אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המחיר ההולך ועולה של כלה בסין כבר מוביל לרצח צילום: thxcircles

המחיר ההולך ועולה של כלה בסין כבר מוביל לרצח

באזורים הכפריים העניים בצפון ומערב סין נדרשים גברים לשלם סכומים גדולים כדי לקבל את ידן של נשים. התוצאה: משפחות ששוקעות בחובות ואלפי רווקים מתוסכלים

03.03.2017, 18:44 | אופיר דור, בייג’ינג
בליל חתונתם רצח צ'ן בינג טאו בן ה-27 את כלתו במכות פטיש. נסיבות הרצח האכזרי שהתרחש בחודש ינואר השנה במחוז חנאן במזרח סין עדיין לא ברורות לגמרי, אך לפי העדויות הוויכוח העיקרי בין בני הזוג היה סביב הדרישה של משפחת הכלה מהחתן לספק דירה כתנאי לנישואין. דרישה זו הותירה את משפחתו של החתן צ'ן עם חובות של כ-200 אלף יואן (כ-100 אלף שקל). "ידענו שהמשפחה של הכלה מבקשת יותר מדי, אבל פחדנו שהבן שלנו יישאר ללא אישה אז לקחנו כסף מקרובים וחברים", אמר אביו של צ'ן לתקשורת המקומית.

קראו עוד בכלכליסט

אין זה המקרה הראשון שבו סכסוך על הדרישה של משפחת הכלה מהחתן לספק מתנת אירוסין יקרה מקושר לאלימות טרגית. לפי העיתון שנחאי דיילי, ב-2015 היו לפחות שלושה מקרים דומים ברחבי סין בהם החתן רצח את הכלה או את הוריה על רקע זה.

חתונה סינית , צילום: thxcircles חתונה סינית | צילום: thxcircles חתונה סינית , צילום: thxcircles

הענקת מתנת אירוסין מהחתן למשפחת הכלה הוא מנהג עתיק יומין בסין שאמור להביא מזל טוב ושגשוג לזוג. בחלק מהמקרים משפחת הכלה תעביר בהמשך את הכסף שקיבלה או חלק ממנו לפחות לזוג ביום הנישואין. אלא שבשנים האחרונות מרקיע שחקים מחירן של מתנות האירוסין בעיקר באזורים הכפריים. הדרישה למתנות יקרות מובילה משפחות לשקוע בחובות כבדים כדי לממן את חתונת הבן ויוצרת אלפי גברים מתוסכלים שנותרים רווקים כיוון שאינם יכולים לארגן את התשלום הנדרש.

מסקר מקיף שפרסם עיתון המפלגה הקומוניסטית הסינית People’s daily בחודש שעבר עולה כי באופן פרדוקסלי ככל שהאזור בסין עני יותר כך מתנת האירוסין הנדרשת בו יקרה יותר. במחוזות עניים כמו מונגוליה הפנימית, שינג'יאנג, גאנסו ושאאנשי נדרשו החתנים המיועדים ומשפחתם לשלם עד 200 אלף יואן (כ-100 אלף שקל) במזומן, לצד מתן תכשיטים לכלה ולעיתים גם רכישת רכב ודירה.

בדרום סין נמצא אמנם כי שווי מתנת האירוסין הממוצעת ירד בהשוואה לסקר קודם, אך באזורים אחרים במערב ובצפון המדינה זינקה עלות המתנה פי 20 בתוך חמש שנים. "כאשר הבן מתחתן, הוריו הופכים לרזים יותר", נהוג לומר באזורים כפריים בסין שם נושא מתנות האירוסין הוא בעיה מעיקה במיוחד.

בחג ולנטיין דיי האחרון פרסם אתר סיני סרטון במרכזו עומד יאנג ז'ווי צ'ינג בן ה-40 ממחוז גאנסו במערב סין, אחד המחוזות העניים במדינה. יאנג מנסה למצוא אישה כבר 18 שנה ללא הצלחה. לדבריו, הוא חסך 150 אלף יואן (80 אלף שקל) במהלך השנים, אך הורי הבחורות באזור דורשים תשלום גבוה יותר של כ-200 אלף יואן. הוודיאו זכה למיליוני צפיות ברשת כשרבים מהמגיבים ברשתות החברתיות הזדהו עם מצבו של יאנג ותיארו את התלאות שעברו הם עצמם בדרך לחופה.

האינפלציה במתנות אירוסין מיוחסת בעיקר לפער בין שיעור הגברים והנשים בגילי נישואין בסין, תוצאה של מדיניות הילד האחד, ההעדפה של הורים לילדים בנים והפלות סלקטיביות לאורך שנות ה-80 בהן נפוצו מכשירי אולטרה סאונד בכפרים בסין. בהתבסס על רישומי הילודה ההערכה היא כי יש כיום בסין 30 מיליון גברים רווקים שלא יכולים למצוא אישה בת גילם.

מחקר שפורסם בשנה שעברה במגזין China Quarterly טען אמנם כי חלק מהפער בין בנים לבנות ברישומי הילודה נובע מאי-רישום של בנות במרשם האוכלוסין, כשהתופעה של הפלות סלקטיביות קטנה יותר משנהוג לחשוב, אך עדיין בפועל באזורים כפריים עניים רבים המחסור בנשים גדול. עצוב אבל גם כאן חוקי הכלכלה עובדים וככל שהביקוש עולה על ההיצע כך "המחיר" של הכלה עולה.

נשים רבות מעדיפות להינשא לגבר עירוני וכך להיחלץ ממעגל העוני בכפר. כדי לשדל את משפחתן בכל זאת לתת להן להינשא לגבר כפרי צריכים האחרונים להתחייב לתשלום גבוה, כזה שישמש כתוכנית פנסיה להורים. באזורים מסוימים בסין הפכה הדרישה למתנת אירוסין לכל כך נפוצה עד שמשפחה שאינה דורשת סכום גבוה מסתכנת בכך שבבתם תדבק תדמית "זולה", כמי שממש משליכה את עצמה לרגלי החתן.

חלק מהרשויות המקומיות בסין כבר ניסו לרסן את התופעה שהפכה לבעיה חברתית כואבת. רשויות אזוריות במחוזות סצ'ואן בדרום-מערב סין וחנאן במרכז סין קבעו למשל רף של 60 אלף יואן (32 אלף שקל) עבור מחיר כלה. אך קשה לראות כיצד אפשר יהיה יאכפו באפקטיביות תקנות כאלה. בכל מקרה לנושא יש גם השלכות אזוריות רחבות יותר כאשר חלק מהגברים הסינים הרווקים פונים למדינות כמו וייאטנם כדי למצוא נשים, מה שמחזק את תעשיית הסחר בנשים בדרום-מזרח אסיה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

12 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

9.
ל2. אפרת. זו לא שינאת נשים. הסבר בפנים.
השילטון הסיני אסר להוליד יותר מילד אחד. היות ולאיכר סיני בן זכר שווה הרבה יותר מבת (כנראה כח עבודה) אכן הרבה תינוקות בנות הושלכו לפח. כעת נוצר מצב דמוגרפי בו יש יותר גברים מנשים. את לא חייבת לקפוץ בראש ולצעוק מיסוגניה על כל שטות.
מדיניות הילד אחד  |  04.03.17
8.
אכן נושא בעייתי שמתקשר לעוד בעיות
מחירי הדיור מטורפים !!! ( כן אני מדבר על סין) בשנגחאי דירת 3 חדרים אפילו לא בשכונה מרכזית עולה יותר מ 8 מליון יואן (ומהשכורת הממוצעת בשנגחאי היא 6K ). ביונאן דירה עולה יותר ממליון כאשר המשכורת הממוצעת היא 2,500. דור שלם בסין לוקח משכנתות ומסתמך על זה שהשכר שלו יעלה עם הזמן. למגיב 2 - לכן יצא חוק שבבתי החולים אסור להגיד לאישה בהריון אם יש לה בן או בת , רוב התינוקות נרצחו בתור עוברים. למגיב 4 - תתפלא אבל היום גם הילדים בכפרים חיים דיי טוב למגיב 6 - יש גם תופעה נרחבת של קניית כלות מוייאטנם
小陆  |  04.03.17
לכל התגובות