אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביהמ"ש אישר ייצוגית נגד בבילון ונעם לניר ב-100 מיליון שקל צילום: תומי הרפז

ביהמ"ש אישר ייצוגית נגד בבילון ונעם לניר ב-100 מיליון שקל

התביעה הוגשה ביוני 2013 על ידי משקיעים בטענה כי החברה לא עדכנה אותם על ההסדר שאליו הגיעה עם רשות ני"ע בקשר ליחסיה עם גוגל ואשר עלול להשפיע עליהם

01.03.2017, 18:17 | נעמי צורף

שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב, דניה קרת מאיר, הכירה היום (ד')  בתביעה נגד חברת האינטרנט בבילון, בעל השליטה בה נעם לניר ומנכ"ל החברה בתקופה הרלוונטית, אלון כרמלי, כתביעה ייצוגית. התביעה הוגשה בשל הפרת חובת דיווח מצד בבילון בקשר ליחסיה עם גוגל.

קראו עוד בכלכליסט

בחודש מאי האחרון דיווחה בבילון כי היא הגיעה להסדר עם רשות ני"ע במסגרתו תשלם תשלם קנס מינהלי של מיליון שקל מבלי מבלי להודות בהפרה. ההסדר הגיע בעקבות הליך בירור מינהלי שהתנהל נגד החברה ונושאי משרה בה על הפרת חובת דיווח בקשר ליחסיה עם גוגל. לפי ההסדר, החברה ונושאי משרה בה לניר, כרמלי, וסמנכ"לית הכספים שנית פאר-צפוני - התקשרו בהסדר, מבלי להודות בקיומן של הפרות מינהליות כלשהן מצידם.

החשד נחשף בין היתר במסגרת התביעה שאושרה היום. התביעה, על סך 100 מיליון שקל, הוגשה ביוני 2013 על ידי משקיעים המיוצגים על ידי עו"ד עמית מנור. בעקבות הגשת התביעה הודיעה רשות ני"ע בחודש יוני 2014 כי היא קיבלה החלטה עקרונית לתמוך במימונה.

"המסקנה העולה מהראיות בדבר התנהלותה של החברה היא כי המידע בדבר שינוי המדיניות היה מידע מהותי אף בעיניה, למרות טענתה כי אין בסיס לטענת התובעים בעניין זה", כתבה השופטת קרת מאיר. "בכל מקרה, ברור כי מדובר במידע מהותי לציבור המשקיעים ולא ניתן להתעלם מהתנהגותו של השוק לאחר פרסום הכתבה בכלכליסט שהתייחסה לשינוי המדיניות – צניחת מניית החברה בשיעור של 9.2%".

על פי התביעה, ב-14.9.12 הודיעה גוגל על כוונתה לעדכן את העקרונות שהיו אמורים להשפיע לכאורה באופן משמעותי על בבילון. גוגל הודיעה שהעדכון ייכנס לתוקף ב-15.10.12. ב-23.10.12 פרסמה בבילון את דו"חותיה לרבעון השלישי ולא ציינה שגוגל החמירה את הפרשנות להנחיותיה כשבועיים קודם לכן. על פי התביעה המידע נחשף בדיווחי החברה ב-5.11.12.

אחת הטענות המרכזיות בתביעה היא כי בבילון לא חשפה את ההשפעה שהייתה עשויה להיות לשינוי במדיניות גוגל כלפי אופי ההתקנה של סרגלי הכלים. בעוד שבעבר גוגל איפשרה לחברות כגון בבילון להתקין את אתר הבית שלהן על מחשב המשתמש שהוריד את התוכנה ללא סימון אקטיבי של אפשרות ההתקנה, אלא כאשר האופציה להתקנת העמוד מסומנת באופן אוטומטי, דרשה גוגל סימון אקטיבי של התקנת עמוד הבית של בבילון.

בבילון, לטענת התביעה, לא חשפה בזמן בפני המשקיעים את ההנחיות המחייבות של גוגל כלפיה, ביניהן שממשקי ההתקנה יהיו הוגנים, שלמשתמשים יהיה קל להסיר את התוכנה ושההתקנות שמבוצעות על ידי שותפי ההפצה של בבילון יעמדו בכללים אלה.

בכך, על פי התביעה, הסתירה בבילון מהמשקיעים מידע מהותי אודות גורמי הסיכון אליהם החברה חשופה, בנוגע למערכת ההסכמים שלה עם גוגל. כן לא דיווחה החברה כנדרש אודות התפתחויות שליליות משמעותיות שאירעו בעסקיה במהלך התקופה הקובעת בקשר עם יחסיה עם גוגל.

השופטת פסקה כי הם ישאו בהוצאות ובשכר טרחה בסכום כולל של 150 אלף שקל.

תגיות