפרנקפורט (ארכיון) | צילום: אי פי איי עמדת בדיקת דרכונים ביומטרית בפרנקפורט (ארכיון), צילום: אי פי איי

ח"כ כהן פארן פנתה הבוקר לשר הפנים אריה דרעי וליו"ר הוועדה ח"כ אורי מקלב בדרישה לעצור החקיקה ולהביא את המסמכים לדיון. במסמך שעליו חתום ראש אגף בכיר במשרד ראש הממשלה עמי אליסף נאמר כי חידת הממונה "מאשררת את המלצת הוועדה המייעצת לשר הפנים בדבר התבססות על מאגר פנים בלבד". היא ממליצה "במידה ושר הפנים יאמץ את המלצת הוועדה המייעצת על מעבר למאגר פנים בלבד" לבצע זאת "בתוכנית מעבר מדורגת".

בין היתר טוען המסמך ש"השוואת תמונות פנים נהוגה במאגרי דרכונים של הרבה מדינות בעולם". ח"כ כהן פארן אמרה בתגובה כי "תהליך החקיקה חייב להיעצר לאור חוות הדעת שהגיעו אליי לילה לפני ההצבעה על החוק. יש הבדל דרמטי בין הדברים שהוצגו בוועדה לבין חוות הדעת של הממונה על הביומטרי שהוסתרה מהציבור ומהועדה".

לדברי כהן פארן "גם המסמכים שקיבלנו מושחרים בחלקם ולא ברור מה עדיין ממשיכים להסתיר (למרות שהסיווג שלהם הוא בלמ"ס). פניתי הבוקר לשר הפנים, אריה דרעי וליו"ר הועדה על הישומים הביומטרים, ח"כ אורי מקלב בדרישה לעצור את הליך החקיקה עד אשר הדברים יובהרו ויחשפו במלואם". לדבריה, "מעגל תביעות האצבע (גם אם וולנטרי) יעלה מליונים רבים מכספי הציבור בעוד שהוא מיותר וחסר תועלת".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות