אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחזיקי אג"ח לוזון קבוצה יוצאים לקרב על הבורקס צילום: אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

מחזיקי אג"ח לוזון קבוצה יוצאים לקרב על הבורקס

יתכנסו ביום חמישי לדון בדרכי פעולה נגד עמוס לוזון, שסירב לפני כשנה לפרוע חשבון הוצאות של הנאמנות בהיקף 1.13 מיליון שקל. בעל השליטה בעבר: "אני עובד קשה, ואתם מבזבזים כסף על אסיפות, אולמות ובורקסים?"

24.04.2017, 07:31 | אורן פרוינד

עמוס לוזון, בעל השליטה בחברת הנדל"ן לוזון קבוצה והבעלים של קבוצת הכדורגל מכבי פ"ת, הצליח ליצור תקדים בשוק ההון הישראלי.

חשבון שהגישו לחברה לפני כשנה נאמני האג"ח, בעבור הוצאות הכרוכות באסיפות מחזיקים שכינסו, נענה בסירוב מוחלט לשלמו מצד בעל השליטה, ולראשונה קוזז הסכום מתשלום הריבית למחזיקי האג"ח. מאז ועד היום הכסף שוכב בחשבון נאמנות אצל הנאמנים.

קראו עוד בכלכליסט

עמוס לוזון , צילום: דנה קופל עמוס לוזון | צילום: דנה קופל עמוס לוזון , צילום: דנה קופל

את הדרישה לחוב הגישו נאמני האג"ח הרמטיק ומשמרת עוד במאי 2016, ובה פירטו חוב של 900 אלף שקל, שתפח מאז לסכום הנוכחי של 1.13 מיליון שקל. החשבון הוגש אז ללוזון, אולם זה סירב לשלמו בטענה שמדובר בסכומים מופרזים.

בפברואר 2016, עם רכישת השליטה בחברה, תקף לוזון את המחזיקים על ההוצאות הגבוהות הכרוכות בכינוס האסיפות. באסיפה סוערת במיוחד אמר: "אני עובד קשה, בניגוד אליכם שאתם מוציאים הוצאות מבוזבזות לחברה. אני צריך לשלם לכם על אסיפות ואולם ועוגות ובורקסים? אני עובד קשה, ואתם מבזבזים לי כסף על אולמות ובורקסים? איפה אתם חושבים שאתם חיים?", צעק אז לוזון על המחזיקים.

כשנה לאחר שספגו את החשבון שבעל השליטה סירב לשלם החליטו מחזיקי האג"ח של לוזון קבוצה, ובראשם אילים קרנות נאמנות, לנסות להחזיר את הכסף האבוד. לשם כך יתכנסו לאסיפה ביום חמישי הקרוב, על מנת לדון באפשרויות לגביית הסכום.

מחזיקי האג"ח יבחנו כמה אופציות להחזרת הכסף, ובהן הגשת תביעה נגד לוזון או ניסיון לגבש תוכנית מוסכמת על כולם, שבה לוזון והמחזיקים יחלקו את העליות.

מחזיקי האג"ח הגדולים של לוזון קבוצה הם אילים קרנות נאמנות (25%), שביקשה לכנס את האסיפה ביום חמישי, מגדל שוקי הון ומיטב דש. באסיפה השבוע ייחשפו לראשונה המשקיעים לפירוט החשבון שלוזון סירב אז לשלם, ואשר הגיע כעת לידי "כלכליסט".

החוב כלל, בין היתר, תשלום של 226 אלף שקל לעו"ד גיא גיסין ו־178 אלף שקל לעו"ד עדי פיגל, תשלום של 60 אלף שקל למהנדס, תשלום של 190 אלף שקל לחברת הנאמנות הרמטיק ו־205 אלף נוספים לחברת הנאמנות משמרת, וכן 108 אלף שקל בסעיף "שונות".

הרמטיק שלחה לפני שנה מכתב בעניין ללוזון ובו ציינה כי "נבהיר כי בקשתנו לקיזוז אינה גורעת מעמדתנו כי החובה לתשלום הוצאות הנאמן חלה על החברה ולא על מחזיקי האג"ח. אולם, את המחלוקת בינינו בעניין זה נברר במועד מאוחר יותר".

לוזון הגיב אז במכתב משלו להרמטיק, שבו טען: "החברה חולקת על סכומי ההוצאות הגבוהים, החורגים מכל קנה מידה סביר שדורש הנאמן (עמדה שהובהרה לנאמן זה מכבר), ותדגיש כי היא פועלת בהתאם להוראותיו של שטר הנאמנות, ולפיו הנאמן יהא זכאי לקבלת החזר בעבור הוצאות סבירות".

עמוס לוזון סירב להגיב לדברים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
עמוס לוזון צודק
עמוס צודק לגמרי מכיר את המעורבים מזה שנים.יש כשל מובנה בדרך ניהול ושמירת הזכויות של מחזיקי האג"ח. בדרך כלל שכר טרחה של נאמן הוא אלפי שקלים בודדים לשנה תלוי איך חתם על ההסכם מול החברה בזמן הנפקת האג"ח. איפה הבוננזה ? לצערם של המחזיקים יש כאן ניגוד עניינים ענק .כי כיש משבר אמיתי או מדומה או אז המנגנון של העמסת הוצאות (הפרנוסה) מתחיל לעבוד ובגדול.מחייבים ככל העולה על רוחם מוניות ישיבות אסיפות והנאמן לא בא לבד הוא בא עם עוזרת (חיוב כפול) ממנים עורכי דין מחייבים לפי 700 שקל לשעה (כמות השעות המחוייבות היא יותר ממה שיש בלוח השנה) יועצים (עופר גזית :) לא חסר אוכלי חינם שאוהבים לעסוק בהסדרים ולאכול בורקס... ואחר כך מנסים להעמיס את כל הבלגן הזה על החברה המסכנה. רק שהפעם נפלו על טריפוליטאי גבר עם שמונה ביצים והם לא יודעים איך לאכול אותו. כולם יודעים שהוא אומר להם בלי חשבון את האמת בפנים אבל הם מפחדים שהוא יהיה סמל ודוגמה לחברות אחרות... שמישהו יעצור את כל אוכלי החינם הרי מחזיקי האג"ח לא מעניינים אותם- עמוס תן להם לאכול את הדייסה שבישלו. לא מגיע להם יותר מעשרה אחוז מהחשבונות המופקעים שהם מגישים
קונילמל  |  24.04.17
2.
שוב מסתכלים על החור של הגרוש
אנשים עבדו ומגיע להם שכר בגין עבודתם. צא ולמד - עת התמנו בעלי התפקיד המכובדים עמדו האג"חים על מחירים של 60-70 אגורות ותשואות של 30%, לאחר עבודה מאומצת שכללה גם איפוק וניהול הסיכונים ויחד עם קצת מזל ומאמץ של לוזון התייצבו האג"חים ונוצר למחזיקים בהם רווח נאה ביותר.
מומחה פיננסי  |  24.04.17