אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בני שטיינמץ נחקר במשך 3 ימים בשוויץ צילום: אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

בני שטיינמץ נחקר במשך 3 ימים בשוויץ

הרשויות בשוויץ חושדות כי איש העסקים הלבין כספי שוחד באמצעות חברה שחשבונתיה מנוהלים במדינה. הוא טס לשוויץ בשבוע שעבר בטיסה מסחרית, לאחר שהמשטרה התנגדה שיעזוב את הארץ במטוסו הפרטי

27.03.2017, 06:49 | תומר גנון ונעמי צורף

המיליארדר בני שטיינמץ נחקר בשוויץ בשבוע שעבר במשך שלושה ימים בחשד לביצוע עבירות הלבנת הון. החקירה נערכה במסגרת פרשת השוחד בגינאה, שבה לפי החשד העביר שטיינמץ כספי שוחד של עשרות מיליוני דולרים לנשיא גינאה לשעבר ולאשתו כדי שיקדמו את האינטרסים העסקיים שלו בתחום הכרייה במדינה האפריקאית. שטיינמץ זומן לשוויץ בידי התובע בז'נבה קלאודיו מסקוטו לאחר שנחקר על ידו גם בסוף ינואר. את הפרשה חוקרות במקביל הרשויות בישראל.

קראו עוד בכלכליסט

במרכז החקירה בשוויץ עומד החשד כי כספי השוחד ששטיינמץ העביר לכאורה לנשיא ולאשתו הולבנו באמצעות חשבונות של חברת BSGR שבשליטתו, אשר מנוהלים בבנקים בשוויץ. הרשויות חושדות כי השוחד שימש לקבלת זיכיון לכריית עפרות ברזל במכרה הגדול בגינאה. כחלק מהחקירה הרשויות אף ערכו בעבר חיפוש במטוס הפרטי של שטיינמץ.

חקירתו בשוויץ בשבוע שעבר תואמה עם היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) של המשטרה במסגרת שיתוף פעולה בין הרשויות. ביאח"ה נעתרו לבקשתו של שטיינמץ, באמצעות עורכי דינו רונן רוזנבלום ודניאל קליין, להסיר באופן זמני את צו עיכוב היציאה מהארץ שהוצא נגדו כדי שיטוס לחקירה. עם זאת, נציג המשטרה רפ"ק אריאל פרידמן התנה את יציאתו מישראל לחקירה בשוויץ בטיסה מסחרית שפרטיה נמסרו מראש ליאח"ה, במקום במטוסו הפרטי.

בני שטיינמץ, צילום: שירלי גבאי אילוז בני שטיינמץ | צילום: שירלי גבאי אילוז בני שטיינמץ, צילום: שירלי גבאי אילוז

לפי ההסכמות שהצדדים הגיעו אליהן, אשר קיבלו את אישור בית המשפט, עם נחיתתו של שטיינמץ בשוויץ ביום שני שעבר הוא הפקיד את דרכונו הישראלי והצרפתי בידי רשויות התביעה שם, שליוו אותו ופיקחו עליו במהלך שהותו במדינה. שטיינמץ שב לישראל ביום חמישי אחרי שלושת ימי חקירה.

ביאח"ה טוענים כי היקף תשלומי השוחד שהעניק שטיינמץ לנשיא גינאה לשעבר ולאשתו הוא כ־30 מיליון דולר, ובעקבותיהם הרוויח 5 מיליארד דולר. שטיינמץ דוחה את החשדות וטוען כי מדובר במזימה בינלאומית שמטרתה לנשל אותו מנכסים שצבר כדין.

הרשויות בארץ חוקרות אותו על בסיס תיקון לחוק העונשין שלפיו רואים אזרח ישראלי שנותן שוחד לעובד ציבור זר כמי שמשלם שוחד בישראל.

מטעמו של בני שטיינמץ נמסר: "מדובר בפרשה ישנה שכבר נחקרת 4 שנים ומקורה בקונספירציה שמטרתה להפקיע את זכויותיה של bsgr שלא כדין תוך נסיון לפגוע בשמו הטוב של שטיינמץ. כל הקונספירציה מבוססת על תשתית ראייתית לקויה ועדות שקר שהוליכו את ממשלת גינאה שולל וכתוצאה מכך גם את רשויות החקירה בשוויץ ובישראל. אנו משוכנעים שהאמת תצא לאור וייחשפו הגורמים שעומדים מאחורי עלילת השווא. Bsgr מנהלת בוררות בינלאומית כנגד ממשלת גינאה במטרה לקבל את זכויותיה חזרה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות