אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפד העלה כצפוי את הריבית ב-0.25%, מאותת על שתי העלאות נוספות השנה צילום: אימג'בנק, Gettyimages

הפד העלה כצפוי את הריבית ב-0.25%, מאותת על שתי העלאות נוספות השנה

הבנק העלה את הריבית לטווח של בין 0.75% ל-1%; מדובר בהעלאת הריבית הראשונה ל-2017 והשלישית מאז 2015; ילן: "המסר שלנו פשוט - מצב הכלכלה טוב"

15.03.2017, 20:00 | אמיר רוזנבאום

הבנק המרכזי האמריקאי (הפדרל ריזרב), בראשות ג'נט ילן, העלה היום (ד') כצפוי את שיעור הריבית במשק ב-0.25% לטווח של בין 0.75% ל-1%. מדובר בהעלאת הריבית הראשונה לשנת 2017 והשלישית מאז 2015. ההחלטה התקבלה ברוב של 9 מול 1 כאשר נשיא הבנק של מיניאפוליס, ניל קשקארי, סבר שיש להותיר את הריבית על כנה.

קראו עוד בכלכליסט

העלאת הריבית עולה בקנה אחד עם הצהרותיו של הפדרל ריזרב. בפגישתו הקודמות בחודש פברואר (בה הריבית נותרה ללא שינוי), הצהיר הבנק כי בכוונתו להעלות את הריבית השנה שלוש פעמים לפחות. בהודעה שהתלוותה להחלטה הודיע הפד כי הוא צופה עוד שתי העלאות ריבית ב-2017. הפד השאיר את תחזית הריבית על 1.4% לסוף השנה הנוכחית ו-2.1% לסוף השנה הבאה. לפי תחזית זו, האינפלציה תעמוד על 1.9% השנה ו-2% בשנה הבאה ולא תהייה שונה מהותית מרמתה הבסיסית.

ההחלטה של חברי ועדת השווקים הפתוחים (FOMC) של הבנק, שהתכנסו היום בוושינגטון, באה לאחר נתון התעסוקה החיובי שפורסם ביום שישי האחרון. על פי משרד העבודה, הכלכלה האמריקאית הוסיפה 235 אלף מקומות עבודה בפברואר, והשלימה בכך רצף מרשים של 77 חודשים שבהם נוספים מקומות עבודה. כמו כן, שיעור האבטלה ירד ל-4.7% מ-4.8%.

לאחר פרסום ההחלטה ערכה ילן מסיבת עיתונאים. בתשובה לשאלה מה המסר של הבנק לצרכנים האמריקאים היא אמרה: "המסר הפשוט הוא שמצב הכלכלה טוב".

לדבריה, נתון הצמיחה סובל הוא "רועש", והצמיחה החלשה ברבעון הראשון לא צפוי לעכב העלאה נוספת של הריבית, אם מדדי האבטלה והאינפלציה יאפשרו זאת. 

ילן אמרה כי היתה רוצה לראות עלייה נוספת בשכר - ואולם גם דבר זה אינו תנאי הכרחי להעלאה נוספת של הריבית. 

לדבריה, הבנק ממתין לראות אם השיפור בסנטימנט של הצרכנים והמגזר העסקי ייהפך לעלייה בהוצאות; "עדיין לא ברור עד כמה העלייה בסנטימנט תורמת להגדלת ההוצאות; עדיין לא ראינו עדות לשינוי בהחלטות לגבי זה", היא הוסיפה.

ילן התייחסה לראלי שנרשם בוול סטריט מאז ניצחונו של טראמפ בבחירות, ואמרה כי הפדרל ריזרב אינו מודאג במיוחד מהתפתחות בועה בשווקים.

יו"ר הפד ציינה כי שינויים במדיניות הפיסקאלית עשויים להשפיע על התחזית של הבנק; ואולם לדבריה, עדיין מוקדם לדעת מהם השינויים שמתכננים הקונגרס והבית הלבן בכל הנוגע למסים, להוצאות ולרגולציה, וכיצד השינויים האלה ישפיעו על הכלכלה.

יו"ר הפד ציינה כי נפגשה כמה פעמים עם שר האוצר, סטיב מנוחין; וערכה פגישת תדרוך עם הנשיא דונלד טראמפ.

רונן מנחם, מנהל מחלקת המחקר והאסטרטגיה בבנק מזרחי טפחות אומר כי "בהודעה הנוכחית הפד השתדל "לא להתלהב יתר על המידה" ולכן שב והדגיש שהריבית תעלה הדרגתית ותימשך במדיניות תלוית-נתונים". מנחם מציין שהשוק ציפה להודעה קצת אגרסיבית יותר והירידות בתשואות האג"ח הממשלתיות וירידת הדולר לאחר ההודעה הן עדות לכך: "למרות הטון המינורי, משהו, אנו לא שוללים שהריבית תעלה בכל זאת שלוש פעמים (לפחות) בהמשך השנה. אם התמונה הכלכלית הנוכחית תימשך – תהייה לפד היכולת לעשות כך".

החלטת הריבית הבאה תהיה ב-3 במאי.

יו"ר הפד ג יו"ר הפד ג'נט ילן | צילום: איי אף פי יו"ר הפד ג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות