אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בבילון תשלם מיליון שקל במסגרת הסדר אכיפה מינהלי עם רשות ני"ע

בבילון תשלם מיליון שקל במסגרת הסדר אכיפה מינהלי עם רשות ני"ע

הרשות פתחה לפני שנה וחצי בבירור מינהלי נגד החברה, שבשליטת נועם לניר, ונגד נושאי משרה בה בחשד להפרת חובת דיווח בקשר ליחסיה עם גוגל. בבילון תשלם את הקנס המינהלי מבלי להודות בהפרות

26.05.2016, 22:53 | תומר גנון

רשות ני"ע וחברת האינטרנט בבילון, שבשליטת נועם לניר, הגיעו להסדר בעקבות הליך בירור מינהלי שהתנהל נגד החברה ונושאי משרה בה על הפרת חובת דיווח בקשר ליחסיה עם גוגל.

 

קראו עוד בכלכליסט

על פי דיווח ששלחה הערב (ה') החברה לבורסה, במסגרת ההסדר שכניסתו לתוקף מותנית באישור ועדת האכיפה של הרשות, היא תשלם קנס מינהלי של מיליון שקל. החברה ונושאי משרה בה, יו"ר הדירקטוריון לניר, מנכ"ל החברה בתקופה הרלוונטית, אלון כרמלי (כיום דירקטור), וסמנכ"לית הכספים שנית פאר צפוני (כיום מנכ"לית) - התקשרו בהסדר, מבלי להודות בקיומן של הפרות מינהליות כלשהן מצידם.

נועם לניר, צילום: אוראל כהן נועם לניר | צילום: אוראל כהן נועם לניר, צילום: אוראל כהן

החקירה נגד החברה נפתחה בדצמבר 2014. הרשות זימנה לתשאול נושאי משרה ודירקטורים בחברה, ובמקביל ערכה חיפוש במשרדיה באור יהודה ולקחה מסמכים ומחשבים. בלב החקירה עמדה סוגיית דיווח בתקופה שבין נובמבר 2012 לפברואר 2013 הנוגעת למכתב שקיבלה מגוגל.

על פי החשד, בבילון הסתירה מהמשקיעים מידע מהותי אודות גורמי הסיכון אליהם החברה חשופה, בנוגע למערכת ההסכמים שלה עם גוגל. כן לא דיווחה החברה כנדרש אודות התפתחויות שליליות משמעותיות שאירעו בעסקיה במהלך התקופה הקובעת בקשר עם יחסיה עם גוגל. החשד נחשף בין היתר במסגרת תביעה ייצוגית על סך 100 מיליון שקל שהגישו משקיעים, המיוצגים על ידי עו"ד עמית מנור, ביוני 2013. תביעה שרשות ני"ע הודיעה בחודש יוני 2014 כי היא קיבלה החלטה עקרונית לתמוך במימונה.

אחת הטענות המרכזיות בתביעה היא כי בבילון לא חשפה את ההשפעה שהייתה עשויה להיות לשינוי במדיניות גוגל כלפי אופי ההתקנה של סרגלי הכלים. בעוד שבעבר גוגל איפשרה לחברות כגון בבילון להתקין את אתר הבית שלהן על מחשב המשתמש שהוריד את התוכנה ללא סימון אקטיבי של אפשרות ההתקנה, אלא כאשר האופציה להתקנת העמוד מסומנת באופן אוטומטי, דרשה גוגל סימון אקטיבי של התקנת עמוד הבית של בבילון.

בבילון, לטענת התביעה ועל פי החשד של רשות ני"ע, לא חשפה בזמן בפני המשקיעים את ההנחיות המחייבות של גוגל כלפיה, ביניהן שממשקי ההתקנה יהיו הוגנים, שלמשתמשים יהיה קל להסיר את התוכנה ושההתקנות שמבוצעות על ידי שותפי ההפצה של בבילון יעמדו בכללים אלה.

על פי התביעה, ב-14.9.12 הודיעה גוגל על כוונתה לעדכן את העקרונות שהיו אמורים להשפיע לכאורה באופן משמעותי על בבילון. גוגל הודיעה שהעדכון ייכנס לתוקף ב-15.10.12. ב-23.10.12 פרסמה בבילון את דו"חותיה לרבעון השלישי ולא ציינה שגוגל החמירה את הפרשנות להנחיותיה כשבועיים קודם לכן. על פי התביעה המידע נחשף בדיווחי החברה ב-5.11.12.

כאמור, במקביל לתביעה פתחה הרשות גם בחקירה מינהלית. זאת הסתיימה כאמור בתשלום קנס מינהלי של מיליון שקל, מבלי שהחברה מודה בהפרה.

בבילון מיוצגת על ידי עו"ד ירון ליפשס ממשרד כספי ושות'.

תגיות