אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בזוס מוכר מניות אמזון במיליארד דולר בשנה כדי לממן את חברת החלל שלו צילום: amazon

בזוס מוכר מניות אמזון במיליארד דולר בשנה כדי לממן את חברת החלל שלו

המייסד של אמזון נחוש בדעתו להפוך גם לאחד מהגורמים המובילים בתחום הטיסות לחלל. החברה שלו בלו אוריג'ין מתחרה ישירות בספייס X של אלון מאסק והוא הציג את טיל השיגור הרב-פעמי שלה

06.04.2017, 14:47 | עומר כביר
מייסד ומנכ"ל אמזון, ג'ף בזוס, מוכר מדי שנה מניות של ענקית הסחר המקוון בשווי מיליארד דולר, כדי לממן את חברת החלל שלו Blue Origin – כך גילה בזוס במהלך אירוע שנערך בקמפוס של בלו אוריג'ן בקולרדו.

קראו עוד בכלכליסט

באירוע הציג בזוס את טיל השיגור הרב-פעמי של החברה, ודגם של הקפסולה שעתידה להטיס תיירים לחלל. לפי דיווח של הניו יורק טיימס, הוא העריך שעלות הפיתוח של טיל חדש, New Glenn, שיוכל לשאת לוויינים ובהמשך בני אדם לחלל, תעמוד על 2.5 מיליארד דולר.

טיל הניו שפרד של בלו אוריג טיל הניו שפרד של בלו אוריג'ין | צילום בלומברג טיל הניו שפרד של בלו אוריג

"שימוש בטילים רב-פעמיים הוא המפתח להורדת עלויות הכניסה לתחום, שיוביל לעידן זהב של חקר החלל", הוא צוטט בניו יורק טיימס. "אם נוכל להוזיל את עלות הטיסה לחלל, זה יפרוץ דרך ליזמים. נראה יצירתיות, דינמיות, אותם דברים בחלל שראיתי באינטרנט ב-20 השנה האחרונות".

בזוס כינס את האירוע ימים ספורים לאחר שהמתחרה המסחרית הגדולה, ספייס X של אלון מאסק, הצליחה לבצע שיגור לחלל תוך שימוש חוזר בטיל שכבר ביצע שיגור בעבר. אולי זו הסיבה שבזוס ניסה לחמם קצת את האווירה, כשרמז לשיגור מאויש ראשון של בלו אוריג'ן בעתיד הלא רחוק. "זו טעות להציב דדליין כשמדברים על כלי תעופה, במיוחד כזה שתשים עליו אנשים. אני עדיין חושב שנוכל לשגר נוסעים מסחריים משלמים ב-2018", אמר.

בזוס אמר שהוא לא יודע כמה תעלה טיסה, אך העריך שהמחיר יירד ככל שטיסות לחלל יהפכו לנפוצות יותר. הטיל הראשון שבאמצעותו מקווה בלו אוריג'ן לשגר אנשים לחלל, New Shepard, יוכל לשאת עד שישה נוסעים לטיסות של בין 10 ל-11 דקות. הטיסות יכללו נוסעים בלבד, ללא צוות מקצועי, שילבשו חליפות מיוחדות ויוכלו להשקיף דרך מה שתואר על ידי החברה כ"חלון הגדול בחלל".

בשיגור, צפויים הנוסעים להתמודד עם תאוצה של 3 ג'י, פי שלושה מכוח הכבידה בכדור הארץ. בנקודת השיא שלה תגיע הקפסולה לקו קרמן – קו דמיוני בגובה של 100 קילומטר מעל פני הים שמסמל את הגבול בין האטמוספירה לחלל החיצון. הנוסעים יוכלו ליהנות מארבע עד חמש דקות של חוסר משקל, ובחזרה לכדור הארץ יהיו נתונים לכוחות של 5 ג'י.

תגיות