אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות ני"ע חושדת: היועץ של קובי מימון "חילץ" את חיים כץ מאחזקה במניות בבורסה צילומים: עמית שעל

פרסום ראשון

רשות ני"ע חושדת: היועץ של קובי מימון "חילץ" את חיים כץ מאחזקה במניות בבורסה

רכישת המניות משר הרווחה כיום, כך החשד, הייתה בתמורה לכך שפעל כחבר כנסת לקדם אינטרסים של קבוצת הגז והנדל"ן אקוויטל שלה מייעץ בן ארי, ובהם תיקון לחוק ני"ע. חשד נוסף: בן ארי וכץ ביצעו עסקאות מתואמות בבורסה שלא דווחו כחוק. סנגורו של בן ארי על חקירת השוחד: "החשד חלש, מלאכותי ומאולץ"

09.05.2017, 15:39 | תומר גנון

פעיל שוק ההון, מוטי בן ארי, רכש משר הרווחה חיים כץ מניות בבורסה, בתמורה לכך שבמהלך כהונתו בכנסת קידם כץ נושאים הקשורים לקבוצת הגז והנדל"ן "אקוויטל" של קובי מימון, ובהם תיקון לחוק ני"ע. זהו אחד מכיווני החקירה של רשות ניירות ערך במסגרת הפרשה שבה חשוד כץ שקיבל בשנים האחרונות שוחד מחברו ומקורבו בן ארי, היועץ הפיננסי של "אקוויטל".

קראו עוד בכלכליסט

"החילוץ" שביצע בן ארי עבור כץ - כלומר רכישת המניות ממנו בבורסה - מהווה על פי החשד טובת הנאה אסורה שנתן פעיל שוק ההון לחבר הכנסת. כץ, כך החשד, קידם מצדו בשנת 2011 את תיקון 44 לחוק ני"ע, לפיו חברה שנקלעת לקשיים מצווה לפרוע את חובותיה למחזיקי אג"ח בקרב הציבור ורק לאחר מכן לבעלי השליטה. בנוסף חוקרת הרשות חשד שטובות הנאה נוספות שבן ארי העביר לכץ בתמורה לקידום האינטרסים של "אקוויטל" היו טיפים ומידע על מניות.

היום (ג') נערך בבית משפט השלום בת"א דיון בבקשת רשות ני"ע להאריך את התנאים המגבילים שהוטלו על בן ארי במסגרת החקירה. השופט ירון גת נעתר חלקית לבקשה, והאריך את התנאים בחודשיים. גת ציין כי על אף שהחקירה מתקדמת בקצב ראוי, ומדובר בתיק מורכב שדורש החלטות מהדרגים הבכירים במשרד המשפטים, חלפה שנה מאז שהיא נפתחה ועל כן יש להגביל את הזמן שבו יוארכו התנאים המגבילים. "נכון לשלב זה", הוסיף השופט בהחלטתו, "קיים חשד סביר לביצוע עבירות על טוהר המידות".

מימין: מוטי בן ארי וחיים כץ, צילומים: עמית שעל מימין: מוטי בן ארי וחיים כץ | צילומים: עמית שעל מימין: מוטי בן ארי וחיים כץ, צילומים: עמית שעל

במסגרת הדיון, חקר על דוכן העדים סנגורו של בן ארי, עו"ד ארז הראל ממשרד גורניצקי ושות', את היועץ המשפטי של מחלקת החקירות של רשות ני"ע, ערן שחם שביט. עו"ד הראל ציין בדיון כי החקירה שנפתחה נגד בן ארי הייתה בתחילה בחשד לשימוש במידע פנים. רק בחודש דצמבר האחרון נחקר בן ארי לראשונה גם בחשד למתן שוחד לכץ.

"אתם טוענים שהוא רכש ני"ע מהשר כץ בבורסה לני"ע, ובמסגרות אלה נוצרה טובת הנאה לטובת השר כץ?", שאל עו"ד הראל. "בין היתר", השיב עו"ד שחם-שביט, "יש דברים נוספים". נציג הרשות הוסיף כי בחקירה עלה חשד נוסף לעסקאות ני"ע לא כשרות בין השניים. כלומר, עסקאות מתואמות ביניהם שלא דווחו וסומנו כחוק. "גם המסחר בבורסה שלכאורה אמור להיות אנונימי בלתי תלוי בין הצדדים, אינו כך במקרה הזה על פי החשד", אמר שחם-שביט.

"לעניין טענת השוחד, החשד חלש, מלאכותי ומאולץ", אמר עו"ד הראל בדיון. "הרשות החוקרת לא ידעה להסביר ולא ידעה לכמת את טובת ההנאה הנטענות ההדדיות לטענת השוחד, לא לשר כץ ולא מה ניתן לבן ארי. עצם הטענה שלפיה חקיקה חברתית כלכלית שהיא תיקון 44 לחוק ני"ע שמעדיפה את הציבור על בעל השליטה, ושלמיטב ידיעתי אין אף חבר כנסת שהצביע נגדה, היא טענה מוקשית. במיוחד נכונים הדברים שמועד כניסת התיקון לא חל על אג"ח שבן ארי הפיק מהם טובת הנאה".

מטעמו של חיים כץ לא נמסרה תגובה.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

12 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
דרושה חקירה עיתונאית אמיצה-האם כץ קבל שוחד להובלת חקיקת חוק חלוקת פנסיה בין בני זוג שנפרדו
בחוק הוכנסו מהלכי נבלה שסירחונם מרקיע לשחקים: בטלו חלוקת פנסיה מוקדמת לאחר ששנים רבות נהוג להתחלק בה בכל בתי המשפט בישראל. רק לגרושות כגון מאנשי בטחון לא העזו לבטל. הוטל מס עושק על הגמלה: מס על תקופה רטרואקטיבית אותו נאלצת לשלם כל גרושה מאז שהתחילה לקבל את חלקה בפנסיית הגרוש. מס על ההווה והעתיד. בנוסף, החלוקה היא מהנטו ולא מהברוטו כפי שנהוג במדינות נורמאליות. ובמות גרוש לא תקבל הגרושה פנסית שאירים 60% מהברוטו אלא סכום נמוך כץ הצהיר בכנסת שהוא בא להציל נשים גרושות המפסידות את הפנסיה שנפסקה להן בבית משפט אם נפטר הגרוש אך בפועל נתן יד לעושק ולעוות גדולות. בישיבות בכנסת ישבו כבולדוגים ת נציגי חברות ביטוח וקרנות פנסיה ועו"ד מהאוצר-הכל כדי שהחוק המעוול יעבור ויחוקק כפי שהוא. הרווח לחברות הביטוח וקופות הפנסיה עצום.
המרוויחים העיקריים חברות הביטוח וקרנות הפנסיה  |  10.05.17
לכל התגובות