אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השניידמנים ימחקו את ביטוח ישיר מהבורסה

השניידמנים ימחקו את ביטוח ישיר מהבורסה

בעלי השליטה בקבוצת צור שמיר, המחזיקה 76.6% מביטוח ישיר, משטחים את הפירמידה. קבוצת משקיעים פרטיים בהובלת לאומי פרטנרס תרכוש שליש מהחברה, שתהפוך לפרטית

07.05.2017, 19:58 | גולן חזני
קבוצת צור שמיר, שבשליטת משפ' שניידמן, מקפלת שכבה בפירמידה שלה באמצעות מכירת חלק מביטוח ישיר השקעות פיננסיות לקבוצת משקיעים פרטיים בהובלת לאומי פרטנרס, זרוע ההשקעות של בנק לאומי, המנוהלת בידי ירון בלוך. המהלך יתבצע באמצעות גיוס של 480 מיליון שקל בהקצאת מניות, שישמשו בהמשך לרכישת חלקם של בעלי המניות מקרב הציבור (23.4%) ולמחיקת החברה ששווייה היום 1.74 מיליארד שקל מהמסחר בבורסת תל אביב. המהלך נעשה כדי לעמוד בדרישות של חוק הריכוזיות.

 

קראו עוד בכלכליסט

החוק אוסר על פירמידה של יותר משתי שכבות, ועל קבוצת צור שמיר — חברת האחזקות של האחים שניידמן — לצמצם את שלוש השכבות הנוכחיות לשתיים עד לסוף 2019. הקבוצה החליטה לזרז את המהלך, בעיקר בשל רצונה להנפיק בבורסה את מימון ישיר, שמוחזקת (60%) בידי ביטוח ישיר השקעות פיננסיות, מהלך שאינה יכולה לבצע אותו כל עוד מדובר בחברת שכבה שלישית.

 

לאומי פרטנרס ישקיע 150 מיליון שקל מהסכום ויוביל את קבוצת המשקיעים הפרטיים שיגייס, ואשר תשקיע את 330 מיליון השקלים הנוספים. בתום ההזרמה תחזיק הקבוצה ב־30% ממניות ביטוח ישיר השקעות פיננסיות, שתהפוך כאמור לחברה פרטית, ואילו ביתר תחזיק צור שמיר.

 

מוקי שניידמן מוקי שניידמן מוקי שניידמן

צור שמיר מחזיקה כיום ב־76.6% ממניות ביטוח ישיר השקעות פיננסיות. העסקה מול לאומי תיעשה בדיסקאונט של 25% על שווי השוק ולפי שווי של 1.33–1.42 מיליארד שקל. הדיסקונאט מוסבר בכך שהמשקיעים שיגייס לאומי פרטנרס יהפכו לשותפים בחברה פרטית, שמניותיה אינן סחירות, דבר שמוריד באופן אוטומטי את שווי החברה.

ביטוח ישיר השקעות פיננסיות מחזיקה ב־59% ממניות אדגר הציבורית, באי.די.איי ביטוח (49%) ובמימון ישיר הפרטית, ששוויה לצורך העסקה מוערך ב־500 מיליון שקל. לחברה יש חוב פיננסי של 345 מיליון שקל, ועם היוון הוצאות הנהלה וכלליות של 90–100 מיליון שקל, החישוב הוא שהשווי הנכסי הנקי של האחזקות בחישוב כזה עומד על כ־1.65 מיליארד שקל, כלומר החברה באופן די נדיר נסחרת בשווי 3% מעל השווי הנכסי הנקי.

חברות אחזקות נסחרות בבורסה על פי רוב בדיסקאונט של עשרות אחוזים מתחת לשווי הנכסי הנקי, והמקרה החריג נובע כנראה מכך שהציבור נערך מבעוד מועד להצעת רכש אפשרית, לאור ההערכות שהמהלך צפוי לקרות. אפשרות אחרת היא שהמשקיעים מתמחרים את מימון ישיר הפרטית בשווי גבוה יותר. מימון ישיר מוחזקת ב־60% בידי ביטוח ישיר השקעות פיננסיות, בעוד לאומי פרטנרס ואלטשולר שחם מחזיקות ב־20% כל אחת. לאומי פרטנרס הוא, ככל הנראה, אחד הגורמים שדוחפים להנפקת מימון ישיר בבורסה.

הדירקטוריונים של לאומי ולאומי פרטנרס אישרו את העסקה, וכך גם של צור שמיר וביטוח ישיר השקעות פיננסיות. העסקה המורכבת אמורה להתבצע רק ברבעון הרביעי, והיא תותנה בהצלחת הצעת הרכש והיענות הציבור. העסקה מצריכה את אישור אסיפת בעלי המניות מקרב הציבור של ביטוח ישיר השקעות פיננסיות.

כבר ב־2012 בחנה ביטוח ישיר את הנפקת מימון ישיר, אך החליטה לצמוח באמצעות הכנסת שותפים ולדחות את ההנפקה. מימון ישיר עוסקת במתן אשראי צרכני, בין השאר לרכישת כלי רכב, המגובה בשעבוד על כלי הרכב עצמם, וכן במתן הלוואות צרכניות לכל מטרה. החברה פועלת באמצעות תיק אשראי של 600 מיליון שקל מבנק הפועלים, 100 מיליון שקל מאגוד ומסדרות אג"ח שהנפיקה. נכון להיום, היקף האשראי שהיא מעניקה הוא 500 מיליון שקל.

לאומי פרטנרס היתה הגוף הראשון שנכנס להשקעה בחברה ב־2013 כשרכש 20% מהמניות תמורת 30 מיליון שקל. ב־ 2015 נכנס אלטשולר שחם להשקעה של 60 מיליון שקל בחברה. ההשקעה שיקפה אז למימון ישיר שווי של 300 מיליון שקל אחרי הכסף.

תגיות